Yazı Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 09:19
 
BUGÜNLER DE GEÇECEKTİR ELBET
Muhittin ÖZÇELİK
muhittinozcelk@hotmail.com
 
 

Cumhuriyetin ilanından bugüne bu ülke kaç kez ekonomik yıkımlara karşı varoluş mücadelesi vermek zorunda kaldı biliriz hepimiz.

Tarih sayfaları 1929 yıllarını gösterdiğinde Türkiye Cumhuriyeti ilk ekonomik kriz ile tanışmış oldu. Aynı yıl ise dünyada yaşanan “büyük buhran” yaşamakta olduğumuz ekonomik krizi daha da derine sokmuş, ülkemizi hem reel hem de spekülatif açıdan ciddi bir döviz bunalıma itmişti.

 

Zaman Türk Halkı için zorluklar mücadelesi ile akıp giderken Allah (C.C.) verdiği rızık ve nimet bu halk için tevekkül etmeye yeterli oluyordu.

Takvim yaprakları 7 Eylül 1946 tarihini gösteriyor Türk halkı ve Türk Ekonomisi ilk defa devalüasyonla tanışıyordu. Bu tarihte Türk Lirasın değeri 115.4 oranında Devalüasyon edilmiş halkın alım gücü günler içinde eriyip yok olmuştu. Vatanından ve toprağından ümidini kesmeyen halk yine pes etmemiş var oluş mücadelesi vermeye devam etmek için çıkar yolları aramaya koyulmuştu.

 

Hepimizin duvarlara astığı takvimler bu sefer 1948 yılını gösterdiğinde yeni bir kriz kapıya dayanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti 2. Dünya savaşına girmemiş ancak tüm Dünya’da olduğu gibi ekonomik anlamda ağır sarsıntılar yaşamıştı. Türk ekonomisi ağır sarsıntılar geçirirken iktidar yönetimi devlet bütçesini mecburi savunma harcamalarına yöneltmek zorunda kalmıştı. Sokakta zorluklar yaşayan Türk Halkının ümidi hiç kaybolmamış yılmadan ve yıkılmadan ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

 

Günler geçiyor sabahlar akşama, geceler sabaha dönüyordu…

Tarih sayfaları 1969 yılını gösterirken Türkiye yeniden hafif bir kriz ile sarsılıyordu. Çözüm olarak hemen IMF programı yürürlüğe koyulacaktı. Ne acıdır ki 10 Ağustos 1970 yılında Süleyman Demirel Başkanlığında 66,6 oranında Türk Lirası yeniden devalüasyona uğruyor halkın alım gücü ellerinden gasp ediliyordu.

 

Zaman artık Türk halkı için ekonomik zorluklar müsabakasında rövanşı alma yani galip gelme zamanıydı. Vakit Bülent Ecevit vaktiydi. İktidara geldiği andan itibaren Türk halkı benimsemiş bu ülkenin Karaoğlan’ı diye sevmişti. Ülkenin kanayan yaralarına can siper olan Ecevit dönemi de ne yazık ki makus talihten kurtulamamış olacaktı ki bir gecede 13 banka ve çok sayıda aracı kurum batmış ve dile kolay 70 milyar dolar dışarıya çıkartılmıştı. IMF programı çökmüş, esnaflar can çekişir hale gelmişti. Öyle ya ansızın ortaya çıkarak yazarkasa fırlatan esnaf bu dönemin esnafıydı.

 

Masallarda anlattığı gibi bir varmış bir yokmuş dercesine birileri bu ülkenin kaynaklarını bu topraklara ait halkın imkanlarını hortumluyor ardından da kurt iken kuzu postu ile çıkıveriyordu karşımıza.

Biraz tarih takip edenlerimiz geçmişten bugüne kadar bu topraklar üzerinde oynanmaya çalışılan oyunların, kurulan planların hep aynı olduğunu görecektir. Tarih 2020 yıllarını gösterirken geçmişte kuzu postu giyenlerin torunları karşımıza çıkarak dedelerinin gittiği yoldan vazgeçmediklerini İslam ile olan dertlerinin, Türkiye Cumhuriyetinden kalan kuyruk acılarının ilâ yevmilkıyâm’a kadar süreceğini haykırırcasına ilan etmektedirler.

 

Türkiye Cumhuriyeti, devletini ve milletini kâğıt paraların, altınların, mücevherlerin satın alamayacağı bir millet olduğunu her daim göstermiş bundan sonra da şüphesiz gösterecektir.

Kendimin de bizzat mensubu olduğum 21. yüzyıl gençlerine diyeceğim odur ki bu topraklar çok yokluk çekti. Savaşında, yokluğunda en acımasız yüzüne şahit oldu. Vakit pes etme vakti değildir vakit bu ülkenin geleceğinden, bu topraklardan ümidi kesme vakti zinhar değildir.

 

Sabahın olmadığı gece yoktur ki ümidinizi yitiresiniz. Çöl sıcağında kavrulmuş toprağın suya hasretliği ile yarınlarımıza daha güçlü uyanabilmek, geleceğe hasret ile koşabilmek için yılmadan, hiçbir Firavunun kölesi olmadan çalışmalı ve üretmeliyiz. Unutulmamalıdır ki tutunacak bir Türkiye Cumhuriyet ile tek bir ay yıldız vardır.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) buyurmuştur ki; “İnsanın yiyip içtiklerinin en erdemlisi; en bereketli olanı bizzat çalışıp kazanmasıyla aldıklarıdır.”

 

 
Etiketler: BUGÜNLER, DE, GEÇECEKTİR, ELBET,
Yorumlar
Haber Yazılımı