Haber Detayı
26 Aralık 2013 - Perşembe 12:50
 
SON 11 YILDA ,YAPILAN YATIRIMLARI ANLATTI
“AFYONKARAHİSAR’A MERKEZİ HÜKÜMET TARAFINDAN 11 YILDA 5 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE YATIRIM YAPILDI”
Siyaset Haberi
SON 11 YILDA ,YAPILAN YATIRIMLARI ANLATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 11 yılda Afyonkarahisar'da hükümet tarafından 5 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıldığını kaydederek, “Bu yatırımlar arasında en büyük yatırımı 2 milyon 121 bin TL ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaparken, bir başka yatırımcı kuruluş olarak bizim Bakanlığımız ise 1 milyon TL yatırım yapmıştır” dedi. 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Afyonkarahisar’a geldi. Termal bir otelde gerçekleştirdiği basın toplantısında, ‘Afyonkarahisar’a 2013 yılında yapılan yatırımları’ anlatan Bakan Eroğlu, kentin hükümetin hizmet furyasından fazlası ile nasibini aldığını söyledi. Afyonkarahisar’a gerçekleştirilen yatırımlarla kentin çehresinin çok değiştiğini söyleyen Bakan Eroğlu, kente yatırım yapan en büyük bakanlıklardan birisinin kendi bakanlıkları olduğunu kaydetti. . Bakanlık olarak kente yapılan yatırımlarda sulamaya büyük önem verdiklerini söyleyen bakan Eroğlu, “Yaptığımız yatırımlarla 413 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Kentte bitirilmedik baraj ve sulama tesisi bırakmayacağız. Kente 71 adet gölet ve sulama tesisi yapacağız. 21 göleti tamamladık, 33’nün inşaatı devam ediyor, diğerleri ise ihale ve proje aşamasında. Kentte sulanan alan miktarı 2002’de 629 bin dekarken bunu 1 milyon dekar alanın üstüne çıkardık. Ayrıca Afyonkarahisar’da var olan arsenikli içme suyu problemini yaptığımız arıtma tesisleri ile çözdük. Bunun yanında kentin 2060 yılına kadar içme suyu problemini çözdük. 1938’de planlanan ve bizim iktidarımız döneminde 2 yılda gerçekleştirilen kentin 73 yıllık Akarçay rüyasını gerçekleştirdik. Yapılan yatırımlarda kentte ağaçlandırmaya büyük önem vererek Afyonkarahisar’ı adeta Afyonyeşilhisar yaptık. Son 10 yılda Afyonkarahisar’ın orman varlığını 2 milyon 69 bin hektar alandan 3 milyon 169 bin hektara çıkardık. Ağaçlandırma kapsamında 67 milyon 861 bin fidanı kentte toprakla buluşturduk. Dünyada orman varlığını yüzde 100 arttıran ender illerden birisi Afyonkarahisar” dedi.
“AFYONKARAHİSAR’A İSTİKLAL HARBİ TANITIM MERKEZİ KURACAĞIZ”
Bakan Eroğlu, düzenlediği basın toplantısında, kentte eğitimden sağlığa, ekonomiden, çevreden, turizme kadar bir çok alanda çok sayıda yatırımlar yapıldığını anlatan Bakan Eroğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Türkiye’de ilk defa Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi’ni Afyonkarahisar’a kurduk. Bu merkezde bir çok farklı iklim türlerinin bitkiler yetiştirilecek ve buradan dünyaya satılacak. Bu merkezin bir başka özelliği de kendi enerjisini kendi üretiyor olması. Kent için önemli olan bu büyük potansiyelin arttırılması için iş adamları ile her tülü temasa hazırız. Afyonkarahisar’a yılda 40 milyon bal üretimi yapılacak olan ve ülke ekonomisine 800 bin TL katkı sağlayacak olan 8 adet bal ormanı kurduk. ORKÖY faaliyetleri kapsamında Afyonkarahisar’da bulunan 178 adet orman köyüne ve 63 bin orman köylüsüne süt sığırcılığı, süt koyunculuğu ve güneş enerjisi ile ısınma gibi konularda destek verdik. Bunun yanında Türkiye’nin 3. büyük keklik üretim sistemini Afyonkarahisar’a kurduk. 2009 yılında açılan keklik üretim istasyonunda ilk yıl 15 bin keklik üretildi. Yaban hayatını koruma kapsamında 7 adet avlak alanı hizmete sunduk. Afyonkarahisar’ın tarihine sahip çıkma anlamında Büyük Taarruz’u ve istiklalimizi konu alan ‘İstiklal Harbi Tanıtım Merkezi’ kuracağız.”
YÜKSEK ÖĞRETİMDE 53 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI
Türkiye ile birlikte Afyonkarahisar’da sağlık alanında büyük dönüşümler yaşandığını hatırlatan Bakan Eroğlu, “Afyonkarahisar’a sağlık alanında son 11 yılda 254 milyon TL’lik yatırım yaptık. Kente 5 yıldızlı otel konforunda hastaneler, sağlık tesisleri yaptık. Sağlık personeli sayısını 2 bin 127’den, 4 bin 513’e çıkardık. Eğitimde derslik sayısını son 11 yılda bin 230’a çıkardık. Çünkü eğitime çok önem veren bir hükümetimiz, çocuklarımız geleceğimizin teminatı bu yüzden onarlı çok iyi yetiştirmeliyiz. Projelerimiz ve yatırımlarımızla kentimizde okuma yüzde 100 arttı. Yüksek öğretimde kentimizdeki üniversite öğrenci sayısı 40 binleri aştı ve son 11 yılda Afyonkarahisar’da yüksek öğretim alanında 53 milyon 854 bin TL’lik yatırım yapıldı. Ulaştırma alanında kentte yapılan karayolu, havayolu ve yüksek hızlı tren hatları yatırımları ile adeta destan yazdık. Son 11 yılda 490 kilometre bölünmüş yol yaptık. Hızlı tende temeller atıldı, proje hızla ilerliyor. Bölgenin hayali olan Zafer Bölgesel Havaalanını hizmete sunduk. İnşallah yatırımlarımız dur durak bilmeden devam edecek. Türkiye’nin kalkınmasında herkese büyük görevler düşüyor. Büyük işler başarmak için büyük gayret sarf edilmeli. Bizler iktidarı ile muhalefeti ile bunun için çalışmalıyız” diye konuştu.
Gerçekleştirilen toplantıya Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: “AFYONKARAHİSAR’A, MERKEZİ, HÜKÜMET, TARAFINDAN, 11, YILDA, 5, MİLYAR, TL’NİN, Ü
Yorumlar
Haber Yazılımı