Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 14:30
 
Maske Mutasyonlu Virüse Karşı Etkisiz mi ?
İtalya'da Covid-19 ile Mücadele Gücü'nün başındaki isim, B117 virüsü olarak bilinen mutasyona uğramış virüse karşı cerrahi mas...
Sağlık Haberi
Maske Mutasyonlu Virüse Karşı Etkisiz mi ?

İtalya'da Covid-19 ile Mücadele Gücü'nün başındaki isim Pier Luigi Bartoletti, B117 virüsü olarak bilinen mutasyona uğramış virüse karşı cerrahi maskelerin işe yaramadığını iddia etti.  Türkiye’de 17 ilde 128 kişide mutasyonlu virüsün görülmesinin ardından birçok kişi maskenin mutasyonlu virüse karşı koruyuculuğu olup olmadığını merak ediyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, özellikle kapalı ortamlarda maske kullanımının önemine dikkat çekerek sabah.com.tr’ye özel açıklamalarda bulundu.


Türkiye'de ve dünyada koronavirüs salgınına karşı mücadele devam ediyor. İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan ve bulaşma oranının yüksek olduğu iddia edilen mutasyonlu virüse karşı birçok bilgi ortaya atılıyor. Son yapılan açıklamaya göre B117 virüsü olarak adlandırılan mutasyonlu virüse karşı maskenin etkili olmadığı iddia edildi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, mutasyonlu virüsün eski virüsle farkı olmadığını belirterek maskenin önemine vurgu yaptı. İşte Bilim Kurulu üyesinin dikkat çeken açıklamaları…"

 

'CERRAHİ MASKELERİN KORUMA ORANI YÜZDE 85'

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz : "Mutasyonlu virüsün bulaşma oranı yüksek olduğundan dolayı çok fazla bulaşıcılığı yüksek olabilir. Bulaşma oranı yüksek olan mutasyonlu virüslerden dolayı çevreye daha fazla virüs saçan insanlar olacaktır. Cerrahi maskelerin koruma oranı yüzde 85 oranında olduğu düşünülürse kapalı alanlarda bulunulması durumunda bir maske değil de iki maske olarakönerilmektedir. Bu ortamlarda virüs yükü fazla olacağından dolayı böyle bir önlem sağlanabilir." diyerek sözlerine şöyle devam etti.

 

'AŞILARIN MUTASYONLU VİRÜSE KARŞI ETKİSİNDE BİR FARK YOK'

Bilim Kurulu üyesi: "Virüsün hastalık oluşturma gücü, yeteneği, canlılık süresi ve dağılması gibi özelliklerinde hiçbir değişiklik yok. Virüsün hastalık yapma süresi ya da dayanıklılık süresi mutasyonlu virüs de de aynı seyrediyor. Virüse kullanılan kullanılan aşılar ve önlemler de bir farklılık görülmedi. Sadece mutant virüse bağlı olarak değil eski virüse karşı da eğer kapalı ortamlarda çok fazla virüs riski var ise o ortamlarda da çift maske önerilir. Kapalı ortamda göz ile bile ulaşılabilir. Aslında yeni virüs ve eski virüs arasında çok bir fark yok. " diye belirtti.

 

'BİR BELİRTİ FARKI YOK'

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz : "Laboratuvar şartlarında mutant virüsün gen bölgesinde tespit ediliyor. Bugün itibariyle eski koronavirüs ile ilgili bir belirti farkı yok. Aşı mutasyonlu virüse karşı aynı şekilde koruyuculuğunu sürdürüyor. Tersi bir durumu için henüz kanıtlanmış bir bilgi mevcut değil."

 

'MUTASYONA KARŞI ALINAN TEDBİRLER BAŞARILI'

Bilim Kurulu Üyesi Hasöksüz: "İngiltere'de kasım ayında çıkan mutasyonlu virüsün ardından uçuşların azaltılması ve karantina tedbirler alındı. Dün Sağlık Bakanı Koca'nın açıkladığı mutasyonlu virüsün görülme oranı 128 idi. Bu da İngiltere'de görülen mutasyonlu virüse karşı alınan tedbirlerin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Kontrollü yaşamın aslında yeni mutasyonlu virüsün yayılmasını ve bulaşmasını kontrol altına alacaktır. Kurallara uyulmaması yeni tip ve eski tip virüsün yayılmasına neden olacaktır." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maske, Mutasyonlu, Virüse, Karşı, Etkisiz, mi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı