Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 16:48
 
MAKÜ Spor ARGEM" Performans Ölçümlerine Başladı
MAKÜ, Sporcu Performans ve Ölçüm Merkezi ile Türkiye’deki Nadir Merkezlerden Biri Olacak
Spor Haberi
MAKÜ Spor ARGEM

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri ve Sporcu Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (Spor ARGEM) bünyesinde bulunan, "Sporcu Performans Ölçüm Analiz Merkezi laboratuvarlarında MAKÜ Spor futbol takımının performans ölçümleri yapılmaya başlandı.

Tüm sporcuların Covid-19 testlerinin yapılarak sonuçların negatif çıkması sonrasında, uzman ekip kontrolünde sosyal mesafe ve virüsten korunma kurallarına dikkat edilerek testler gerçekleştirildi. İki gün süren ölçümlerde çoklu frekans vücut analizi, esneklik, statik ve dinamik denge, dikey sıçrama, sürat, çeviklik-çabukluk, aerobik ve anaerobik güç testleri yapıldı.

Bu testlerle sporcuların performans analizleri yapılarak mevcut durumları tespit edildi ve bu sonuçlar doğrultusunda uygun antrenman programı yapılabilmesi için rapor sunuldu.

Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da Spor Bilimleri ve Sporcu Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek performans ölçümlerini yerinde inceledi.

MAKÜ, Sporcu Performans ve Ölçüm Merkezi ile Türkiye’deki Nadir Merkezlerden Biri Olacak

Üniversitenin spor alanında yürüttüğü Alternatif Sporlar Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi
Projesinin çok önemli bir parçasının ilk aşamasını gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Üniversitelerin yapmış oldukları eğitimlerin, öğretim elemanlarının sahip olduğu tüm bilgi birikimlerinin, dersliklerde ve kitaplarda kalmayıp spor sektörüyle buluşmasını amaçlayan bir projeydi. Spor tesislerimiz tamamlandı, sporculara yönelik olarak konaklama tesisi olan otelimiz tamamlandı. Şu anda da buranın çok önemli bir unsuru olan Sporcu Performans ve Ölçüm Merkezi’nin uygulamaları sürecindeyiz. Üniversitemizi ve Burdur’u Bölgesel Amatör Ligde temsil eden takımımız MAKÜ Spor oyuncularının ilk testleri yapılıyor. Bu bizim açımızdan önemli bir dönüm noktası. Performans Merkezi’nde görevli alanında uzman, spor eğitimi, fizyoterapi ve diğer branşlar mezunu uzman bir ekibin öncülüğünde teknik organizasyonunun yapıldığı, akademisyenlerin de elde edilen sonuçları yorumladığı ve takım yönetimlerine, teknik ekibine bir rapor vererek burada geçirecekleri kamp döneminin yönünü belirleyecek teknik ve antrenman sürecini şekillendirecek güçlü bir doküman sistemi bu. Önemli alt yapılarımız var burada. Önümüzdeki ilave yatırımlarla daha da güçlü teknik analizlerin yapılacağı bir merkez haline geliyor. Bu anlamda bizim açımızdan da bugün başladığımız süreç, yaklaşık 3-4 yıl önce başladığımız altyapılarıyla uyumlu bir noktadadır. Üniversite-sektör iş birliği, eğitimlerin uygulamayla buluşması ve üniversitelerin toplumsal katkı misyonunu bir araya getiren bir perspektifte şekil bulmuş oluyor. Elde edilen sonuçlar teknik ekiplere rapor ediliyor ve gelişimler ortaya konarak takımların teknik analizi tam olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda da MAKÜ takımların uğrak yeri haline gelecektir. Sadece saha ve kamp olanaklarımızla değil en güçlü yönümüz olan burada oluşan ekip ve teknik kapasitemizin takımlara niteliksel yön vermesiyle Türkiye’deki nadir merkezlerden bir tanesi olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAKÜ, Spor, ARGEM", Performans, Ölçümlerine, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
MAKÜ Spor ARGEM
Yorumlar
Haber Yazılımı