BURDUR'DA OBEZ AMBULANSI, HASTALARI EVİNDEN ALIYOR
Haber
15 Ekim 2021 - Cuma 15:31
 
BURDUR'DA OBEZ AMBULANSI, HASTALARI EVİNDEN ALIYOR
BURDUR'DA OBEZ AMBULANSI, HASTALARI EVİNDEN ALIYOR
Sağlık Haberi
BURDUR'DA OBEZ AMBULANSI, HASTALARI EVİNDEN ALIYOR

Burdur'da tam donanımlı Obez Ambulansı, hizmet vermeye devam ediyor.

 

Obez Ambulansları, yoğun bakım için gerekli teknik ve tıbbi donanıma sahip olan ve ayrıca iki insanla taşınabilir ağırlık limitini geçen maksimum 350 kg ağırlığa kadar hastaları taşımak amacıyla kullanılan özellikte ambulanslardır. Obez Ambulansı acil durumlarda, özel ihtiyaçlı veya obez hasta nakili gereken durumlarda güvenli ve hızlı bir ulaşım çözümü sağlamak üzere tasarlandı.

 

Bu ambulanslar özel bir lift ile gerektiğinde ekstra geniş sedye veya ek personele olanak sağlamak için özel olarak hazırlandı. Obez hasta ve Morbid Obez hasta transportu, günümüzde tüm dünyada önem taşıyan bir hizmet. Obez hasta morbidite (hastalık) ve mortalite (ölüm) oranlarının azaltılmasında uygun hasta transportu anahtar rol oynuyor.

Sağlık Bakanlığı’nca Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen Obez Ambulansı, tahsis edildiği günden itibaren birçok hastaya hizmet verdi. 13.10.2021 tarihinde ise Bucak'ta obez bir hastayı tedavi ve ileri tetkikleri için evinden alarak Bucak Devlet Hastanesi’ne naklini gerçekleştirdi.

Söz konusu ambulanslar Dünya’nın birçok ülkesinde çok az ve kısıtlı sayıda bulunurken, Ülkemizde ve Burdur'da halkımızın hizmetine sunuldu. Bu ambulansların güncel medikal ekipmansız fiyatı yaklaşık 400.000 (dörtyüz bin) ₺ civarındadır. Farklı nedenlerle transport edilen, obez ve morbid obez hastaların transportunda görev alan sağlık personelleri içerisinde, özellikle sürücü sağlık personelleri, Obez Ambulansının sürüş teknikleri özellik ihtiva ettiğinden, Ambulans İleri Sürüş Teknikleri Eğitimlerini başarı ile tamamlamış sağlık personelleri içerisinden seçilmektedir.

Burdur'da hizmet veren Obez Ambulansı; Yüksek kapasiteli ve özel üretilmiş mekanik ventilatör, aspiratör, oksimetre, defibrilatör, infüzyon ve perfüzyon pompaları ve acil müdahaleye fırsat veren ekipmanlar ile donatıldı. Medikal cihazların ekipmanları ve sarf malzemeler tek kullanımlık.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURDUR'DA, OBEZ, AMBULANSI,, HASTALARI, EVİNDEN, ALIYOR,
Yorumlar
özkayalar iletişim
Haber Yazılımı