Yazı Detayı
01 Haziran 2015 - Pazartesi 12:15
 
SEÇİM
Prof. Dr. Kamil GÜNGÖR
gungor72@hotmail.com
 
 

İşte yine bir seçim geldi çattı. Türkiye neredeyse “seçim ülkesine” dönüştü. Bu durum ne kadar normal, emin değilim. Zira seçim ekonomiyi, ekonomik kararları bir şekilde etkilemekte… Bunu birbirinden farklı iki anlamda ele almak gerekir diye düşünüyorum: Bunlardan birisine pozitif, diğerine negatif anlam yüklüyorum. Önce seçim hakkında bilgi verelim, arkasından ekonomisini de değerlendiririz.

Seçim demokrasilerde vazgeçilmez bir müessesedir. Türkiye de anayasa gereği, sadece laik değil, aynı zamanda demokratik bir devlet, tabii ki de hukuk devleti ve sosyal devlet. (Anayasa m. 2) Kör-topal da olsa, var olan demokrasi ile, "sıradan" insanlar yönetimde söz sahibi olabiliyor. Isparta'nın keçi çobanı da, bir zamanların simitçisi de demokratik yollardan bu ülkede başbakan olabiliyor. Amacım demokrasiyi kutsamak değil elbet... Onunla ilgili de sıradışıdüşüncelerim var. Ancak bu yazının konusu demokrasi değil. Bu yazıda Türkiye'deki seçimleri, 7 Haziran’daki seçimi de içine alacak şekilde değerlendirmek istiyorum.

Her ne kadar "yazılı olmayan" ya da yazılı olmasına rağmen bizim bilmediğimiz (kırmızı kitap gibi) kurallar hükümetlerin "stratejik" konularda karar almasını mümkün kılmıyor ya da buna teşebbüs etmek idam-darbe-muhtıra dahil büyük riskleri barındırıyorsa da, bu durum varolan gerçekleri gizlememizi gerektirmez. Doğrusu, büyük resme baktığımızda AK Parti ile birlikte yaşanan sürecin "kırmızı kitabı" zorlamanın bir yansıması olduğunu görebilmek zor olmasa gerek.

Bizde bütün seçimler "çok önemli" adeta olağanüstüdür. 1980'den sonrasını bilirim. Henüz tam normal bir seçime rastlamadım. Bir başka deyişle seçmenlerin iradesinin herhangi bir dış etken olmaksızın, ekonominin ve siyasetin tartışıldığı, makul öneri ve eleştirilerin getirildiği, seçmenlerin de bunları dikkate alarak bilinçli bir şekilde tercihini yaptığı bir seçime henüz rastlayamadım maalesef... Bu seçimde öyle... Seçim kampanyaları siyasi partiler için adeta kurtuluş savaşı… Herhangi bir şekilde meydana gelebilecek iktidar değişikliğinin bütün taşları yerinden oynayacağı refleksiyle sert bir kampanya yürütülüyor. Belki şimdiye kadar yaşadığımız seçimlerin en önemlisi diyeceğim ama, bu her seçim için bu ifade kullanıldığından bir değeri olmayacak. Büyük fotoğraf açısından birşey değişmese de, bu seçimde de sıra dışı şeyler yaşamaya devam ediyoruz.

1999 seçimlerini hatırlıyorum. 28 Şubat sürecinin hemen arkasından yapılan genel seçimde, aslında bitmiş olan DSP'nin seçimden nasıl da birinci çıkartıldığını hatırlarsınız. Doğruyol Partisi genel başkanı, kendisine çelme takma girişimini ince bir manevrayla savuşturmuştu. Zira genel başkan Tansu Çiller’in, basın tarafından pompalanan ve A Takımından meclise soktuğu, 28 Şubat sürecinin kasvetli ikliminde Cumhurbaşkanının da kendisine yeni bir hükümet kurmak için görev verdiği Yalım EREZ'ibertataf etmek için, Ecevit'in başbakanlığında kurulan azınlık hükümetini seçime kadar olmak şartıyla dışardan destekleyeceğini beyan etmişti. Böyle olunca Yalım EREZ'in hayalleri de suya düştü ve bir süre sonra siyasetten çekildi. Kullanılanların akıbeti hep böyledir. Halk nezdinde de itibarları olmaz. Bir zamanların güçlü lideri ne yer ne içer, en azından kamuoyunun haberi yok. Kayboldu gitti yani...

Böyle olunca, seçimi manipule edenler de taktik değiştirdi ve ibre milliyetçi solu temsil eden DSP'den yana döndü. Apo'nun da yakalanması (tesadüf müdür bilinmez, ama seçimin ve ülkenin kaderini böylesine etkileyen bir gelişmeyi tesadüfle açıklamak safdillik olur. Aralarında bir illiyet bağının olduğunu düşünüyorum) kaymaklı ekmek kadayıfı olunca, DSP tekrar canlandırıldı ve seçimden birinci çıkarak genel başkanı başbakan oldu. Olan CHP’ye olmuştu. Zira ilk defa meclise girecek çoğunluğu yakalayamadı. MHP'nin de beklentilerin üzerinde oy almasıyla meşhur üçlü koalisyon kuruldu. Üçüncü ortak ise, seçimden Fazilet Partisinin arkasından dördüncü sırada yer alan Mesut Yılmaz'ın ANAP'ı idi hatırlarsınız. 17 Ağustos 1999'da yaşanan ve Türkiye'nin en büyük depreminin etkisi 28 Şubat sürecinin bütün ağırlığı ile birleşince, kaçınılmaz sonuç yaşandı. Türkiye tarihinin en büyük krizi olan 2001 krizi, dönemin koalisyon hükümetinin üzerlerine yıkıldı.

Yaşananları yaşı müsait olanlar hatırlar. Bir sonraki seçimde üç ortaktan ikisi bir daha geri gelmemek üzere gittiler. Bir "kadro partisi" olan MHP ise bir daha hiç bir zaman aynı oy oranını yakalayamadı. Boşluğu dolduran ise AK Parti oldu. 2001 ekonomik krizinin etkisindeki olağanüstü şartlarda yapılan 3 Kasım seçimlerinde, AK Parti % 34 civarında oy almasına rağmen, seçim kanununun da etkisiyle tek başına güçlü bir parlamento çoğunluğu elde edince (365) Türkiye'de yeni bir dönem başladı. Krizden derinden etkilenen halk bu sefer manipulasyona gelmedi. Henüz yeni kurulmuş ve sicili temiz olan bu partiye yöneldi. Oylar 2001 krizine tepki yanında, yeni partinin ana kadrosu gereği, belki de 28 Şubat sürecinin de bir rövanşıydı. Bir başka deyişle sonuçlar ve parlamentoya yansıması gene normal değildi.

2007 seçimleri öncesi gerginlik yine zirveye çıktı. Meşhur 27 Nisan muhtırası bu dönemde yayınlandı. 28 Şubat döneminin endişeleri yaşanmaya başladı. “Tankların nizamiyeden döndüğü” yönünde yorumlar yapıldı. Makus talih bir kez daha yaşandı bir başka deyişle… Kendisini devletin sahibi, halkı da emanetçisi kabul eden 

oligarklar Cumhurbaşkanlığı seçimini yaptırmak istemiyorlardı. Akla ziyan 367 kararını Anayasa Mahkemesinin de onaylaması üzerine, iş içinden çıkılmaz bir hal aldı. Son umut ANAP da Cumhurbaşkanlığı seçim oturumuna katılmayınca, hükümetin yapabileceği bir hamle kalmamıştı. Zira daha önce bir grup milletvekili ile AK Partiden istifa ederek ANAP'ın başına geçen Erkan MUMCU da meclise girmeyerek sürece destek verince hükümet seçim kararı almak zorunda kalmıştı.

Düzeneği kuranlar Abdullah GÜL'ün Cumhurbaşkanı seçileceğini biliyordu. Geçmişten gelen bir alışkanlık olarak Cumhurbaşkanlığını çantada keklik olarak görüyorlar, olası bir meclis çoğunluğuna karşı bu makamı derin yapıyı temsil eden bir emniyet sibobu olarak düşünüyorlardı. Nitekim geçmişte istemediklerini seçtirmemişlerdi. (Ali Fuat Başgil olayını düşünün). Kim bilir, belki de içeriğini bilmediğimiz ve Türkiye'nin gizli ama gerçek anayasası olan kırmızı kitap, Cumhurbaşkanlığını Kayserili bir tüccarın oğluna, yani Anadolu kültürüyle yetişmiş birisine bırakılmasına izin vermiyordu. 2007 seçiminde de kader değişmedi ve halk yaşananların etkisiyle yine gerçek iradesini sandığa yansıtmadı ve gerginleşen ortama oylar AK Partiye gitti.

2011 seçimleri nisbeten sakindi. Bu da acaba gerginlik hükümet tarafından oyların devşirilmesi için bilerek mi çıkartılıyor kaygısını-iddiasını boşa çıkarttı. Zira ülkenin kaderini etkileyecek büyük tartışmalar yaşanmadı ama AK Parti kendi rekorunu da kırarak yine birinci oldu. (Meğer fırtına öncesi sessizlikmiş. Bir süre sonra Türkiye’yi derinden etkileyecek hadiselerin başlangıcı yaşandı). Belki yaşanan tek olağandışı şey olan e MHP'nin meclis dışı bırakılması için sızdırılan kasetler ise partinin meclise girmesini engelleyemedi. Bu kasetlerin kimler tarafından tezgahlandığı ve sızdırıldığı ise hala bir muamma... Kaset savaşlarının yaşandığı bu seçimde ise şüpheler "olağan şüpheli" olanların üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

Maalesef kör-topal olarak yürütülen ülkemizdeki demokrasi, manipulasyona son derece açık... Basının büyük bir kısmı etik değerlerden oldukça uzak. Ya bu taraftan ya da öteki taraftan... Yabancı güçlerin de maalesef ülkemizdeki seçimlerde olağanüstü etkisi var. Adeta onlar ne derse o olmak zorunda... İstedikleri olmadığında ise, Türkiye'nin altını üstüne getirmekten imtina etmiyorlar. Türkiye'yi sürekli uçurumun kenarında tutuyorlar. Sonuç almalarında elbette içerdeki "temsilcilerinin" büyük etkisi ve katkısı var. Bu temsilciler zaman içerisinde ihtiyaca göre değişse ve farklılaşsa da son seçimde olduğu gibi kısa vadeli ittifak içerisinde olduklarını görmek zor değil...

Ülkemizde eğitim düzeyinin yeterince yüksek olmaması, milli gelirin nisbi düşüklüğü ve insanların genlerine işlemiş-işletilmiş korku ile (sağlıklı) düşünemeyen, dolayısıyla "birey" olamamış bir çok seçmen, yapılan manipulasyonun etkisinde kalmakta... Kadınların çoğu bir çok ailede kocalarının ya da babalarının tercihine zorlanmakta. Zira bir çok koca eşine doğrudan ya da dolaylı baskı yaptığından, kadınların pek çoğu da zaten siyasetle ilgilenmediği için kocasının tercihini kabullenmektedir.

Türkiye'nin doğusunda, bir başka deyişle HDP'nin etkili olduğu yerlerde ise bir taraftan sinmiş halkın PKK korkusu, bir taraftan da hala devam eden aşiret yapısı, oyların sağlıklı bir şekilde sandıklara yansımasının önüne geçmektedir. Yukarıda ifade ettiğimiz, aile ilişkileri, eğitim düzeyi gibi etkilerin daha yoğun hissedildiği bölgede, politize olmuş olan halk daha çok ideolojik oy kullanmaktadır. Aslında bu durum başka etkenler yüzünden Türkiye'nin tamamı için söz konusudur.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı halkın iradesi bir türlü meclise gerçek bir şekilde yansımamaktadır. Zira her bir seçim değişik yöntemlerle doğrudan ya da dolaylı, içerden veya dışardan etkiye maruz bırakılmaktadır. Şimdiki seçimler de böyle.

 
Etiketler: SEÇİM,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Mayıs 2021
Kuzeyden Gelen Arslan
03 Mayıs 2021
DÜŞÜNEN İNSAN
26 Nisan 2021
Kripto Müslümanlık-II
19 Nisan 2021
Kripto Müslümanlık
05 Nisan 2021
Görev Tanımı
22 Mart 2021
Kapitalizm: Özgürlük mü Kölelik Düzeni mi-2
15 Mart 2021
Kapitalizm: Özgürlük mü Kölelik Düzeni mi
08 Mart 2021
28 Şubatın Eko-Politiği-2
01 Mart 2021
28 Şubatın Eko-Politiği
17 Şubat 2021
Tanrıça
08 Şubat 2021
Neşter
01 Şubat 2021
Siber Vatan
25 Ocak 2021
Devlet Aklı-2
18 Ocak 2021
Devlet Aklı
04 Ocak 2021
Teknoloji 1, İnsan 0
22 Aralık 2020
Elma Şekeri
08 Aralık 2020
Akıl Dincilerinin Akılsızlığı
30 Kasım 2020
Kuzey Kore
24 Kasım 2020
Memleket Meselesi
26 Ekim 2020
Fikri İktidar
06 Ekim 2020
GÖNÜL YARASI
21 Eylül 2020
Muhalefet mi Hakikat mi
14 Eylül 2020
KÜRESEL - KÜLTÜREL SOYKIRIM
24 Ağustos 2020
GÜÇLÜ KADIN
04 Ağustos 2020
Ateizme Giden Yol
27 Temmuz 2020
AJAN...
06 Temmuz 2020
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
29 Haziran 2020
KURBAN
22 Haziran 2020
AYASOFYA-II
15 Haziran 2020
AYASOFYA
08 Haziran 2020
VEFA…
01 Haziran 2020
ŞARTLANMIŞLIK
18 Mayıs 2020
VAH Kİ NE VAH...
11 Mayıs 2020
KRİZ FIRSATÇISI FETÖCÜLER
04 Mayıs 2020
DİNAMİT...
27 Nisan 2020
CİNSEL İSTİSMARCILAR
13 Nisan 2020
DİKTATÖR
06 Nisan 2020
DIŞ GÜÇLER
30 Mart 2020
PUSUDAKİ ULUSALCILIK
23 Mart 2020
SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI…
