Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:45
 
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversiteye yeni kayıt yaptırmaya gelen öğrencileri Burdur otogarında karşıladı.
Eğitim Haberi
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversiteye yeni kayıt yaptırmaya gelen öğrencileri Burdur otogarında karşıladı.

Aileleriyle birlikte kayıt yaptırmak için sabahın erken saatlerinde Burdur’a gelen öğrenciler, otogarda açılan MAKÜ standında karşılarında Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı buldu.

Hem öğrencilerin hem de ailelerin şaşkınlıklarını gizleyemediği karşılamada Rektör Korkmaz, ‘MAKÜ ailesine hoş geldiniz’ diyerek, öğrenci ve velilere oluşturulan stantta ikramlarda bulunarak üniversite hakkında bilgiler verdi.

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarına göre MAKÜ’ye yerleşen öğrenciler, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı kayıtları için geldikleri şehirde Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç tarafından karşılandı.

19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak olan üniversite kayıtlarının ilk gününde farklı şehirlerden Burdur’a gelen öğrenciler ve veliler önce Burdur otogarında oluşturulan karşılama masasında ağırlandı. Burada öğrenci ve velilere çay ikram eden Rektör Korkmaz onlarla bir süre sohbet etti.

Prof. Dr. Korkmaz, karşılamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin birçok ilinden Burdur'a üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerin olduğunu söyledi. Kayıt döneminde yeni öğrencilerle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden Korkmaz, kente gelen öğrencileri 5 yıldır otogarda karşıladıklarını söyledi.

Korkmaz, karşılama programının öğrenci ve ailelerde büyük memnuniyet oluşturduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak öğrencileri sadece eğitim öğretim ilişkisi içinde bulunduğumuz bireyler olarak görmüyoruz. Ülkemizin varlığını, birliğini ve bağımsızlığını bu gençlere emanet edeceğiz. Bu anlamda bizim onlara davranışımız bir tür hayat eğitiminin parçası. Misafirperverliğimizi ve vatana hizmet aşkının onlarda da oluşmasını temin etmeye çalışıyoruz. Bu uygulama ile bizim Üniversite olarak öğrenciye bakış açımızı sergilediğimizi düşünüyoruz. Gerçekten gençlerimizden başka geleceğimizi emanet edeceğimiz kimse yok. Bu nedenle bu uygulamayı her yıl devam ettireceğiz. Huzur şehrindesiniz. Memnun olacaksınız, bugüne kadar öğrencilerimizle ilgili hiçbir adli vakaya rastlamadık. Üniversite olarak hem mesleki gelişimine, hem kariyerine katkı veren bir anlayışımız var. Yeni kayıt yapan her öğrencimize kariyer merkezimiz ulaşacaktır. Mezun olduğu zaman değil bugünden ne yapması gerektiği konusunda birebir Kariyer Okulundaki arkadaşlarımız tek tek temas sağlayacak ve ona bir kariyer hedefi koyacağız. Akademik eğitimin yanında kariyer programına tabi olacak. Bu program Türkiye’de tek program. Bir de kariyer diploması alacaklar. Dışarıdan görüldüğünün aksine çok güçlü bir üniversiteye geldiniz. Hoşgeldiniz."

Rektör Korkmaz, ÖSYM tarafından bu yıl yapılan ilk yerleştirmelerde yaklaşık 8 bin öğrencinin MAKÜ’yü tercih ettiğini söyledi. Toplam kontenjanlarının yüzde 97’sinin dolduğunu söyleyen Korkmaz, ek yer yerleştirmelerle bu oranın yüzde 100 olmasını hedeflediklerini belirtti.

Burdur’a adım atar atmaz karşılarında rektörü görmenin şaşkınlığını yaşayan öğrenciler, Rektör tarafından otobüs terminalinde karşılanmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ettiler. Böyle bir karşılamayı beklemediklerini belirten aileler ise Rektör Korkmaz tarafından karşılanmaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler ve çocuklarını emanet edecekleri Üniversitenin Rektörüne teşekkür ettiler. Gençler bizim geleceğimiz çok memnun olduk, başarılarınızın devamını diliyoruz dediler.

İlk Kayıt Rektör Korkmaz’dan

Rektör Korkmaz'dan üniversite ve kent hakkında bilgi alan öğrenciler ve aileleri daha sonra üniversiteye ait otobüslerle İstiklal Yerleşkesi’ne götürüldü. Daha sonra öğrencilere MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Kampüsünü gezdiren Rektör Korkmaz, yeni öğrencileri ve ailelerini üniversite bünyesinde bulunan “Kitap ve Kahve” adlı kafeteryada ağırlayarak kahvaltı yaptı. Kahvaltının ardından ilk kaydı da Rektör Korkmaz yaptı. Kayıt için gelen öğrencilerden Yaren Fidan isimli öğrencinin Veteriner Fakültesi’ne kaydını gerçekleştiren Rektör Korkmaz, başarılar diledi.

Kaydı Rektör Korkmaz tarafından yapılan Yaren Fidan da; “Böyle bir uygulamayı ilk kez gördüm. Çok mutlu oldum. Veterinerlik benim hayalimdi. Başarılı olacağıma inanıyorum. Bizimle çok ilgilenildi, kendimi değerli htim. Çok teşekkür ederim. Kampüsü gezdik gördük, beklediğimden çok daha güzel bir üniversiteye geldim”. dedi.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Rektör, Korkmaz,, Öğrencileri, Otogarda, Karşıladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı
Rektör Korkmaz, Öğrencileri Otogarda Karşıladı
Yorumlar
Haber Yazılımı