Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 13:29
 
Yörük çadırından teknoloji çağına bir hayat köprüsü
Selver ninenin asıl amacı, dokumacılığı gelecek kuşaklara aktarmak.
Yaşam Haberi
Yörük çadırından teknoloji çağına bir hayat köprüsü

 Isparta'da 96 yıl önce Yörük çadırında dünyaya gelen Selver Karakale, gelecek kuşaklara aktarmak için ilk günkü heyecanla kilim dokuyor.

 

Selver Karakale, 96 yıl önce Konya'nın Akşehir ilçesine bağlı bir yayladaki Yörük çadırında dünyaya gözlerini açtı. Yaşı ilerledikçe ailesinin zorlu yaşamına ayak uyduran Karakale, 8 yaşındayken kilim dokumaya başladı.

 

Unutulmaya yüz tutmuş dokumacılığı, yalnız yaşadığı Isparta'nın Gönen ilçesinde devam ettiren Karakale, asıl amacı kilim dokumacılığını gelecek kuşaklara aktarmak olsa da isteyene de el emeği göz nuru ürünlerini düşük fiyata satıyor.

 

Her sabah erken saatlerde güne başlayan Selver nine, tezgahının başında, radyoda çıkan türkülere eşlik ederek hatıralarını canlandırıyor.

 

"Yayladaki günlerim aklıma geliyor. Gönül arada yoruluyor."

 

Çok küçük yaşlarda öğrendiği için dokumacılığa elinin çok yatkın olduğunu belirten Karakale, şöyle konuştu:

"Yörük kültüründen geliyorum. Hayatımız yaylalarda geçti. Zorluklara göğüs germeyi, uğraştırıcı işlerde vazgeçmemeyi iyi biliriz. Kilim dokuma işi de zahmetlidir, sabır ister. Kilim dokumadan hiç vazgeçmedim. El verdiği sürece de devam edeceğim. Bu dokuma işi artık yapılmıyor. Unutulmaması gerekiyor. Yaylalara bile bu dokuma tezgahını da götürürdük. Kilim dokurken yayladaki günlerim aklıma geliyor. Annem, babam zaman zaman aklıma geliyor. Gönül arada yoruluyor. Arada komşularımız geliyor, yaşıma rağmen yaptığım dokumayı görünce şaşırıyorlar." Dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Yörük, çadırından, teknoloji, çağına, bir, hayat, köprüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı