Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 09:47
 
MİLLETVEKİLİ UĞUR’DAN O PROJEYE TAM DESTEK
Milletvekili Uğur Mobil Mikroskobun, Yaygınlaştırılması ve Tanıtılması İçin Destek Verdiğini Söyledi...
Gündem Haberi
MİLLETVEKİLİ UĞUR’DAN O PROJEYE TAM DESTEK

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyeleri, nano bilimciler ve veteriner hekimler tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve seri üretim aşamasına gelen cep telefonlarına entegre mobil mikroskobun, yaygınlaştırılması ve tanıtılması için destek verdiğini söyledi.

 

Mobil Mikroskop ile Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanların birçok hastalığının teşhisinde kullanılacağını dile getiren Milletvekili Uğur:

 

“Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim üyelerimiz, hayvanlarda birçok hastalığa çok hızlı teşhis konulmasını sağlayan, kan, idrar, dışkı ve deri numunelerinin 10 dakikada sonucunun alınabileceği cep telefonuna entegre mobil mikroskop geliştirdi. MAKÜ Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi'ndeki laboratuvar ve veri merkeziyle entegre edilen sistem, yazılımında tamamen yerli ve milli, mikroskobunda ise yüzde 90 oranında yerli ve milli imkanlar kullanılarak elde edildi.

Nano bilimciler, veteriner hekimler ve özel sektör iş birliğiyle üretilen mikroskobun, özellikle küçükbaş ve büyükbaşlarda hastalıkların erken teşhisi, bazı hayvanların fiziksel koşullardan hastane ya da kliniklere getirilmesi mümkün olmadığı uzak mekanlarda iletişimi sağlaması ve çok hızlı sürede teşhisinin koyulup tedaviye geçilmesinde çok önemli bir araç haline gelecek.

 

Köylerimizde çobanlarımızın hastalanan hayvanını mobil mikroskop uygulamasıyla tedavi için veteriner hekim ve tekniker çağırmaksızın, 10 dakika içinde kan, idrar, dışkı ve deri numunelerinden aldığı örneklerle bakteriyel ve bulaşıcı hastalıkla ilgili teşhisi kendisi koyabilecek. Bu da hayvan ölümlerinin azalmasına büyük katkı sağlayacak. Böylece dağ başında alınan kan örnekleri sonucunun günlerce beklenmesine gerek kalmayacak.

Yazılımla, veri merkeziyle çalışan entegre bu sistem dünyada tek olma özelliği taşıyor. Yazılımı tamamen yerli mühendislerimiz tarafından yapılan bu sistem ile Mehmet Akif Ersoy üniversitemiz Tarım 4.0 yolculuğuna başlatmış oldu. Önümüzdeki süreçte Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz ile Hacettepe Üniversitemiz arasında iş birliğiyle çok daha güçlü çalışmalar yaparak Burdur'umuzu Tarım ve özellikle de Hayvancılık 4.0 sistemine entegre edilmesinde önemli bir katkı sağlayacak.

 

Hayvan sağlığı dışında insan sağlığı için de kullanılabilecek olan proje ile doktorun ya da sağlık teknisyeninin hastanın ayağına gitmeden hastanın kendinin yaptığı testi laboratuvar merkezine göndermesiyle sonucunu öğrenebilecek. Geliştirilen bu sistem Ülkemizin sağlık alanında dünyaya açılan farklı bir penceresi olabilecektir.

Veteriner hekimlere doğru tedaviye başlamak ve zaman kazanma imkânı sunan proje seri üretim aşamasına geldi, son kontrol ve saha denetimleri sonrasında yerli ve milli bir ürün olarak Ülkemize hediye edilecek.

Mobil sistemin geliştirilmesinde emeği geçen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörümüz Âdem Korkmaz başta olmak üzere, Öğretim Üyelerimizi ve veteriner hekimlerimizi tebrik ediyorum. Ekonomik anlamda da büyük katkı sağlayacak projenin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tanıtılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, UĞUR’DAN, O, PROJEYE, TAM, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı