Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 18:45
 
ZİRAAT BANKASI VE MERKEZ BİRLİĞİ ORTAKLIĞI İLE ATILAN DEV ADIM
ZİRAAT BANKASI VE MERKEZ BİRLİĞİ ORTAKLIĞI İLE ATILAN DEV ADIM
Ekonomi Haberi
ZİRAAT BANKASI VE MERKEZ BİRLİĞİ ORTAKLIĞI İLE ATILAN DEV ADIM

Ziraat Bankası, damızlık vasıflı büyükbaş dişi hayvanların hayatta kalmaları sağlanarak ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirdiği işbirliği modeli kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve bazı İl Birlikleri ile iş ortaklığı kurdu.

 

Bu Kapsamda TDSYMB Genel Başkanı Kamil ÖZCAN müjdeyi verdi;

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hazine ve Maliye Bakanımızın talimatları ile tarım piyasalarındaki en temel sorun olan finansman sıkıntısına çözüm üreterek tarımsal piyasalardaki ekonomik dalgalanmaların olumsuz etkilerine direnebilecek istikrarlı bir fiyat yapısı kurulması görevi T.C. Ziraat Bankası’na tevdi edilmiştir. Bu kapsamda Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi kurulmuş ve büyükbaş hayvancılıkla ilgili faaliyetlerine başlamak için en uygun ortak olarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerini tercih etmişlerdir. Bu kapsamda ZGTP A.Ş. ile Birliklerimiz arasında ortak şirketler kurulmuş ve faaliyetlere başlanmıştır.

Sağlıklı ve kaliteli damızlık düve alırken veya kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışılırken yaşanan aracı ve fiyat sorunlarına, yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kalan yetiştiricilerimizin yaşamakta olduğu sorunlara çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır. Böylece damızlık hayvan ithalatının da önüne geçilebilecek ve dış ticaret açığımızın kapatılması yönünde de somut ve hızlı adımlar atılabilecektir. Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birliklerimiz son yıllarda düve işletmeleri yatırımlarına hız vererek ve makine parkları ile yem bitkileri yetiştiriciliği hizmeti vererek sahadaki bu açığı bir nebze de olsa kapatmaya çalışmaktadır. Şimdi Ziraat Bankamızın verdiği destek ve güç birliği ile orta ve uzun vadeli yatırım ve planlamalar yapılabilecek duruma gelinmiştir.

Ülke hayvancılığında her zaman öncü kurum olan ve yeniliklere imza atarak lokomotif görevi üstlenen Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri ile çiftçinin ve yetiştiricinin her zaman karagün dostu ve destekçisi olan  Ziraat Bankası’nın birlikte omuzlarına aldığı bu yükün kıymetinin ve sorumluluğunun bilicindeyiz. Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birliklerimiz, çalışanlarımız ve de en önemlisi yetiştiricilerimiz ile damızlık sığır yetiştiriciliğinde kendimize yeterliliğimizi tekrar inşa edeceğimize inancımız tamdır. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan küresel pandemi krizine rağmen, kaliteli üretim odaklı planlama yaparak, yılmadan, yorulmadan, yerli ve milli üretim hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanımıza, Ziraat Bankası Genel Müdürümüze ve ZGTP A.Ş. yetkililerine tercihlerinden dolayı Damızlık Birlikleri adına teşekkür eder, ortaklığımızın ülkemiz hayvancılık sektörüne hayırlı uğurlu olmasını dileriz." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZİRAAT, BANKASI, VE, MERKEZ, BİRLİĞİ, ORTAKLIĞI, İLE, ATILAN, DEV, ADIM,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ZİRAAT BANKASI VE MERKEZ BİRLİĞİ ORTAKLIĞI İLE ATILAN DEV ADIM
Yorumlar
Haber Yazılımı