Haber Detayı
23 Aralık 2013 - Pazartesi 16:09
 
ESNAF ODASI’NIN 2013 DEĞERLENDİRMESİ VE 2014 BEKLENTİLERİ
ESNAF ODASI’NIN 2013 DEĞERLENDİRMESİ VE 2014 BEKLENTİLERİ
Ekonomi Haberi
ESNAF ODASI’NIN 2013 DEĞERLENDİRMESİ VE 2014 BEKLENTİLERİ

 

ESNAF ODASI’NIN 2013 DEĞERLENDİRMESİ VE 2014 BEKLENTİLERİ

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Kalkan, 2013 yılı değerlendirmesi ve 2014 yılından beklentilerini dergimize yansıttı.  Başkan Kalkan 2013’de belli başlı olarak; esnaf ve sanatkârlara kredi çekmeleri konusunda kefillik yaptıklarını, yeni kanunla iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verdiklerini,  kahvaltılı dayanışma toplantıları ve fikir alışverişlerinde bulunduklarını, Ahilik Haftası’nı layıkıyla kutladıklarını, Yukarı Pazar’daki tarihi birlik binasında güçlendirme ve restorasyon çalışması yaptıklarını, ildeki hemen her toplantıya iştirak ettiklerini ve ilin ve bölgenin gündemini takip ettiklerini, düzenledikleri toplantı ve bilgilendirmeleri SMS, telefon ve internetle tüm üyelerine duyurduklarını söyledi.  Kalkan 2014 beklentileri için de 2. Organize Sanayi Bölgesinin çeşitli sanayi kollarıyla tamamlanması, bu kollar içerisinde mermerin yan sanayisi- hediyelik eşyalar gibi Burdur’da yeni sayfa açacak sanatların yer alması, yol kenarı ticaret sahalarının oluşması, üniversitenin mermer konusundaki adımlarını sürdürmesi ve çeşitli bölümlerle buna destek olması, Burdur Müzesinin İnsuyu havzasına taşınması olduğunu belirtti.

KOOPERATİFİMİZ ATÖLYEDEN FABRİKAYA BİR ARAÇTIR

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Kalkan: “Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri esnafa kefalet eden bir kooperatiftir. Devletin ayırmış olduğu teşvikli- destekli krediyi bizim kefaletimiz kanalıyla bankaya karşı kefil olmaktır. Dosya hazırlamak ve hazırlanan o dosyalarla esnafa kredi sağlamak, sonrasında bu dosyaları bankaya göndermek ve bankada kredi işlemlerinin yerine getirilmesidir. Ve öyle olmaktadır. Tabi Esnaf Kefalet Kooperatifleri bir ihtiyaçtan doğmuştur; 1953 yılında kurulmaya başlamıştır. İlk kurulan kooperatifler içerisinde de Burdur Esnaf Kefalet Kooperatifi yer almaktadır. İlk kurulan kooperatiflerdeniz; ilki Bursa’da, Ankara’da hatta yakın komşu Senirkent’te kurulmuştur ve bu kooperatifler gerçekten de iyi iş yapmışlar; esnafa kefalet etmişler, onlara mal tedarikinde bulunmuşlar, dolayısıyla para akışını sağlamışlar, bankadan kredi alamayan- alamayacak esnafa kefil olmak suretiyle hakikaten çok kişiler iş kurmuş ve de o günün atölyeleri son zamanlarda fabrika haline gelmiştir. Bunların tabanında Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin hizmetleri bulunmaktadır. Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin Türkiye genelinde şu anda 1000’e yakın yeri vardır. Bu kooperatifler tamamen esnafa hizmet etmektedirler. Bu kanalda oldukça fazla devlet destekli para verilmektedir. Faizi, tabi ki teşvikli kredi olduğu için %4 veya %5’dir. Bu kredileri kullanan esnaflar, iyi değerlendirirse iş yerlerini büyütür ve genişletirler. Atölyeden fabrikaya geçebilirler. Burada kolaylık esnaflarımıza süresi uzun, taksitleri uygun, faizi çok düşük olan bu krediyi esnaflarımızın iyi değerlendirmesi ve iyi kullanması gerekmektedir. Bunu ne kadar iyi kullanırsa esnafa faydalı bir kredi olacağını umuyorum.  Bu uygulamamız bugün için de geçerlidir. Bundan sonra da geçerli olacak. Gayet güzel de işleyen bir sistem var. Bu sistem içerisinde esnaflarımız bundan istifade ediyor.

AİLE İÇİ TOPLANTILARIMIZ DEVAM EDİYOR

2013 yılının esnaflar için çok verimli olduğunu söyleyemeyiz. Ama esnafımız kanaatkârdır, kanaat eder, hakkına razı olur, ‘bereket’ demesini bilir, şükretmesini bilir; esnaf bu doğrultuda kendi ekmeğini kurtardığı zaman zararı da olmaz ve ayrıca kimseye kötülükle davranan bir kesim değildir. Herkes kendi işini- gücünü yapar, çalışır, çabalar kazanır, ailesine, evine bakar. Dolayısıyla biz bu kesimin temsilcisi olarak yıl içerisinde değişik mekânlarda, değişik yerlerde ve semtlerde, ilçelerimizde esnaflarla zaman zaman toplanarak kendi meselelerimizi gündeme taşımak ve görüşmek üzere toplantılar yaparız. Buna aile içi toplantılar da denilebilir.  Ve dolayısıyla bu toplantılardaki konuları enine ve boyuna görüşür, konuşuruz. Bu aile içi toplantılarında tecrübelerimizi aktarma, yapılması gerekenler konusunda esnaflarımızı yönlendirme; eksik kayıtlar varsa onları düzenleme, esnaflarımıza yön verme, işlerinde yardımcı olma, küskünleri- dargınları barıştırma gibi konularda devreye gireriz. Daha ziyade resmi yerlerle olan işleriyle ilgilenir, onların o resmi dairelerde yapabilecekleri işleri bizim yönlendirmemizle yardımlarımızın olabileceği yerlerde destek olmak suretiyle de işlerini kolaylaştırıyoruz.  

Bu toplantılarımız şehir merkezinde ve ilçelerimizde devam ediyor. Genellikle sabah kahvaltıları şeklinde yapılıyor. Zaman zaman değişik yerlerde bunları uyguluyoruz, ilimizin bürokratlarını, esnaflarını, sanayicilerini ve tüccarlarını bir araya getirmek suretiyle hem iş konuşuluyor ve daha ziyade neler yapılabilir, neler olması lazım esnafı aydınlatma açısından birbirimizden bilgi alışverişi sağlamak amacıyla güzel sohbetler oluyor. Bu kahvaltılar da birer vesile oluyor. Bu vesilelerle projeler oluşuyor, ortaya çıkıyor. Uygulananlar oluyor, uygulanmayanlar oluyor ama faydalı olduğuna inanıyorum. Çünkü güzel konular ve fikirler gündeme geliyor. Burdur için çok güzel şeyler düşünülüyor ve ben bunlarla Burdur için güzel gelişmelerin olacağına inanıyorum. Aynı zamanda bu tür toplantılarımız birliğimizi ve bütünlüğümüzü de sağlıyor.

ÜNİVERSİTE İLE İŞ SAHİPLERİ DAYANIŞMASI

Burada en büyük konu; Burdur’da bir üniversite kuruldu, bu üniversite hakikaten güzel gelişmekte ve büyüme sağlamaktadır. Gerçekten ismine layık bir üniversite olduğuna inanıyorum. Bu üniversite ile esnaf teşkilatı ve esnaf kesimi mutlaka istişare ve de dayanışma içerisinde olmalıdır. Üniversiteden de istifade etmeliyiz. Bu konuda akademisyenlerle iş sahipleri birbirine kaynaşmalı; bunlardan bilgi alışverişi sağlanmalıdır. İşyerlerimize hakikaten destek sağlıyorlar, danışmanlık yapıyorlar, bilgiler veriyorlar ve projelerinde de bunlara yardımcı oluyorlar. Bu konuda üniversite büyük bir nimet oldu Burdur’umuz için. Herkes istifade etmesi gerektiğine inanıyorum. İnşallah iş sahipleri bir el birliği içerisinde gayret ederiz.  Bizler de rektör bey ile zaman zaman görüşüyoruz. Rektör beyle, genel sekreterimizle görüşmeler yapıyoruz.  Onlardan istifade edeceğimiz konularda istifade edeceğiz birimlerle görüşmek suretiyle de bu işlerimizi çözüyoruz. Aynı zamanda ben Yüksek Öğrenim Vakfı Başkanıyım.  Bu konuda bizim çalışmalarımız da devam ediyor. Üniversite Burdur için büyük bir nimet. Herkes üniversiteye sahip çıkmalıdır. Burdur’da güzel hizmetler verilmelidir. Öğrencilere de sahip çıkılmalıdır. Bununla birlikte eğitime sahip çıkılmalı, destek olunmalıdır. Biliyorsunuz, eğitimsiz insan boş bir insandır. Mutlaka herkesin belirli kesimlerde herkesin yardımcı olması lazımdır. Burdur’un gelişmesi için büyük bir gayret göstermeliyiz.

İŞ KAZALARINI SIFIRA İNDİRMEK VE VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK

Bu yıl ortaya çıkan İş Kanunu vesilesi ile İş Güvenliği ve İş Sağlığı Eğitimleri ortaya çıktı. Bu konuda eğitimler verdik. Esnaflarımızın eğitimlerini sağladık. İlçelerimizde ve şehir merkezinde eğitimler yaptık.  Periyodik olarak bunların devreye girmesi söz konusudur.  Bu konuda İŞKUR, KOSGEB, BAKA, Denizbank ile işbirliği yaptık ve zaman zaman SGK İl Müdürlüğüyle de çalışıp, katkılarını sağladık. Bu noktada da katkı koyanlara sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ediyorum. Esnafa bazı temel bilgileri ve eğitimleri verdiğimize inanıyorum. İş kazalarını da sıfıra indirmek için esnaflarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyordu, biz elimizden gelen bütün gayreti gösterdik ve tüm ilgili daire ve resmi kurumlarla bu işi beraberce yaptık. Sonuçta, 2013 yılında güzel bir eğitim devresi geçirdik. Bu konuda da esnafımız bilinçlendi. Kısacası iş kazalarını önlemek ve işyerlerindeki verimliliği artırmak için bu çalışmaları gerçekleştirdik.  

AHİLİK ÖRNEK BİR SİSTEMDİR

Ahilik konusu da, daha önceden de ele aldığınız gibi bizim vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Ahilik, esnaf kültürümüzdür. Geçmişten günümüze kadar taşınmış gerçekten iyi bir sistemdir ve o zamandan bu zamana sadece gelenek- görenekleriyle taşınan bir sistemdir. Örnek bir sistemdir. Bugün için bu teşkilatın içerisinde olan herkesin sistemidir ve bu sistemi iyi anlarsak, iyi anlatırsak zannediyorum bazı olumsuzlukların önüne geçeriz. Güzel bir sistemdir, bu sistemi ülkemizin her ilinde olduğu gibi Burdur’da da zaman içerisinde her yıl kutluyoruz. Evet, layıkıyla yerine getiriyoruz. Bu yıl da yılın Ahisini seçtik ve bunun yanında gene esnaf teşkilatına örnek oldukları için çeşitli esnaf ve sanatkârlara plaketler verdik. Ahiliğin finali Kırşehir ilimizdir. Biz, Kırşehir’deki finallere de katıldık. 2 günlük süreçte oradaki kutlamalarda yer aldık.

BİRLİK BİNAMIZDA GÜÇLENDİRME VE RESTORASYON

Bildiğiniz üzere bizim Birlik binamız var. Bu yıl o binayla da uğraştık. Birlik binası tarihi bir binadır. O binanın mülkiyeti ve her şeyi bize aittir. Biz oranın güçlendirmesini yaptık. Diğer çalışmaları da sürüyor. Plan- proje olarak değil de yenileme ve güçlendirmeyi yaptık ve biz orayı idare binası olarak kullanmak istiyoruz. Güzel bir bina, esnafa yakışır bir bina yapacağız. İç mimarisi ve düzenlemesi kaldı, bunu da güzelce yerine getirirsek esnafımıza yakışan güzel bir binayı hizmete açacağız ve şehir merkezinde güzel bir bina olacak. Bizim birimlerimizin kendi binaları olur, biz bunu sağladık. Gayet güzel yerlerde birimlerimizin binaları bulunuyor.

GÜNDEMİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Bunlara ek olarak yeni yasa ve yönetmelikleri esnaflarımıza aktarıyoruz. Esnaflarımızla ilgili hangi konular olursa olsun, esnaflarımızla yaptığımız toplantılarda bunları duyuruyoruz. Bunu yazışmalarla, SMS’lerle ve internet vasıtasıyla yapıyoruz.

Ayrıca ilimiz genelinde yapılan tüm toplantılara odamız ve birliğimiz temsilcilerimizi gönderiyoruz. Gerek kendimiz, bizler meşgul isek temsilcilerimiz kanalıyla her toplantıya katılıyor, gündemi yakından takip ediyoruz. Hizmet içi eğitimleri de eksiksiz olarak yerine getiriyoruz.

SALEP İLİMİZ VE BUCAK İÇİN ÇOK FAYDALI

İlimiz esnafını ilgilendiren bir diğer konu da salep idi. Bucak ilçemiz için salep güzel bir ticari emtiadır. İyi de bir üretimi var, Türkiye geneline satılıyor.  Ben salep konusunun genişleyerek artmasını ve daha fazla esnafımızın bundan faydalanmasını diliyorum. Çünkü salep ilimiz ve Bucak için çok faydalı bir ürün. Bu ürünün sağladığı sermaye ve oluşturduğu ekonominin artmasını umuyoruz.

