Haber Detayı
11 Nisan 2016 - Pazartesi 14:21
 
SIRBİSTAN’DAN MAKÜ’YE İADE-İ ZİYARET
SIRBİSTAN NOVİ PAZAR ÜNİVERSİTESİ MAKÜ’YÜ ZİYARET ETTİ.
Eğitim Haberi
SIRBİSTAN’DAN MAKÜ’YE İADE-İ ZİYARET

Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi ile 2. Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Daha önce MAKÜ (Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi)  ve Sırbistan Novi Pazar (Yenipazar) Devlet Üniversitesi arasında imzalanan Bilimsel İşbirliği Protokolü gereğince, Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyesi 10 kişilik bir akademisyen grubu, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün yaptığı proje ile MAKÜ’nün 10. Yıl Kutlama Etkinlikleri kapsamında konuk oldular.  Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından kabul edilen grup adına söz alan Prof. Dr. Zana Dolicanin dost ve kardeş üniversite Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve kendilerini evlerinde htiklerini ifade ederek, kendilerine gösteren misafirperverlikten dolayı rektör Prof. Dr. Korkmaz’a teşekkürlerini iletti. Rektör Korkmaz da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı ziyaretle iki üniversite arasındaki kardeşliğin pekiştiğini belirtti. Korkmaz, bundan sonra daha somut projeler üzerinde çalışmaya başlamanın vaktinin geldiğini ifade ederek, iki taraf arasında ortak projeler bağlamında çalışma grupları kurulmasının önemine değindi. Ziyaret iki tarafın geleceğe dair ortak çalışmalar yapılmasının önemine değinen dilek ve temenniler ile son buldu.

Ziyaretin ardından ilki 6-10 Mayıs 2015 tarihinde ilki Novi Pazae’da yapılan  Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı’nın ikincisi gerçekleştirildi. İki üniversite arasında denkliği bulunan bölümlerin davet edildiği çalıştayda, taraflar arasındaki işbirliği fırsatlarının neler olduğu tartışıldı ve birimler arasında ne tür işbirlikleri yapılabileceği hususunda görüş alış verişinde bulunuldu. Çalıştay katılım belgelerinin dağıtımı ve konuklara MAKÜ 10. Yıl anmalığının takdimi ile son buldu. 

ERASMUS VE MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMALARI YAPILDI

MAKÜ  ile Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında yapılan Bilimsel İşbirliği Protokolü’nün ilk somut ürünü iki üniversite arasında Erasmus ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmalarının yapılması oldu. Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic ve Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yoğun programlarına rağmen bir araya gelerek adı geçen anlaşmaları imzaladılar. Oldukça samimi ve dostça geçen bir atmosferde atılan imzalarla iki üniversite arasındaki işbirliği bir adım daha öteye taşındı. Böylece iki üniversite arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi aktif hale gelmiş oldu. İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Miladin Kostic, Rektör Prof . Dr. Adem Korkmaz ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasına, iki üniversite arasındaki dostluğun ve işbirliğinin ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek devam etti. Kostiç, iki üniversite arasındaki ilişkilerin Sırbistan Türkiye Büyükelçiliği ve TİKA tarafından da yakından takip edildiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Korkmaz ise bu ilişkinin üniversitelerimiz arasındaki ikili işbirliği olmaktan çıkıp, ülkeler arası bir projeye dönüştüğünü, kendisinin de davet edildiği Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan ziyareti esnasında kendisine Sancak Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için MAKÜ tarafından projeler hazırlanması görevinin verildiğini hatırlattı ve iki üniversite arasındaki ilişkinin bundan sonra proje tabanlı olarak ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi.   Prof. Dr. Miladin Kostic de aynı kanaatte olduğunu ifade ederek üniversitesi adına her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu, ellerinden gelen tüm gayretle ortak projelerin hazırlanması ve devamı için güçlerinin yettiği oranda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Bunun üzerine  Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın teklifi ile MAKÜ, Novi Pazar Devlet Üniversitesi ve Türkiye Belgrad Büyükelçiliği arasında koordinasyonun sağlanması için bir çalışma ekibi kurulması, ardından da ortak yapılabilecek projelerin tespiti için iki tarafın ön hazırlıklar yapması  hususunda mutabakata varıldı. İmza töreni rektör Prof. Dr. Korkmaz’ın Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic’e hediyelerini ve MAKÜ anmalığını sunması ile sona erdi.

 

 

Kaynak: Editör: Haluk SAĞLAM
Etiketler: SIRBİSTAN’DAN, MAKÜ’YE, İADE-İ, ZİYARET,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
SIRBİSTAN’DAN MAKÜ’YE İADE-İ ZİYARET
SIRBİSTAN’DAN MAKÜ’YE İADE-İ ZİYARET
SIRBİSTAN’DAN MAKÜ’YE İADE-İ ZİYARET
Yorumlar
Haber Yazılımı escort bayan istanbul