Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 09:59
 
BAKAN KOCA DUYURDU 2 DOZ AŞI OLANLAR MUAF
3 ay içindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyeceklerini duyurdu...
Sağlık Haberi
BAKAN KOCA DUYURDU 2 DOZ AŞI OLANLAR MUAF

Sağlık Bakanlığı iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerin, 3 ay içindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyeceklerini duyurdu.
 

 

Sağlık Bakanlığı tarafından, 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi' güncellendi. Söz konusu rehberde aşılama sonrası süreç hakkında bilgiler eklendi.

 

KARANTİNAYA GEREK YOK
“Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmez.

Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır.”

 

MUTANT VİRÜS TEMASLISINA TEST ZORUNLU
Rehberde, Güney Afrika (501Y.V2 veya B.1.351); ve Brezilya (P1) Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olduğu belirtilerek bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, KOCA, DUYURDU, 2, DOZ, AŞI, OLANLAR, MUAF,
Yorumlar
Haber Yazılımı