Haber Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 14:27
 
Vali Yılmaz Minik Öğrencilere Karne ve Nasihat Verdi
Vali Yılmaz Minik Öğrencilere Karne ve Nasihat Verdi
Eğitim Haberi
Vali Yılmaz Minik Öğrencilere Karne ve Nasihat Verdi

 

Vali Şerif Yılmaz, 2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesi dolayısıyla, Sakarya İlkokulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesiyle Burdur genelinde 43 bin 511 öğrenci karnelerini aldı. Yarıyıl tatilinin başlayacak olması ve karnelerini alacak olmaları dolayısıyla heyecan içinde bekleyen Sakarya İlkokulu öğrencilerine karnelerini dağıtan Vali Yılmaz öğrencilerin sevinç ve heyecanına ortak oldu.

Düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Şerif Yılmaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram katıldı.

Sakarya İlkokulu İdarecileri ve öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Vali Yılmaz, gerçekleşen karne dağıtım programında sınıfları dolaşarak öğrencilere karnelerini dağıttı ve tatilde bol bol kitap okumalarını isteyerek, öğrencilerden tatilde kitap okuma sözü aldı. Vali Yılmaz, zayıf oldukları dersler varsa bu derslere de çalışarak eksiklerini tamamlamalarını istedi ve öğrencilere tatilde ödevin olmadığını aktardı.

Öğrencilerden yarıyıl tatilinde dinlenmelerini de isteyen Vali Yılmaz, ikinci döneme dinç bir şekilde ders başı yapmalarını istedi.

Vali Yılmaz karne dağıtımının yanında ayrıca sınıfta en çok kitap okuyan Kitap Kurdu Öğrenciye ve davranışlarıyla arkadaşları ve çevresine örnek teşkil eden model öğrenci seçilen öğrencilere hediyelerini verdi.

Geçtiğimiz günlerde yağan kar yağışından dolayı tarafına tatil yapılması konusunda çok istek olduğunu dile getiren Vali Yılmaz, öğrencilere okula gelirken zorluk çekip çekmediklerini sordu. Vali Yılmaz’ın sorusu üzerine öğrenciler iyi ki kar tatili olmadı telafi yapmak zorunda kalacaktık dediler.

Vali Yılmaz, karne dağıtım töreni sonrası okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Öğretmenlerle gerçekleştirdiği toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz:

"2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının birinci dönemini bugün tamamladık. Çok şükür ilimizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan başarılı bir şekilde bir dönem geçirdik. Hem öğretmen arkadaşlarımıza, hem öğrencilerimize hem velilerimize teşekkür ediyorum. İkinci döneminde aynı şekilde başarılı bir yıl olmasını diliyorum.

Karneler çocukların değerlendirildiği belge değildir. Karne, çocukların notlarıyla ilgili kanaatin belirtilmesidir. Çocukların ders notlarıyla, onları yargılamayalım. Çocukların eksikleri ve fazlaları olabilir. Ailelerin bunların giderilmesi yönünde yapılacak olan çalışmaları, okul idarecilerimizle, öğretmenlerimizle ve Rehberlik Araştırma Merkeziyle görüşmek suretiyle çocuklarımızın psikolojik olarak herhangi bir rahatsızlığa düşmeden çocuklarımızın başarılı olmalarının yollarını birlikte bulabiliriz. Her türlü yardım ve desteği vermeye hazırız. Her insanın başarılı ve başarısız olduğu bir takım vasıfları olabilir. O nedenle velilerimiz bunu dikkate almak suretiyle, çocuklarımızın yanında olduğunu, onların arkasında ve destekçisi olduklarını ifade etmeleri gerekiyor.

Burdur eğitime verilen önemiyle şanslı olan illerden birisi. İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerle birlikte esas olan öğrencilerimizle başarıyı yakalamak, birlikte çalışırsak mümkün. Bunu da Burdur yakaladı ve düşürmememiz gerekiyor. Başarıyı yakalamak kolay, sürdürmek daha zordur. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek, başarıyı daha da ileriye götürmemiz lazım. Biz geleceğimizi hazırlıyoruz. En büyük yatırım insana olan yatırımdır. Yavrularımız için her türlü fedakârlıktan kaçınmıyoruz, her türlü desteği gerek merkezi hükümet olarak, gerekse yerelde eğitime verilen tüm destekler ülkemizin geleceği, devletimizin bekası, vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek içindir. Bunu yapmak için gayret ediyoruz. Yapmazsak ta başımıza nelerin geleceğini 15 Temmuz’da yaşayarak gördük. Bizler bu süreçten sonra daha hassas ve dikkatli davranmamız lazım. Devletine, milletine ve bayrağına sadık nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Onun için de bizim hep beraber bunu gerçekleştirmemiz lazım.” diye konuştu.

Kar tatili yapılmamasıyla ilgili bir basın mensubunun sorduğu soruyu yanıtlayan Vali Şerif Yılmaz;

“Çocuklarımızın kar tatili yapmadığımız için teşekkür ettiğini karne dağıtırken gördük. Çünkü bunun telafisi için çocuklarımızın diğer tatilleri de gidecek. Bazı çocuklarımızda tatil yapma sevdası biraz daha fazla ama genel itibariyle baktığımızda birinci önceliğimiz eğitimin kesintisiz devam etmesidir. Arada verdiğimiz her tatil her dersten uzaklaşmayla ilgili eylem, çocuklarımızın tekrar konsantre olmasını engelliyor. Hafif yağmurda, karda, soğukta tatil yapmaya kalkarsanız, ders yapmaya vakit bulamazsınız. Çocuklarımızın sağlığı bizim birinci önceliğimizdir. Çocuklarımıza sorun yaşatacak herhangi bir durum olursa ders ikinci planda kalır ama 5-10 cm karda okul tatil olmaz. Sadece taşımalı eğitimde kar tatili yaptık. O da gizli buzlanmayla ilgili çocuklarımızın herhangi bir kazaya maruz kalmamaları için tatil yaptık.

Ben kendim başta olmak üzere hep kar yağsın, yağmur yağsın diye dua ediyoruz. Çünkü kuraklık var. Kar yağsın deyip te, buna karşı başka bir eylem yapmanız fiili olarak bunu istememeniz demektir. Kar, yağmur berekettir; İnşallah bereket memleketin her yerine gelir.

Ulaşım tamamen kesilir, çocukların yürümeleri zorlaşır o zaman tatil yaparız. 10 cm karda herkes yürüyor. Zaten çocuklarımız kar yağınca evde durmuyor, sokaktan gelmiyorlar. Evde durmayan çocuğun okula gelmesi daha iyi. Eğer tatil yaparsak çocuklar sokağa çıkacak ve bir çoğu hastalığa yakalanacak. O süreç içerisinde hem çocuklarımızı sıcak bir alanda muhafaza ettik hem de eğitime kesintisiz devam ettik. Çocuklarda memnun, biz de memnunuz. Burada oturup ta köylerde eğitime giden öğretmen arkadaşlarımız biraz sıkıntı çekti ama artık ona da katlanacaklar" dedi.

 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Vali, Yılmaz, Minik, Öğrencilere, Karne, ve, Nasihat, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı