Haber Detayı
07 Ocak 2014 - Salı 16:26
 
Sebze meyve fiyatlarına ihracat ve soğuk etkisi
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HAL MÜDÜRÜ RIZA UYSAL, YILBAŞI SONU HAVALARIN SOĞUK VE YAĞIŞLI OLMASI NEDENİYLE HALE ÜRÜN GİRİŞİNİN AZALDIĞINI, ÜRÜNLERİN TOPTANCI HALDEN ÇIKIŞ FİYATLARININ PAZARA FARKLI YANSIDIĞINI SÖYLEDİ
Ekonomi Haberi
Sebze meyve fiyatlarına ihracat ve soğuk etkisi

Türkiye'nin meyve ve sebze ihtiyacının yüzde 80'inini karşılayan Antalya Toptancı Hali'nde fiyatlar soğuk havadan ve Noel için yurt dışına yapılan ihracat talebi nedeniyle arttı. Toptancı halde domates 1.5-2 lira, patlıcan, biber ve kabak 3 lira, salatalık ise 1 liradan satılıyor. 
Türkiye'nin sebze ve meyve ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Antalya Toptancı Sebze Meyve Hali'nde fiyatlarde soğuk hava ve ihracat etkisi yaşanıyor. Aralık ayında yaşanan don olayları, Noel tatili için ihracatın artması ve yeni yıl zamları, pazar ve marketlerde fiyatlarda artışa neden oldu. Antalya Toptancı Hali'ne ürünlerini getiren üreticiler ise sebze ve meyvenin halde çıkış fiyatlarının normal olduğunu, pazar ve marketlerde ürünlerin 4-5 kat artışla satıldığını ileri sürdü.
ÜRÜNLERİN TOPTANCI HALDEN ÇIKIŞ FİYATLARI PAZARA FARKLI YANSIYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, ürünlerin halden çıkış fiyatlarının pazara farklı yansıdığını söyledi. Havaların soğuk olmasıyla hale ürün girişinin azaldığını belirten Uysal, “2014 yılının ilk günlerinde havalar soğuk gitti. Ürünlerin gelişmesi durdu ve hale ürün girişi azaldı. Son birkaç gündür hale ürün gelişi arttı. Fiyatlar normalleşti. Hal fiyatı ile pazara giden ürün arasında artış var. Pazardaki tüketicilerin haldeki ürün fiyatını beklemesi yanlış olur. Halden çıkan ürünlerin üzerine işletme ve vergiler eklendiği zaman insanlar 1 ve ya 1.5 hat daha pahalıya tüketiyor. Havalar güzel giderse fiyatlarda gevşeme yaşanır. Havalar iyi gitmezse bu fiyatlardan satışlar devam eder. Domates 1.5- 2 lira, patlıcan, biber ve kabak 3 lira, salatalık ise 1 lira’dan satışa çıkıyor” dedi.
İHRACAT AZALDI
Komisyoncu Sinan Temel ise “İhracat azaldı.Yılbaşından önce olduğu kadar talep yok. Ankara ve İstanbul’daki fiyatların yüksek olması Antalya halinden kaynaklanmıyor. Halden alınan ile pazar ve marketlerdeki fiyatlar farklı oluyor” derken, komisyoncu Fetullah Akçakoca da fiyatların yükselmesinin yurt dışına ihracatın yılbaşı döneminde bol olmasından kaynaklandığını söyledi.
İSTİKRAR YOK
Üretici Adnan Gökmen de “Antalya halinde istikrar yok. Bizden 50 kuruşa alınan domates pazarda ve marketlerde 1 liraya, 3 liraya alınan domates pazarlarda 6 liraya kadar satılıyor” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ANTALYA, BÜYÜKŞEHİR, BELEDİYESİ, SEBZE, MEYVE, TOPTANCI, HAL, MÜDÜRÜ, RIZA, UYSA
Yorumlar
Haber Yazılımı