Haber Detayı
22 Mart 2016 - Salı 16:46
 
Gelişim Enstitüsü ile Kente Yöneliş
Gündem Haberi
Gelişim Enstitüsü ile Kente Yöneliş

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından 16 Şubat’ta açılışı yapılan Burdur Gelişim Enstitüsü danışmanlık projelerini ve taleplerini bekliyor.

Burdur’un gelişimini amaç edinmiş olan Enstitü Burdur ile Üniversite arasında büyük bir köprü görevini de yürütüyor. MAKÜ’nün 5 yıllık bir stratejik plan hazırlığına destek veren Burdur Gelişim Enstitüsü Burdur’u içine alan stratejik planlarla işadamlarına, girişimcilere ışık tutacak.

Burdur Gelişim Enstitüsü’nün projeleri hakkında bilgi veren Gelişim Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, “Güçlü bir ekiple, büyük projelerle, hem Burdur’a, hem işadamlarımıza danışmanlık yapacağız, Burdur’un tanınması, gelişmesi için projeler ve çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Gelişim Enstitüsüyle Burdur’un büyük bir eksikliğinin giderildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Alparslan Gelişim Enstitüsü’nün çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi;

“Burdur Gelişim Enstitüsü, Üniversitenin güçlü akademik ve yönetsel birikimini şehrin ve bölgenin gelişimine yöneltme misyonunu gütmektedir. Başarısını topluma iş dünyasına ve bölgesine yapacağı yararlılık üzerine kurgulamış olan Burdur Gelişim Enstitüsü genç ve dinamik çalışanları ile Burdur’umuzun ve Bölgemizin hizmetine girmiştir. Eğitim, proje, danışmanlık faaliyetleri için bir iletişim merkezi olacak enstitümüz Burdur İli ile Üniversitemizi bütünleştirmeyi arzu etmektedir. Ayrıca Burdur Gelişim Enstitüsü olarak Üniversite-Sanayi İşbirliği için de önemli bir model olma iddiasındayız.

Enstitümüz bu kısa sürede dahi birçok çalışma gerçekleştirmiş, Üniversite ve Sektörde ön plana çıkarak amaçladığı vizyona bir adım daha yaklaşmıştır. Enstitümüzün yapmakta olduğu ve başlatacağı faaliyetler ise şunlardır;

Enstitümüzün Burdur ve çevresinde tanıtılması için Burdur ve Bucak’ta Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektörde tanışma ve bilgilendirme ziyaretleri düzenlendik. Bu ziyaretlerde 50’yi aşkın işletme ve kurum gezerek, Enstitümüzün hizmetlerini anlattık ve sektörün isteklerini dinledik, karşılıklı fikir alışverişleri yaptık ve bu ziyaretler bizler için yeni iş birlikleri kurulmasına vesile oldu” dedi.

Burdur Gelişim Enstitüsü’nün MAKÜ ile gerçekleştirmiş olduğu ve ileriki dönemlerde de gerçekleştireceği eğitim faaliyetlerinde de söz eden Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Alparslan; “22 Ocak 2016 tarihinde Üniversitemiz Akademisyenlerimize BAKA ve Enstitümüz işbirliği ile gerçekleştirmiş olduğumuz “Baka Projeleri Hazırlama ve Danışmanlığı” Eğitimi düzenledik. Üniversitemiz Akademik Personellerinden oluşturduğumuz beşer kişilik ekiplere TKDK İl Koordinatörlüğünde “TKDK Projeleri Hazırlama ve Danışmanlığı” Eğitimi düzenlendi. Şuan 2016 BAKA desteğinden yararlanmak isteyen Burdur ve ilçelerinden 4 tane küçük ve mikro işletmeye proje yazma ve proje yürütme danışmanlığı yapmaktayız.

