Yazı Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 13:26
 
Türkiye'nin Hem İçeriden Hem Dışarıdan Verdiği Zorlu mücadele
Muhittin ÖZÇELİK
muhittinozcelk@hotmail.com
 
 

Gün geçmiyor ki ülke olarak mücadele vermek zorunda kaldığımız ring sayısı azalmasın…

 

Bir taraftan topraklarımızın sınırları dışında ismi müttefik ruhu ise azılı itilaf devletleri olan sözde medeniyetin, insan hakların, özgürlüğün geliştiği bu ülkelere karşı soğuk savaş halinde bağımsızlık mücadelesi vermeye çalışırken, diğer taraftan dünyayı esir alan COVİT-19 salgınına karşı ülke olarak sıcak savaş vererek kazanmaya çalışıyoruz.

 

İsmi müttefik, ‘‘ruhu azılı itilaf’’ diyerek yazıma başlıyorum keza kâğıt üstünde anlaşmalar yaptığımız kameralar karşısında el sıkıştığımız bu ülkeler kendi çıkarları söz konusu olunca Doğu Akdeniz’de nasıl da itilaf devletlerine dönüşüveriyorlar…

 

Bir başka örnek ile Doğu sınırımızda yıllardır mücadele verdiğimiz PKK belasına nasıl da canla başla sahip çıkarak en azılı itilaf devletleri olduklarını bir çırpıda gözümüze sokmaktan çekinmiyorlar. Dün Irak halkına ‘‘Bizim sorunumuz Irak halkı ile değil Saddam ile’’ diyenler bugünlerde, ‘‘bizim sorunumuz Türk halkı ile değil Recep Tayyip Erdoğan ile’’ açıklaması yaparak aynı masalı okumaya devam etmekten vazgeçmediklerini haykırıyorlar adeta.

 

Ülkesinin tarihinde Cezayir’de yaptığı katliamlardan başka bir bilgiye ulaşılamayan tarihte ki tek zaferinin Afrika’da karşılarına mızraklar ile çıkan insanlara karşı üstün gelerek sömürge altına alması olan Fransa bugünlerde boyundan büyük işlere kalkışmasının nedenini hangi cümleler açıklayabilir ki? 

 

Hani bizde bir söz vardır; “aç tavuk kendisini buğday ambarında sanarmış” diye öyle ya bugünlerde Fransa gibi bir devletin kendisini buğday ambarında sanması akla zarar bir hayalcilikten, aç tavuk rolünü benimsemekten öteye gitmez.

 

Masada haklı hiçbir savunması olmayan Avrupa’nın haylaz çocuğu Bizans hayali ile avunan ismi malum sefil devletçik ise Fransa’dan aldığı destek ile Ege Denizinde bizim Mavi Vatan diyerek savunduğumuz bir konu karşısında ülkemize karşı sergilediği tutuma gelecek olursak adeta üstün cesaret ödülü madalyası kazanmaya hak adaylar arasında yerini almasını sağlar cinsten. Öyle ya bırakın çiğnemeyi ağzına dahi sığmayacak bir lokmayı yutmaya kalkmak üstün cesaret gerektiren bir iş olsa gerek. Ancak bilinmelidir ki aptallık ile cesaretlik arasında ince çizgi çok incedir, cesaretlik sandığınız şeyler ansızın aptallığınız oluverir de farkına varana kadar iş işten geçmiş olur.

 

Diyeceğim o ki ülkemize karşı ortak bir tutum tek bir emel peşinde topraklarımıza düşmanca bakmaktan vazgeçmeyen Bizans’ın çocukları yakın zamanda bir Türk’ün Dünyaya bedel sözünü yeniden hatırlatılması yaşatılması durumunu zaruri kılacaktır. Bu sebepten mütevellittir ki hepimiz ülkemiz adına daha çok çalışmalıyız. Sağcı solcu siyası ayrımlar yapmaksızın ülkemizin gelişim ve ezici üstün gücü için el ele gereken her fedakarlığı yerine getirerek yarınlara daha güçlü uyanmalıyız.

 

Bugün ise dışarda bu soğuk savaş hali sürerken topraklarımızın içinde sıcak savaş diyerek betimlediğim COVİT-19 salgınına karşı mücadelemiz de bizi her zamankinden daha yorgun hale getiriyor. Sıcak savaş diyerek bilakis vurgulamak istiyorum ki salgının her gün bizlerden alıp götürdüğü canlara değinmek dile getirmek adına. Halkın nereden ne şekilde çıktığı belli olmayan katil virüs ile mücadelesi sürerken evlerinde ise geçim sıkıntıları baş gösterir hale geliyor.

 

Halk olarak şu günlerde geçim sıkıntısı derdini iliklerimize kadar yaşadığımızı söylemek çok ta abartılı olmaz herhalde. İşsizliğin arttığı şu dönemde ülkede neredeyse her kalem malın birim fiyatı arttığı, halkın alım gücü düştüğü şu günlerde vatandaş olarak yetkililerimizin halkı canından bezdiren ekonomik sıkıntılara bir çare bulmalarını temenni etmekten öteye bir şey yapamıyoruz.

 

Ülkemizin sınırları içinde ve sınırları dışında havadisler bu halde iken sayın takım elbiseli abilerimiz ne yapıyor? Hangi çözümleri üretiyor? Vatandaş olarak görmek öğrenmek istiyoruz.

 

Sırf siyaset uğruna muhalefeti dışlamak, iktidarı yıpratmak için muhalefet olmaya çalışmak bir araya gelip çözümler bulabilmek mümkün iken siyasi düşünceler fikirler ayrılığı sebepleri ile takım elbiseleri giyip televizyon karşılarında halkın yanan ateşini görmezlikten gelmek, vicdanları sızlatmaz mı?  

Esenlikle kalın…

 
Etiketler: Türkiye'nin, Hem, İçeriden, Hem, Dışarıdan, Verdiği, Zorlu, mücadele, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı