Haber Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 16:40
 
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”
Fen- Edebiyat Fakültesinde “Ülkelerin Kalkınmasında Matematik” konulu konferans Düzenlendi
Gündem Haberi
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 10. Yıl kutlama etkinliği kapsamında Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal SAĞEL’in katkılarıyla Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen konferans,  Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin BARDAKÇI, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi ve Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer AKIN, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Prof. Dr. Ömer AKIN, “ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK” adlı konuşma ile Matematiğin bilim ve teknolojinin ortak dili olduğunu ifade ederek ekonomi, bilim ve teknolojiyi geliştirebilmek için matematiğin vazgeçilmez olduğunu belirtmiştir. Daha sonra, matematiksiz bilimin olamayacağını, bilimsiz de modern teknolojinin olamayacağını, modern teknoloji yoksa toplumun da temel bilgi yokluğundan kalkınamayacağını, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişiminin matematiksiz olamayacağını belirtmiştir. Bu nedenle matematik eğitiminin ülkenin kalkınmasında vazgeçilmez olduğunu, matematikçilerin ekonomik uzman olan ekiplerle çalışmaları sayesinde ekonomik modeller oluşturularak ekonominin sürekli gelişiminin desteklenmesi ülkenin yararına olacağını söyledi.

Prof. Dr. Ömer AKIN’a konferansın sonunda üniversitemizin anmalığı Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin BARDAKÇI ve teşekkür belgesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal SAĞEL tarafından takdim edildi. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: “ÜLKELERİN, KALKINMASINDA, MATEMATİK”, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”
“ÜLKELERİN KALKINMASINDA MATEMATİK”
Yorumlar
Haber Yazılımı