Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 16:15
 
Keyik, ‘İhracatımız İthalatımızdan Fazladır’
Burdur ili olarak ihracatı, ithalatından kat be kat fazla olan ender illerden biriyiz.
Ekonomi Haberi
Keyik, ‘İhracatımız İthalatımızdan Fazladır’

Burdur’un İhracatı ithalattan fazla çıkan illere örnek bir il olduğunu söyleyen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, “Burdur ili olarak ihracatı, ithalatından kat be kat fazla olan ender illerden biriyiz. Bu yönümüzle diğer illere örnek gösterilebiliriz.” dedi. Dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye’yi de etkilediğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, “Dünyada yaşanan ekonomik durgunluktan ne yazık ki ülkemizde nasibini almaktadır. Koalisyon hükümetlerinin olmamasını ve de kararların hızlı alınıp uygulanabilmesini ülkemiz açısından bir avantaj olarak görmekteyiz. Dünyadaki tüm üretimler dijital bir dönüşüm sürecinden geçerken, yatırımcı ve işadamlarımız bu dönüşümü yakalamak zorundadır.  Bu kapsamda Türkiye Ticaret Merkezlerini ve İhracat Destek Ofislerini daha etkin kullanarak ihracatta daha büyük adımlar atmamızın hem üretimin sürekliliği ve hem de yerel ölçekli hammadde temininde ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca, Hükümetimizin kurduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası 2019 hasat döneminde faaliyete geçecektir.  Böylece gelişmiş tarım ürünleri piyasası oluşacağını, verimliliğin artacağını ve tarım sektöründeki paydaşlarımızın dünya standartlarında üretim yapabileceklerini düşünmekteyiz.” Şeklinde konuştu.  

ÜRETİMDE VE İHRACATTA YÜZÜMÜZÜ DÜNYAYA ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ

Burdur yüzünü dünyaya dönmüş ender bir il olduğunu vurgulayan Başkanı KEYİK: “Burdurlu ihracatçı firmalarımız üretim ve ihracatta yüzünü dünyaya çevirmiştir. Burdur ili olarak ihracatı, ithalatından kat be kat fazla olan ender illerden biriyiz. Bu yönümüzle diğer illere örnek gösterilebiliriz. Şunu özellikle belirtmek isterim ki, işletmelerimizin mutlaka ve mutlaka etkin internet siteleri olmalıdır. Hatta ve hatta bu siteler en az İngilizce ile desteklenmelidir. İşletmelerimiz teknolojiyi biraz daha kullanmak sureti ile e-ticaret kapısını açmak zorundadırlar. İşletmemize gelen müşteriden ziyade, elektronik ortamda satışlarla ticaret hacmimizi artırmak zorundayız. Dükkânını bekleyen mutlaka karnını doyuracaktır. Olması gereken; dükkânını beklerken e-ticaret yolu ile satış yaparak kazancımıza kazanç katabilmektir.” İfadelerini kullandı.

ELEKTRONİK ÇEK VE BONO SİSTEMİNE GEÇİLECEK

Ticaret ve sanayi alanındaki temel unsurların yerel dinamikler ve özgüven olduğunu kaydederek öngörülerine devam eden KEYİK: “Hükümetimiz çekte yaşanan sorunları en aza indirgeyebilmek için “Karekodlu” çek uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu uygulama ile çek sahipleri hakkında bilgi toplama imkanına sahip olunabilmektedir. 2019 yılında elektronik çek ve bono sistemine geçilmesi planlanmaktadır.  Devrim niteliğindeki bu çalışmaların 2019 yılında üretim ve verimliliğin sürdürülebilir olması adına tüm dinamiklerimizi ayağa kaldıracağına inanıyoruz. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası camiası olarak, atılan adımların ekonomiye yansıması için üstümüze düşen her sorumluluğu yerine getirecek, daha çok çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile taleplerimize ses veren, Sanayici ve Tüccarımızın her an yanında htiği TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve hükümetimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odasının alanında uzman kişilerce eğitimler verdiğini de ekleyen Başkan Yusuf KEYİK şunları söyledi: “Öncelikle üyelerimize ufkunu açabilmek, ticaretine katkıda bulunmak amacı ile Odamızca her yıl düzenli olarak eğitimler yapılmaktadır. Bu eğitimlere üyemiz olsun veya olmasın herkes davet edilmektedir. 1 kişi bile katılsa o 1 kişiyi önemsiyor ve eğitim çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 2019 yılında da eğitimlerimiz devam edecektir. Alanlarında uzman eğitimcilerin vereceği eğitim programlarına gerek üyelerimizin ve gerekse konu ile ilgili vatandaşlarımızın katılımlarını bekliyoruz.”

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Keyik,, ‘İhracatımız, İthalatımızdan, Fazladır’,
Yorumlar
Haber Yazılımı