Haber Detayı
18 Ekim 2016 - Salı 12:26
 
MAKÜ BÖLGESEL KALKINMADA LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 100’e yakın kriter içerisinde üniversiteler arasında yapılan değerlendirmede ‘Bölgesel Kalkınmada Lokomotif Üniversite’ seçildi.
Gündem Haberi
MAKÜ BÖLGESEL KALKINMADA LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 100’e yakın kriter içerisinde üniversiteler arasında yapılan değerlendirmede ‘Bölgesel Kalkınmada Lokomotif Üniversite’ seçildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin kurucu Rektörü Prof. Dr. Gökay Yıldız ile başlayan serüven ile Prof Dr. Mustafa Saatçı ile gelişen, Prof. Dr. Adem Korkmaz ile zirve yapan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında ‘Bölgesel Kalkınmada Lokomotif Üniversite’ seçildi. Burdur’un gelişebilmesi için sürükleyici bir unsur olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin böyle bir başarı sağlaması Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Devlet Bakanımız ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un ve Burdur Milletvekillerinin büyük katkısının olduğu gözükmekte.

MAKÜ 5 PİLOT ÜNİVERSİTE ARASINDA İLK SIRADA YER ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. 5 üniversitenin pilot olarak belirlendiğini söyleyen Erdoğan, bu 5 üniversiteyi de açıkladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bu 5 üniversite arasında ilk sırada yer aldı.

MAKÜ, Kalkınma Bakanlığı tarafından 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversite arasında ilk sırayı alarak birinci pilot üniversite seçildi. Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin Geliştirilmesi alanında alacağı destekleme ile alanında daha da güçlenecek olan Üniversite pilot üniversite olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Açılış Töreninde pilot 5 üniversitenin ismini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan;  “Üniversitelerde belirli alanlarda bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak şekilde uzmanlığa yönelmelerini sağlamamız gerekiyor. YÖK’ün bu konuda Kalkınma Bakanlığı ile işbirliği halinde başlattığı bir proje var. Uzun süredir hazırlıkları sürdürülen bu proje kapsamında 5 üniversitemiz pilot üniversite olarak belirlendi. Kalkınma Bakanlığı 2016 için birçok çalışmaya ayırmış olduğu bütçe 4,2 milyar iken, bu yıl 2017 için 5,1 milyar ayırmış durumda. Bu artış 21’e tekabül etmektedir ve bu da yine aynı şekilde bu sürece ne tür bir önem verdiğinin ifadesidir. 2006 yılında kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 Yüksek Öğretim Kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecektir. Ben bu 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları sizlere açıklıyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi; ;Hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi; Sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Devran Üniversitesi; Tarım ve Jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi; Tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi; Tekstil, dericilik ve seramik alanında bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot Yüksek Öğretim Kurumları olarak belirlenmiştir. Üniversitelerimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Törenine MAKÜ Rektörü  Dr. Adem KORKMAZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Hüseyin DALĞAR, Doç. Dr. Ömer TEKŞEN, Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ ve fakülte dekanları da katıldı.

Pilot olarak 5 üniversite arasında ilk sırada olan MAKÜ adına konuşan Rektör Prof. Dr. KORKMAZ; “2006 yılında kurulan bir üniversite olarak bizimle beraber kurulan 40 üniversite arasında ilk sırada olmanın gururunu yaşıyoruz. 10. Yılını kutlayan üniversitemizde 2023 hedeflerine Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen destek ile emin adımlarla yürüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta SARAÇ’a, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN’a, emeği geçen tüm Akademik ve İdari personelimize üniversitemiz adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: MAKÜ, BÖLGESEL, KALKINMADA, LOKOMOTİF, ÜNİVERSİTE, SEÇİLDİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MAKÜ BÖLGESEL KALKINMADA LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
MAKÜ BÖLGESEL KALKINMADA LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ
Yorumlar
Haber Yazılımı escort bayan istanbul