Haber Detayı
07 Ocak 2014 - Salı 13:37
 
VAKIF ZEYTİNLİĞİ PROJESİ HAZIR
ANTALYA TİCARET BORSASI ÖNCÜLÜĞÜNDE 12’Sİ KAMU KURUMU 25 HİSSEDARIN VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNDEN 20 YILLIĞINA KİRALADIĞI VAKIF ZEYTİNLİĞİ’NE YAPILACAK OLAN TÜRKİYE İLE AVRUPA'NIN EN BÜYÜK BOTANİK "ZEYTİN PARK" PROJESİ TAMAMLANDI
Ekonomi Haberi
VAKIF ZEYTİNLİĞİ PROJESİ HAZIR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı ve Zeytinpark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Vakıflar Bölge Müdürlüğünden 20 yıllığına kiraladıkları Vakıf Zeytinliği’ne yapılacak olan Türkiye ile Avrupa'nın en büyük botanik "Zeytin Park" projesinin hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. 
ATB Yönetim Kurulu Başkanı ve Zeytinpark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Vakıf Zeytinliği’nde Antalya'daki ekonomi muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kepez ilçesinde bulunan ve kent merkezindeki tek yeşil alan konumundaki Vakıf Çiftliği'ni Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 20 yıllığına kiraladıklarını hatırlatan Çandır, 2009 yılında yapılan ihalenin ardından 2010 yılında Zeytin Park A.Ş.'nin 12’si kamu kurumu, 25 hissedarla kurulduğunu söyledi. 
TEMİZLİK YAPTIĞIMIZ İÇİN TUTANAK YEDİK
Zeytin Park projesinin 2013 yılı sonuna kadar başlatmış olmayı planlamalarına rağmen gerek yerel yönetimlerden gerekse bölgenin özel durumdan kaynaklı bürokratik işlemlerden ötürü gecikme yaşandığını belirten Çandır, "Bu işlerin bu kadar zor olduğunu bilmiyorduk. Burada temizlik yapmak için bile izin almanız gerekiyor. Bizim bunlardan hiç haberimiz yoktu. Temizlik yaptığımız için tutanak yedik. Sonra müracaat edip izin aldık. Etrafını korumaya alabilmek için yaklaşık 2,5 yıldır duvar örülebilmesi için izin sürecini bekledik” dedi. 
Kepez Belediye Meclisi'nin geçtiğimiz hafta yaptığı 2014 yılı ilk meclis toplantısında Zeytin Park A.Ş.'nin Vakıf Çiftliği ile ilgili talep ettiği imar düzenlemesi çalışmasını karara bağladığını kaydeden Çandır, "Büyükşehir Belediye meclisindeki imar düzenlemesinin ardından tekrar Koruma Kurulu'na gideceğiz. Zeytinpark'ta yaklaşık 20 bin zeytin ağacı bulunuyor. Bunların tamamı koruma altında. Çiftliğin tamamı 2 bin 630 dönümlük bir alan. Bunun 400 dönümlük bir bölümü projelendirilecek. Bu alan çiftliğin dokusuna uygun şekilde yapılaşacak, onun dışında alanda betonlaşma olmayacak" dedi.
Proje ile birlikte çiftliğe açık kuş tünelinden girileceğini belirten Çandır, "Akdeniz bitkileri ve endemik bitkilerin bulunduğu açık üretim alanları yapılacak. Bunun hemen yanına kurulacak organik kafede de buradan elde edilen çaylar ikram edilecek. Bir gençlik ve çocuk kulübü oluşturacağız. Ortada büyük bir göletimiz ve etkinlik adası olacak. Zeytin müzesi ve yöresel ürünlerin sergilendiği bir alan da bulunacak. 10 dönümlük bir etkinlik alanı ve at çiftliği olacak. Çiftliğe yapılacak engelsiz yaşam alanında engelli insanlar gelip tatil yapabilecek ve üretime katılabilecekler" diye konuştu.
İKİ YILDA TAMAMLANACAK
Antalyalıların projeyi sahiplendiğini kaydeden Çandır şöyle devam etti;
"Proje yaklaşık 15 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek. Projeyi 2 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Burası kentin son kalan yeşil alanlarından biri. Burayı korumak aslında herkesin boynunun borcu. Avrupa'nın en büyük botanik parklarından birini yapmayı hedefliyoruz. Zeytin Park projesi finansmanında halkın da içinde olacağı bir model düşündük. İsteyenler belli bir bedel karşılığında ağaç sahibi olabilecek. Buradan elde edilen gelirle engelli gençlere çeşitli imkanlar oluşturulacak. Zeytin Park A.Ş.'ye 12 kamu kurumu hariç, Adopen, As Çimento, Antalya Tarım gibi 13 özel firmaya da küçük hisseler verildi. Böylece şirket, 25 ortaklı bir şirket haline geldi. Firmaların ortak olma amacı ticari değil, sosyal sorumluluk."
CANLI HAYVAN VE ET BORSASI
ATB Başkanı Ali Çandır, turizmin başkenti Antalya'da yıllardır büyük eksikliği yaşanan canlı hayvan borsasını da hayata geçirmek istediklerini, daha sonra da et borsası oluşturmak istediklerini söyledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ANTALYA, TİCARET, BORSASI, ÖNCÜLÜĞÜNDE, 12’Sİ, KAMU, KURUMU, 25, HİSSEDARIN, VAK
Yorumlar
Haber Yazılımı