Haber Detayı
26 Aralık 2013 - Perşembe 09:51
 
OBEZİTE ERKEN ERGENLİĞE NEDEN OLABİLİYOR
Son 10 yılda erken ergenlik vakaları obezite oranındaki yükselişin yanı sıra işlenmiş ve hormonlu gıda tüketimi nedeniyle de artış gösteriyor.
Sağlık Haberi
OBEZİTE ERKEN ERGENLİĞE NEDEN OLABİLİYOR

Son 10 yılda erken ergenlik vakaları obezite oranındaki yükselişin yanı sıra işlenmiş ve hormonlu gıda tüketimi nedeniyle de artış gösteriyor. Vücutta fazla yağ depolanmasına ve bu yağlarda östrojen hormonunun birikmesine neden olan bu etkenler erken ergenlik riskini de beraberinde getiriyor.  Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, kız çocuklarda 8 erkek çocuklarda ise 9 yaşından önce görülen erken ergenlik belirtilerinin tehlikeli olabileceğini söyledi. Ceydeli bu sorunun tıbbı yardımla çözülebileceğini arcak profesyonel yardımda geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak bilinen ergenlik, kız çocuklarda 8 – 13, erkek çocuklarda ise 9-14 yaş arasında başlıyor. Bu dönemin fiziksel, ruhsal ve cinsel olgunlaşma dönemi olduğunu ifade edenAnadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli ergenlik belirtilerini kız çocuklarda meme gelişimi, koltuk altı ve genital bölgede tüylenme ile adet kanamasının başlaması; erkek çocuklarda ise testislerlerde büyüme, penisde büyüme, koltuk altı ve genital bölgede tüylenme, ses kalınlaşması, kas kitlesinin artması olara sıraladı. Dr. Ceydeli, kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce görülen bu belirtilerin ise erken ergenlik olarak tanımlandığını belirtti.

KIZLARDA 10 KAT DAHA FAZLA

Erken ergenliğin erkeklere oranla kızlarda yaklaşık 10 kat daha fazla görüldüğü bilgisini veren Dr. Ceydeli “Bunun nedeni yüzde 90 oranında bilinmediğinden kızlarda neden daha fazla görüldüğü bilgisi de verilememektedir” dedi. Dr. Ceydeli, ailedeki kadınların ortalama ergenlik yaşı, genetik yatkınlıkları, yaşanılan bölgenin coğrafi koşulları, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıklarının bu süreci etkileyebilecek nitelikte olduğunu da sözlerine ekledi.

8-13 YAŞ ARASI KIZ ÇOCUKLARINA DİKKAT

8-13 yaş arası kız çocukların dikkatlice gözlemlenmesi gerektiğini belirten Dr. Ceydeli, erken ergenliğe giren geç kızları düzensiz adet ve yoğun ağrıların sebep olduğu psikolojik sıkıntıların yanı sıra kansızlık gibi sorunların beklediğine değindi. Dr. Ceydeli, “Bu durumun çocukların günlük hayatı ve okul performanısını etkilememesi için ailelerin özel dikkat göstermeleri gerekiyor.” diye konuştu.Dr. Ceydeli, erken ergenliğin meme kanseri riskinin yanında kullanılan ilaçlar ve kötü beslenmeye bağlı olarak obeziteye, isleket sistemi sorunlarına bağlı çeşitli sırt-bel ağrılarına ve omurga sistemi eğriliklerine de neden olabileceğini söyledi.

CİNSEL AKTİVİTENİN ERKEN BAŞLAMASINA NEDEN OLABİLİR

Erken gelişen vücut değişiklikleri ve hormonal dalgalanmaların, çocukta cinsel aktivitelirin erken başlamasına yol açabileceğini söyleyen Dr. Ceydeli, “Bu durum da istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir” dedi. Dr. Ceydeli, “Çocuğun yaşıtlarına oranla erken gelişen cinsiyet özellikleri arkadaşları ile arasında iletişim sorunlarına yol açabileceği gibi ilkokulda sınıfın en uzunu olan kızın, lisede sınıfın en kısası olması gibi durumlarda psikolojik sorunları daha da büyütebilir.” şeklinde konuştu.

UYGUN TEDAVİ İLE ENGELLEMEK MÜMKÜN

Dr. Ceydeli, tespit edilen erken ergenliği, nedenine yönelik uygulancak tedavi ile engelleme ve yavaşlatmanın mümkün olduğunu söyleyerek,  jinekolojik ve nörolojik muayene ile hormon testleri ve kan seviyeleri tespitinin atlanmaması gereken adımlar olduğunu belirtti.  Tedavide uzun etkili sentetik hormonların, normal gelişim sürecine kadar güvenle kullanılabileceğine değinen Dr. Ceydeli, “Böylece tedavi süresince doğal hormon seviyesi baskı altında  kalır ve tedavi kesilince ergenlik  hızla yeniden başlar.” dedi.  Ailelere düşen en büyük görevin çocuklarının ruhsal ve fiziksel değişimlerine karşı sürekli takipte kalmak oldugunu belirten Dr. Nuri Ceydeli, erken ergenlik ile karşılaşıldığında soğukkanlı olunmasını önerdi.  Dr. Ceydeli bu süreçte çocuğun beslenme alışkanlıklarına özel ilgi göstermenin ve  yapay hormon katkılı gıdalardan mümkün oldugunca uzak tutmanın önemine değindi.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Son, 10, yılda, erken, ergenlik, vakaları, obezite, oranındaki, yükselişin, yanı
Yorumlar
Haber Yazılımı