Yazı Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 09:11
 
RUHTUR İNSANA ŞEKİL VEREN
Pınar ALTIPARMAK
altiparmakpinar@hotmail.com
 
 

Anlaşmak, anlamak, sevmek, sevilmek âşık olmak, âşık hmek, yakın olmak, yaklaşabilmek... Kazanmak; insan gönlünü kazanmak ve kazandığını kaybetmemek... Etkilemek, etkilenmek gözü kapalı güvenmek ve güven verebilmek... Tüm bunlar için yazılanlar çizilenler söylenenler anlatılanlar... Sonuç: kısa süreli sevgiler, içi boş bir zaman, hemen kaybedilen duygular, biz olmaya engel bencillikler velhasıl elde değeri kalmamış kocaman bir hüsran ve yalnızlık. Hiç düşündünüz mü nedendir bunca yapılanın sonunda bu olmayışların ne olduğunu. Hiç düşündünüz mü bunca yalnızlığın hep başa dönmelerin neden olduğunu? Hiç düşündünüz mü bunca keşkelerin nedenini?

 

 Ben biraz bahsedeyim sizlere... Allah Teâla, Hz. Âdem (a.s.)’ın cesedini topraktan şekillendirdikten sonra ona kendi ruhundan üflemiş ve böylece Âdem (a.s.) hayat kazanmıştır. Yine insanı ana rahminde yarattıktan sonra, ona kendi ruhundan üflemiş ve onu ruh sahibi bir insan haline getirmiştir. O (Allah) ki, yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun zürriyetini, dayanıksız bir suyun özünden üretmiştir. Sonra onu tamamlayıp şekillendirmiş, ona kendi ruhundan üflemiştir. İşte insanı canlı kılan bu ruhun mahiyeti, insandan bedeninde gördüğü fonksiyonu, cisimle birleşmesinin şekli ve bağlantısı budur. Ruh, yüce, nurani ve hayat sahibi bir varlıktır. Ancak, duyu organlarıyla hissedilebilecek cisimler gibi değildir. Bir anlamda, suyun gül içinde dolaşması gibidir. Ruhta Beden içinde dolaştığı müddetçe ona bağlı olarak tüm organlara hayat verir. Ruh, anlayan, idrak eden ve kelama muhatap olup cevap verebilen kişilik kazanmış yapıdadır. İlim erbabı kişiler, ruhların bedenlerden önce olduğu belirtmemektedir. Ruh insan şeklindedir. Ruh, bedenle birlikte gelişir, olgunlaşır ve kişilik kazanır. Zaman bedeni yıpratır, fakat ruh zamanın yıpratıcılığından etkilenmez. Kişinin iyi işleri, ibadetleri ruhu güzelleştirir, kuvvetlendirir ve olgunlaştırır. Kötü ameller ise aksi tesir yapar. İyi amelle beslenmiş ruh, dünyadaki şeklinden daha mükemmel, daha parlak, daha nurlu olmakta, ibadeti vücuduna ruh olarak yansımaktadır.

 

 Ruhlar bedenlerden daha net birbirinden ayrılırlar. Bedenlerin birbirine benzemesi, ruhların birbirine benzemesinden daha fazladır. Gelelim saadete… Biz kişiyi bedeniyle beğenir, sözleriyle etkileniriz... ama şunu hep unuturuz ki beden yaşlanır hastalanır ve çöker. Dil yalan söyler... Biz kırılanı kalbimiz, ağlayanı gözlerimiz, derdi çeken gönlümüz, acıyanı beynimiz sanırız. Biz yaşadıklarımızı ardımıza atar unuttuk sanırız geçti sanır üzerinden gelip geçeriz. Ne büyük bir yanlıştır; çünkü kişi ruhundan ibaret bir varlıktır. Kişinin önce ruhunu tanımak, ruhunun güzelliğini görmek gerek; ruhunu sevmek gerekir kişi evvela tüm varlığını anlamının ruhundan ibaret olduğunu bilmeli ve karşısındakine öyle yaklaşmalıdır.

 

İnsanlar arasındaki en büyük uyum ruh uyumudur. Ruhunun karşılığını karşısında bulan biri insan olmanın yaratılmışlığın erdemine ulaşmış demektir. Kişi evvela ruhuna iyi bakmalıdır. Çünkü orada rabbimin kudretli varlığı vardır. Rabbimden bir parça vardır. Kişi bilmelidir ki asıl üzülen ruh, kırılan ruh itina gösterilmezse hastalanan ruhtur. Ne zamanki ruh yaşamaktan hevesini kesti işte o zaman ölürsünüz. Ruhunu yitiren kişi işte o zaman ebediyen kaybolmuştur. Zanneder misiniz ki bizler sadece gövdemiz kadar yeri kaplıyoruz. Bizler bize hediye edilen, bizi canlı tutan ruhumuz kadar yer teşkil ediyoruz. Bu da demek oluyor ki yaratılmışların en güzeli ve en özeliyiz... Birini ya da bir şeyleri ruhunuzla sevin önce onu ruhunuza sevdirin. Birinin ruhuna tanıklık etmek, tanışmak için gözlerinin derinlerine bakın ruhunuzla tanışmak için gözlerinizin, bakışlarınızın derinlerine bakın... Size hep yol gösterecektir. Şu fani âlemde kalıcı olmak uzun süre sevebilmek, sevdiğiniz şeylerle uzun süreli bir hayat yolculuğunda olmak istiyorsanız bunun tek sırrının ruhunuzda saklı olduğunu lütfen unutmayın ve yine unutmayın ki ruhunu sevdiğiniz ve sizi ruhunuzla seven kişiler asla terk etmezler, mücadele ederler, hayal ederler, sabrederler, savaşırlar... Hayatın sırrı ruhunuzda gizli. Siz ruhunuzda saklısınız. Ruhunuza iyi bakın unutmayın insanın ruhu Allahtan bir emanettir. Bu özel emanete iyi bakın. Allah’a emanet olun sevgilerle…

 
Etiketler: RUHTUR, İNSANA, ŞEKİL, VEREN,
Yorumlar
Haber Yazılımı