Yazı Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 16:06
 
BUGÜN GÜNE NASIL BAŞLADIN ?
Pınar ALTIPARMAK
altiparmakpinar@hotmail.com
 
 

Yeni güne başlamak birçok şeyi sıfırlayarak, yaşanan birçok olayı değiştirerek, olumsuz giden birçok olayın kuyruğuna iyi gidebilmesi için takılan birkaç güzellik, tebessümümüze daha da fazlasını ekleyerek, asık olan suratlarımıza biraz bal sürmek sürüp de tatlı tatlı görünmek için başlanılacak yeni bir gün. Yanlışları düzeltebilmek, hataları telafi etmek, barışmak, anlamak, özür dilemek, anlatmak, ilk adımı atabilmek, yanlış adımların yerine başa dönüp yenilerini atmak için yeni bir gün… Hani hep şanstan bahsediyoruz ya kimimiz ara ara yüzüne güldüğünden kiminin hiç tanışmadığını söylediği, kiminin bu konuda çok iyi olduğunu belirttiği şans faktöründen… Karşıya geçip baktığımızda ne kadar inanmasak da ya da kabul etmesek de çok şanslı olduğumuzu göreceğiz… Çünkü bizim her gün yeniden yaşama başlama şansımız var… Peki, sen güne nasıl başladın? İlk gözlerini açtığında ne yaptın mesela? Çokça şükrettin mi? ilk ne söyledin? İlk hangi ifadeyle baktın aynaya? Peki, sen güne dünden ders alarak başladın mı? Kapıdan ilk çıktığında ne kadar kişiye günaydın dedin? Kaç çocuğun başını okşadın? Kaç yaşlıyı görüp kaçının ellerinden öptün? Kaç tebessüm dağıttın etrafına? Kaç söz söyledin tüm iyi niyetinle iyiye dair? Kaç tane kişinin duasını aldın? Kaç kişiye nasıl olduğunu sordun? Kaçını yaptın bunların? Peki, sen güne sadece isteklerin için mi yoksa iyi niyetle hayallerine dair nazikçe istediklerini dileyerek mi başladın? Mesela en lüks isteklerini sitem ede ede mi istedin? Yoksa nazikçe tüm iyi niyetinle önce sağlık dileyip sonra evrene hayallerini mi anlattın gerçekleşmesi için? Peki, sen güne sevdiklerinle sevenlerinle mi başladın? Örneğin Kaç sevdiğine, sevenine mutlu bir günaydın dedin? Kaçına onları bugün dünden çok daha fazla sevdiğini söyledin? Kaçına yarın da onlarla olmak istediğini belirttin?

 

Hayat… İçinde kendini durmadan yenilenen kocaman bir yaşamın olduğu hayat. Ben bu yazımı okuyan herkesi bulabildikleri, ulaşabildikleri kadar birçok kişiyi toplayıp onlara hayatın içinde yenilenen bir yaşamın ve bir ertesi gününün hep büyük bir şans olduğunu anlatmalarını istiyorum. Buna inanmayı başaracak olan ve inanması mümkün birçok insanı toplamalarını Aslında bizler birer elçi olacağız. Hayatta kalmak ve yenilenmek için. Yaşamlarımızı değiştirmek, en yanlışın içinden en doğruyu bulmak istiyorsak sadece bizi yaşatacak olana odaklanamayız gerçekten yaşamı sağlayacak unsurları bulmalıyız ve bu sadece kafayla olmuyor. Kalpte gerekli. Yani gereksiz olacak dediğimiz her şey, aslında onlar en gerek duyulan şeyler haline gelecektir. Çünkü öyle biran gelir ki onların verdiği tek bir şeyle hayatın içinde kalıp yaşama bağlanırız. En önemli şeyle umutla bağlanırız. Biliriz ki sonunda bizi kurtaracak olan tek şey umuttur. Sadece umut. Umut et ve hiç kaybetme. Bu dünyanın en zengin kişisi çok parası olan değildir. Bu âlemin en zengini umudunu hiç kaybetmeyen kişisidir. Çünkü o kişi sunu çok iyi bilir. Bu everende isteklerinizin, dileklerinizin gerçekleşmesi için, değişmek, yenilenmek için, korkulardan arınmak, cesaretli olmak, kendi ayaklarının üzerinde kalmak, her yalpaladığında, sarsıldığında kaldığı noktadan taze bir yarına uyanmak adına gerekli olan tek şeyin umut olduğunu bilir. O kişi ertesi sabaha gözlerini büyük bir şükürle açar. Umudunu zamana yayar şunu çok iyi bilir ki zaman ona bir ertesi sabah yeni bir gün ve yeni bir şans sunacaktır. Zaman onu iyileştirecektir.

 

 Her yeni güne şans verin iyi olmak, kötü gidişatı değiştirmek ve olayları daha iyi hale getirmek için... Her gece kafanızı yastığa koyduğunuzda kendinize bugün ne yaptığınızı ne kadarını yaptığınızı muhakkak sorun eğer karşılığında yarım kalmış cevaplarınız eksik kaldıklarınız olmuşsa bitirilmeyen cümleler varsa yarına dair... Gözlerinizi umutla ertesi gün için kapatın. Her biten gün ve her başlayacak gün için şükrünüzü asla ihmal etmeyin. Unutmayın bizler çok şanslıyız ve yaşam bizler için her gün tazeleniyor, yenileniyor bize de bunu keyifle seyreylemek ve yaşamak kalıyor… Bir sonraki gününüz bir öncekinden daha güzel geçmesi umuduyla… Allaha emanet olun sevgili dostlar.

 
Etiketler: BUGÜN, GÜNE, NASIL, BAŞLADIN, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı