Haber Detayı
31 Aralık 2014 - Çarşamba 09:43
 
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK
Bilim Haberi
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK

 Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nin (TAKBAM) öncülüğünde geçen yıl ilk kez Türkiye adına düzenlenen bilim seferinden sonra bu yıl 12 kişilik heyet soğuk kıtada üs kurmak için bilim seferi düzenleyecek. Kıtada kurulacak üste Türk bayrağı dalgalandırılacak. Türk bilimadamları kıtada çalışmalarını bu üsten yürütecek. 
Türkiye’de çeşitli üniversitelerden 12 bilim adamının düzenleyeceği İkinci Bilim Seferi’nde heyete Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Şahin başkanlık yapacak. Şahin, yaptığı açıklamada dünyanın Antarktika ile 1960’lı yıllarda ilgilenmeye başladığını belirterek, “Özellikle ABD 2050’li yıllarda dünyada olabilecek susuzluğun Antarktika'daki buzullarla karşılanıp karşılanamayacağını, diğer yandan bu bölgede bulunabilecek doğal kaynaklara ilişkin çalışmaları başlatmış. Türkiye’de Antarktika'ya ilişkin ilk çalışmalar 1980’li yıllarda gündeme gelmiş. Alınan kararlar hep tozlu raflarda kalmış. 2009’da TAKBAM tarafından başlatılan süreç bir yıl sonra şekillenmiş, üç yıldır da bu çalışmalar yürütülmeye başlanmış” dedi.

KITAYA UYUM SAĞLAMAK İÇİN EĞİTİM ALDILAR
SDÜ olarak 2014 yılında bu sürece dahil olduklarını belirten Şahin, “Bilimsel araştırmalar yapmak üzere geçtiğimiz yıl Türkiye adına Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Orhan Polat ve İstanbul Üniversitesi’nden Yakup Çelik, Antarktika kıtasına gitti. Birinci Bilim Seferi kapsamında bilimadamlarımız tarafından burada sismik kayıtlar alınmış. Bu kayıtları değerlendirmek üzere nisan ayında bir görüşmemiz oldu. Biz de değerlendirdik ve bilimsel makale yayımlandı. Daha sonra 2. Bilim Seferi çalışmaları başladı. Bu kapsamda kıtada nelerle karşılaşabileceğimiz, orada hayatımızı nasıl devam ettirebileceğimiz, nakillerin nasıl yapılacağı ve diğer bölgelere ulaşımla ilgili konularda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’nda iki günlük bir eğitim aldık. Orada bot kullanma, gemiye çıkma gibi konularda uygulamalı eğitim aldık. Daha sonra üniversitemizle TAKBAM arasında işbirliği protokolü imzalandı. Artık İkinci Bilim Seferi'ne çıkmaya hazırız. Muhtemelen ocak ayı sonu gibi kıtaya gideceğiz” diye konuştu.

"TÜRKİYE DÜNYA'NIN KALAN YERLERİYLE İLGİLENMEK ZORUNDA"
İlk etapta mevcut üslerde kalacaklarını ardından Türkiye üssü kuracaklarını belirten Şahin, “Türkiye’nin burada yerini alması gerekir. Büyük devletler Dünya'nın kalan yerleriyle ilgilenmek zorunda. Biz Dünya'nın kalan yerleriyle uzayla ilgilenmek durumundayız. Antarktika buzulların toplam su hacmi Atlas Okyanusu’nun su hacmi kadar. Diğer yandan bu bölgede bulunan doğal kaynaklar, maden yatakları, elmas, altın, petrol bunlarla ilişkili Dünya çalışmalarını yaparken biz de bundan geri duramayız. Antarktika Türk üssünün kurulması için adım atıyoruz. Bu süreci yürütecek olan TAKBAM biz orada üssün nerede kurulacağı yönünde program yapma imkanına kavuşmuş olacağız. İnsan elinin ulaştığı her yerde biz olmalıyız” şeklinde konuştu.

"İSTİŞARE ÜLKESİ OLMAK İSTİYORUZ"
İkinci Bilim Seferi kapsamında yer bilimlerinin yanı sıra su ürünleri çevre, coğrafya gibi alanlarda çalışmalar yürütüleceğini aktaran Şahin, “Burada istişare ve ilişkili ülkeler var. İstişare ülkeleri 34 ülkeden oluşuyor. Bununla ilgili, Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolüne Katılımımızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı 18 Aralık 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından TBMM’ye sunuldu. Biz 34 ülkenin içerisine dahil olmak istiyoruz. Çünkü yarın Antarktika ile ilgili hususlarda bu ülkeler karar verecek. O topraklar bugün hiçbir ülkenin toprağı değil. Ama yarın ülkeler ‘senin gelmene gerek yok. Bizim üssümüz var bunu kullan’ diyecekler. Ama siz o ülkenin üssüne gittiğinizde o veriyi oraya vermek zorundasınız. Üs kurulduğu zaman burada bazı noktalara Türkiye’den yer isimleri verilecek. Orada şu anada İstanbul ismi var. Biz Isparta adını da taşımak istiyoruz. Önceliğimiz bayrağımızı orada dalgalandırıp ülkemizi temsil etmek. Orada üs kurduğumuzda buradan Antarktika'da araştırma yapmak isteyen akademisyenlerimiz üssümüzde kalabilecek. Türk bilim adamları adres aramayacak” diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Muhammet Teker
Etiketler: TÜRK, BİLİMADAMLARI, ANTARKTİKA'DA, ÜS, KURACAK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK
TÜRK BİLİMADAMLARI ANTARKTİKA'DA ÜS KURACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı