Haber Detayı
15 Eylül 2017 - Cuma 16:37
 
Özçelik: Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Yeşilova Onacak Köyü Veli Dede Türbesinin Restorasyonun başlaması ile ilgili basın açıklamasında bulundu.
Gündem Haberi
Özçelik: Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız

Burdur Milletvekili Bayram Özçelik açıklamalarında; “Yeşilova İlçemiz eski-yukarı Onacak köyümüzde yer alan, Burdur’umuzun en eski tarihi yapılarının başında gelen Veli Dede Türbesi’nin restorasyonun Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Rölöve planlarının hazırlanmasıyla gerçekleştirilen ihale sonucunda 2017 Temmuz ayı itibariyle restorasyonuna başladı. Restorasyona ek olarak yapılması gerekenlerle ilgili olarakta görüşmelerimiz devam etmektedir.” Diyerek; bilindiği üzere Onacak Dede Zaviyesi’nin ilk postnişini (kurucusu) olan Veli (Onacak) Dede hekimliği ile ön plan çıkmıştır. Horasan Erenlerinden olduğu tahmin edilen Veli Dede, zaviyesinin bünyesinde kurduğu Akıl ve Ruh Hastalıkları Darü’ş-şifası ile de yüzyıllarca Anadolu halkına ücretsiz şifa dağıtmıştır. Veli Dede’nin türbesinin restorasyonun tamamlanmasıyla, turizm konusunda son yıllarda önemli atılım gerçekleştiren Yeşilova’mıza bir kültürel değerimizi daha kazandırmış olacağız. Böylelikle hem dini hemde tarihi turizm açısından bölgemize bir katkı daha sağlayacağız.” dedi.
 

“Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız ”
AK Parti Hükümetlerinde Tarihi ve Kültürel değerlere büyük önem verildiğini belirten Özçelik “Burdur İlimizin tamamında olmak üzere üzere kültürel ve tarihi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 2017 ve 2018 yılları yatırım programına alınan çalışmalar, hükümetimizin desteğiyle ilimize ve ilçelerimize kazandırılmaya devam edecektir. Veli Dede Türbesi de restorasyonu yapıldıktan sonra hem hemşerilerimizin hem de ilimize dışarıdan gelen misafirlerimizin ziyaretine açılacaktır.” şeklinde belirtti.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Özçelik:, Kültürel, ve, Tarihi, Değerlerimize, Sahip, Çıkacağız,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özçelik: Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız
Özçelik: Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız
Özçelik: Kültürel ve Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkacağız
Yorumlar
Haber Yazılımı