Avrupa Birliği ile ilgili bir projemiz var. Yurtdışındaki üniversiteler ile görüşüp, Üniversitemiz ile oradaki üniversiteler arasında bir ağ kurup, fikir alışverişi yapacağız. Dış Ticaret Okulu kurmak istiyoruz. İşadamlarımıza pazar bulmayı öğreteceğiz. Yurt dışında pazar bulma sıkıntılarını biliyoruz ve bu konuda bir eğitim planladık. Burdur Ticaret Odası, Bucak Ticaret Odası’nın bizlere büyük ölçüde destekleri var. Bunun haricinde KOSGEB’in de finansal desteğini aldık. KOSGEB’in şirketlere verdiği bir danışmanlık desteği var. Bu destekle biz bu Dış Ticaret Okulu’nu hem Burdur’da, hem Bucak’ta hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dış Ticaret Okulu Projeminiz dışında İşadamı Okulu Projemiz var. Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın seçim beyannamelerinin içinde vardı bu İşadamı Okulu. İşadamlarını geliştirmeye yönelik, işletmelerini geliştirmeye yönelik İşadamı Okulu kurmayı planlıyoruz. İşadamlarımızı Enstitümüze Okulumuza bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Açıklamasında sadece akademik insan kaynağını değil, akademik öğrenci kaynağını da sunmak istediklerini de belirten Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Alparslan; “PROGEM adında Öğrenci Topluluğu kurduk. Bu topluluk ile ciddi anlamda proje yazma istatistiklerinde, isteklerinde büyük bir ivme kazandı. Bu projelerin danışmanlığını yaptık. Bu projelerle öğrencinin kentten mutluluğunu ölçeceğiz, öğrencinin Burdur’a yaptığı katkılar neler, onları ortaya koyacağız.

Burdur’un birçok değeri var ama marka haline getirememişiz. Tanınır kılamamışız. İlk adım olarak ceviz ezmesinin ulusal olarak tanınması için TÜBİTAK projesi hazırlıyoruz.

Bunun haricinde sektör akademisi oluşturacağız. Öğrencilerin sektörden almaları gereken eğitimler var bunlar için bir ders havuzu oluşturacağız. Bu ders havuzuna da sektörden aktörlerin geldiği bir eğitim sistemi kuracağız. Yani bir Üniversitenin yanına bir üniversite kuracağız. Burdur için çalışmalar yapıyoruz. PROGEM bu gibi projeleri öğrencileri de işin içine katarak Burdur’un dinamiklerine aktarmak istiyoruz.

Girişimcilik Eğitimlerinin İŞKUR-BAKA ve KOSGEB ile gerçekleştirdikleri protokoller vasıtasıyla tasarlandıklarını, eğitimlerin önümüzdeki günlerde başlaması planlandığını sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. ALPARSLAN; “Girişimcilerimizi, yeni iş kuracakları Üniversitemize bekliyoruz. Sektör ile Üniversite Aktörlerini bir araya getirmeyi amaçlayan Sektör Masası Toplantıları yapacağız. Bu toplantıların ilkini 30 Mart 2016 tarihinde Enstitümüzde Doğal Taş ve Madencilik Sektörü için gerçekleştireceğiz. Mermer dışında gıda sektör, Hayvancılık Sektörü, Enerji Sektörü, Arkeoloji Sektörü ve Eko-Kültür Sektöründe de toplantılar gerçekleştireceğiz. Enstitümüz sahip olduğu modelleme bilgisi ile iş planlarını olgunlaştırmaya ve danışmanlık yapmaya hazırdır” dedi.

Konuşmadan sonra İş Modelleme Canvas odasının tanıtımı yapıldı. Canvas Odası’nda işadamlarından gelen talepler doğrultusunda nasıl bir yol izleneceği araştırılacak ve buradaki fikri alıp, pazar bulunacak, işin riski, kazanımı neler yapılacağı bu odada olgunlaşmış olacak.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör: Haluk SAĞLAM
Etiketler: Gelişim, Enstitüsü, ile, Kente, Yöneliş,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gelişim Enstitüsü ile Kente Yöneliş
Gelişim Enstitüsü ile Kente Yöneliş
Gelişim Enstitüsü ile Kente Yöneliş
Yorumlar
Haber Yazılımı