16 Mart 2020
BU DÜŞÜŞ NEREYE…
09 Mart 2020
SOYGUN (28 ŞUBAT) SÜRECİ
02 Mart 2020
SURİYE KRİZİ ÜZERİNE...
24 Şubat 2020
TEK ADAM…
17 Şubat 2020
KANGREN…
10 Şubat 2020
TELKİN…
03 Şubat 2020
VİRÜS
28 Ocak 2020
DEVLET AKLI
20 Ocak 2020
OTO...
13 Ocak 2020
KATİLİNE AŞIK OLMAK
06 Ocak 2020
FİTNE ATEŞİ VE BENZİN
30 Aralık 2019
BÜROKRATİK OLİGARŞİ
16 Aralık 2019
GÖNÜL COĞRAFYASININ GÜCÜ
09 Aralık 2019
MASUMİYET Mİ ZAAFİYET Mİ…
01 Aralık 2019
POLİTİK BAKIŞTAKİ SAKATLIK
25 Kasım 2019
YERLİ VE MİLLİ DURUŞ
18 Kasım 2019
BÜYÜK YANILGI
11 Kasım 2019
ZUHURAT...
04 Kasım 2019
ÖZGÜRLÜK YA DA HUZUR
21 Ekim 2019
ZOR OYUNU BOZAR MI
14 Ekim 2019
SESSİZ ÇIĞLIK
07 Ekim 2019
‘OKU’MA…
01 Ekim 2019
Haraç mı Azaldı Yoksa Bağımsızlık mı Arttı
23 Eylül 2019
PAYLAŞMANIN GÜCÜ
09 Eylül 2019
KÜRESEL DÜŞÜN, YEREL ÇÖZ
19 Ağustos 2019
Mücahitlikten ‘Müsaitliğe’ Giden Yol
29 Temmuz 2019
BAŞKALARININ ACISI
22 Temmuz 2019
BATI(L) MEDENİYET(İ)…
08 Temmuz 2019
KADIN ERKEĞE EŞİT Mİ OLMALI…
01 Temmuz 2019
MURSİ…
17 Haziran 2019
K.A.D.E.M.
10 Haziran 2019
İTİBAR SUİKASTI
20 Mayıs 2019
SEFERE TALİP OLMAK
13 Mayıs 2019
BÜYÜK YANILGI
08 Mayıs 2019
ÖFKE
29 Nisan 2019
SEFER…
15 Nisan 2019
SIĞ DÜŞÜNCE
08 Nisan 2019
ŞAH-MAT
01 Nisan 2019
‘OLAN’DAKİ HAYIR
25 Mart 2019
BEKAA
29 Ekim 2018
EĞİTİMDE ALGI YANILMASI
22 Ekim 2018
YUMUŞAK GÜÇ (GÖNÜL COĞRAFYAMIZ)
15 Ekim 2018
AJAN RAHİP
08 Ekim 2018
McKinsey
01 Ekim 2018
YERLİ-MİLLİ
24 Eylül 2018
KRİZ Mİ DEĞİL Mİ
17 Eylül 2018
YAHUDİLER (Küresel Haydut)
10 Eylül 2018
YAHUDİLER (Biz Bitti Demeden Bitmez)
27 Ağustos 2018
Yahudi Yerleşimciler-2
11 Ağustos 2018
DOLARIN ATEŞİ
30 Temmuz 2018
Yahudi Yerleşimciler
23 Temmuz 2018
YAMAN ÇELİŞKİ
16 Temmuz 2018
AHTAPOT
11 Haziran 2018
ALTI DEĞER
03 Haziran 2018
BÜYÜK ÜLKE REFLEKSİ
21 Mayıs 2018
SİYASET Mİ POLİTİKA MI?
15 Mayıs 2018
Piramit Medeniyeti
07 Mayıs 2018
ZOR ZAMANDA KONUŞMAK
30 Nisan 2018
Öğrenilmiş-Öğretilmiş Çaresizlik
25 Nisan 2018
BASKIN (SEÇİM)
09 Nisan 2018
BÜYÜK TEHLİKE
02 Nisan 2018
Oligarşinin Tunç Yasası
26 Mart 2018
KORKU EŞİĞİ
19 Mart 2018
Oltanın Ucundaki Solucan…
05 Mart 2018
28 ŞUBAT (İKİNCİ YAZI)
28 Şubat 2018
HESABI SORULAMAYAN 28 ŞUBAT
19 Şubat 2018
DERSHANELERİN KAPATILMASINA DAİR EKONOMİK BİR YORUM...
06 Şubat 2018
FAŞİZM – FANATİZM - 2
30 Ocak 2018
FAŞİZM - FANATİZM…
15 Ocak 2018
Medeniyet Perspektifi
08 Ocak 2018
KÖLELERİN ONURU
01 Ocak 2018
HALİNDEN MEMNUN OLAN KÖLELER-7
25 Aralık 2017
HALİNDEN MEMNUN OLAN KÖLELER-6
18 Aralık 2017
HALİNDEN MEMNUN OLAN KÖLELER-5
11 Aralık 2017
HALİNDEN MEMNUN OLAN KÖLELER - 4
04 Aralık 2017
DURUMUNDAN MEMNUN OLAN KÖLELER-3
27 Kasım 2017
DURUMUNDAN MEMNUN OLAN KÖLELER- 2
20 Kasım 2017
DURUMUNDAN MEMNUN KÖLELER
13 Kasım 2017
SUSTURULMUŞ AKADEMİK CAMİA…
06 Kasım 2017
Kapitalizmin Yok Etmekte Olduğu Aile
30 Ekim 2017
CUMHURİYETE BİR DE BÖYLE BAKIN…
23 Ekim 2017
KRAL ÇIPLAK DEMENİN ZAMANI GELDİ
02 Ekim 2017
DAHA KÖTÜ SENARYO NE OLABİLİR Kİ…
25 Eylül 2017
15 TEMMUZ BAŞARISIZ MI OLDU
18 Eylül 2017
Bir Lokma Bir Hırka mı?
11 Eylül 2017
VİZYON VE FERASET
30 Ağustos 2017
ARAKAN NERESİ…
14 Ağustos 2017
Cola...
18 Temmuz 2017
Çember Türkiye için Daralıyor mu?
03 Temmuz 2017
BAŞBAĞLAR
20 Haziran 2017
O MU BU MU?
12 Haziran 2017
KUR'AN MÜSLÜMANLIĞI
05 Haziran 2017
ÖLÜM - ORUÇ
29 Mayıs 2017
AKILLI BESLENME...
22 Mayıs 2017
FANATİZM
08 Mayıs 2017
İHTİYAÇLARIMIZ SINIRSIZ MI…
24 Nisan 2017
FAİZ LOBİSİ VE SURİYELİ…
10 Nisan 2017
REFERANDUMDA SAADET PARTİSİ
02 Nisan 2017
VESAYET
27 Mart 2017
ÜÇ AYLAR GİRERKEN
20 Mart 2017
SİYASETTEKİ KAN DAVASI...
13 Mart 2017
İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER...
27 Şubat 2017
AKADEMİSYEN…
20 Şubat 2017
FETÖ VE İRAN...
13 Şubat 2017
SÖZ KONJONKTÜRE GÖRE DEĞİL "HAKİKAT" OLDUĞU İÇİN SÖYLENMELİDİR
06 Şubat 2017
GÖLGE OYUNLARI
30 Ocak 2017
Bakalım Başkanlık Sisteminde Bir Sorun Var mı?
23 Ocak 2017
BANANE AMERİKADAN...
10 Ocak 2017
İRAN’IN DEĞİŞ(MEY)EN ROLÜ
02 Ocak 2017
ET ÜZERİNDE YAPILAN TAĞŞİŞLER
26 Aralık 2016
PARANTEZ
19 Aralık 2016
Şİİ HİLALİ...
05 Aralık 2016
SAMİMİYET…
28 Kasım 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ…
21 Kasım 2016
BİR EĞİTİM ELEŞTİRİSİ…
14 Kasım 2016
FAŞİZM MANİFESTOSU
07 Kasım 2016
FİLMİ İZLEDİM
31 Ekim 2016
NÜKLEER ENERJİ TÜRKİYEYE NEDEN GEREKLİDİR?
24 Ekim 2016
KRAL ÇIPLAK DEMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?
17 Ekim 2016
ADALET BU OLMAMALI...
10 Ekim 2016
ÇÖKEN SIFIR SORUN POLİTİKASI
03 Ekim 2016
DAEŞ…
26 Eylül 2016
BEŞTEN KÜÇÜK OLAN DÜNYA KİME HİZMET EDER
19 Eylül 2016
GÖRECEKSİNİZ ÇOK UZAK OLMAYAN BİR GELECEKTE PKK MARJİNALLEŞECEK
05 Eylül 2016
HALKIN FARKINDA(SIZ)LIĞI
29 Ağustos 2016
CELLADINA ÂŞIK OLAN ÜLKE
22 Ağustos 2016
"AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER KENDİ ORDUSUNUNU İŞGALİ ALTINDADIR"
15 Ağustos 2016
GELİYORUM DİYEN TEHLİKE...
19 Temmuz 2016
MÜRTED
27 Nisan 2016
24 NİSAN SOYKIRIM İDDİALARIN DAİR BİR DEĞERLENDİRME
04 Nisan 2016
BİRKAÇ GÖZLEM-4
28 Mart 2016
BİR KAÇ GÖZLEM-3
21 Mart 2016
BİR KAÇ GÖZLEM (2)
14 Mart 2016
BİR KAÇ GÖZLEM…
29 Şubat 2016
BU DA BENİM GÖZÜMDEN 28 ŞUBAT
22 Şubat 2016
DEMOKRASİ- DİN PARADOKSU
08 Şubat 2016
JÜRİSTOKRASİ
01 Şubat 2016
NASIL BİR ÜNİVERSİTE (DEĞİŞİM İHTİYACI)
18 Ocak 2016
TÜRKİYE’NİN NÜKLEER ENERJİ İHTİYACI
04 Ocak 2016
MONŞER DİPLOMASİSİ
21 Aralık 2015
BAŞKANLIK
14 Aralık 2015
RUSYA KRİZİ
02 Kasım 2015
1 KASIM
26 Ekim 2015
MUTLULUK YOLU
19 Ekim 2015
SEÇİME ENDEKSLİ PSİKOLOJİK HAREKÂT (II)
12 Ekim 2015
SEÇİME ENDEKSLİ PSİKOLOJİK HAREKAT
21 Eylül 2015
PKK TERÖRÜ VE SEÇİMLER
31 Ağustos 2015
SİVİL DARBE GİRİŞİMİ DERİN KOMPLO
17 Ağustos 2015
KAVRAMSAL YABANCILAŞMA
10 Ağustos 2015
DEMOKRASİ DİNİMİZ OLMAMALI
27 Temmuz 2015
HUKUK GARABETİ
05 Temmuz 2015
BAŞBAĞLAR
22 Haziran 2015
BİR SEÇİMİN ARDINDAN
08 Haziran 2015
SEÇİM ANALİZ
18 Mayıs 2015
GENOCIDE-V (HÜKÜMETİN SOYKIRIM AÇIKLAMASI)
05 Mayıs 2015
GENOCIDE-IV (HÜKÜMETİN ÇIKIŞI)
27 Nisan 2015
GENOCIDE-III (GERÇEKTE NE OLDU)
20 Nisan 2015
GENOCIDE II (24 NİSAN)
30 Mart 2015
GENOCIDE (SOYKIRIM)
09 Mart 2015
NASIL BİR ÜNİVERSİTE IV (YÖNETİŞİM-ÖZERKLİK)
02 Mart 2015
NASIL BİR ÜNİVERSİTE-III (GOVERNANCE-YÖNETİŞİM)
23 Şubat 2015
NASIL BİR ÜNİVERSİTE-II (SUSTURULMUŞ AKADEMİK CAMİA)
16 Şubat 2015
NASIL BİR ÜNİVERSİTE
12 Ocak 2015
B.O.P. (II)
01 Aralık 2014
B.O.P.
24 Kasım 2014
MEDENİYET
18 Kasım 2014
BEDELLİ ASKERLİK
10 Kasım 2014
SENİ BİR TÜRLÜ DOĞRU TANIYAMADIK…
03 Kasım 2014
ETİK ve ERDEM
27 Ekim 2014
APOLİTİK
Haber Yazılımı