BEDESTENDE CAZİBE OLUŞTURMALIYIZ

Bedesten eski bir terimdir. Eskiden çarşı anlamına geliyordu. Bu bedestenin olması ve yapılması güzel bir olay ancak bunda herkesi memnun etmek zordur. Bedesten de mimari hatalar veya yapı hataları olabilir ama bunlar bizim dışımızdadır, fakat yapılmış bir yerdir ve böyle bir çarşı Burdur’a değişik bir hava, değişik bir güzellik vermiştir. Oradaki esnaflar da bedestenin kıymetini bilirlerse, çarşı ve Pazar oluşur ve gelecekte daha güzel olacağına inanıyorum. Ve şunu da eklemek isterim, keşke bedesten gibi birkaç tane daha olsa. Farklı semtlerde farklı sistem ve uygulamalarıyla olmasını isterim. Bunların cazibesini artırmak lazım, esnafımızın oraya çekilmesi için yoksa yapsanız da bir işe yarayamayabilir.

YENİ GARAJ VE ESKİ GARAJIN KULLANILMASI

Ben, Yeni Garajın güzel bir hizmet olduğuna ve güzel olduğuna inanıyorum. Şehrimizin girişinde yer alıyor. Orası da işlevini yapacaktır. Biraz da taksici esnaflarımız gibi, servis şoförleri gibi kişiler için faydalı olacaktır. Garaj güzel oldu ve Burdur’a yakıştı. Bu tür tesislerin oluşması Burdur’u büyütmektedir ki Burdur’un da büyümesi lazımdır. Garajın yenilenmesi ve hatta yeni bir Köy Garajı’nın olması da gerekir. Köylere giden gelen otobüslerin girip çıkabileceği yeni bir garajın da olmasını isterim. Sadece köy otobüslerine dair şehrimizin bir başka semtinde yapılabileceğini arzu etmekteyim. Böylece hareket gelsin ve köy otobüsleri şehir içerisinde dolmuşlar gibi insan toplamamalıdır. Köy Garajı olması lazım. Boşaltılan alanın projesi hakkında bilgim yok zaten de bildiğim kadarıyla böyle bir proje net olarak ortaya çıkmadı. Ne yapılacağı hakkında da net bilgim yok ama belediyemiz iyi bir projeyi orada hayata geçirecektir. Sonuçta şehir merkezinde geniş bir alandır. Mesela o alan Okul Sahası olabilir. Okulların sitesi veya daha büyük bir kamu hizmet binası, şahane bir belediye hizmet binası olacağı kanaatindeyim. Belediye oraya taşınırsa, güzel bir bina ile güzel bir binanın ortaya çıkacağını ve şehrin merkezinde de güzel bir işe imza atılacağını düşünüyorum. Bunun dışında bir Fuar Alanı da olabilir. Alışveriş Merkezi düşüncesine ben katılmıyorum çünkü bu merkezler şehir dışında olmalıdır diye düşünüyorum. Fuar Alanı; Burdur’a bir Fuar Alanı olmalıdır ve böyle bir alanda da çok farklı şeyler üretilebilmekte, yapılabilmektedir. Bilhassa tanıtım açısından, Burdur’da üretilen tüm ürünlerin tanıtımı yapılabilir. Biz zaman zaman katıldığımız fuarlarda da bunları görüyoruz. Fuar alanı bence elzemdir, bu alanın şehir merkezinde veya üniversite havzasında mı olacağını ise net olarak söyleyemem.  Sonuçta Burdur’a fuar alanının yapılmasında fayda olacağı kanaatim var.

ŞEKER FABRİKASI ŞEHİR DIŞINA ÇIKABİLİR

Bana kalırsa, söz fuar alanından açılmışken Şeker Fabrikasının şehir dışına çıkarılıp, o fabrika sahasına güzel bir fuar alanının yapılmasını isterim. Çünkü bildiğiniz üzere hem fabrika olarak ve hem de bu fabrikanın oturduğu alan olarak çok kıymetlidir. Fabrikamız zamanla şehrin içerisinde kalmıştır. Bu açıdan şehir dışına çıkarılması; bu tür tüm kuruluşların şehir dışına alınması ve bu alanların şehre kazandırılmasını istiyorum.

MANASTIR, DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK MAHALLE OLSUN

Az önceki sohbetimizde Kentsel Dönüşümü konuşmuştuk. Ben Manastır’ın dönüşüm sonrasında örnek mahalle olması gerektiğine inanıyorum.   Kentsel dönüşümü herkes yanlış anlıyor. Aslında çok uygun ve çok verimli bir düşünce. Tertemiz mahalleler oluşacağı yerde hala daha biz eski kafalarla ve bazı olumsuz davranışlarla bunların önüne geçilmeye çalışılıyor, yanlış oluyor tabi.

MÜZE, İNSUYU ALANINA TAŞINABİLİR

Demin sözünü ettiğim konuya Burdur Müzesini de eklemek isterim. Uygun olan yer, bana göre şehir içerisinden çıkartılıp, İnsuyu gibi bir değerin yanında olması, orada turizme açılan bir sahanın oluşturulması; müze- İnsuyu- Sagalassos bütünleşmesi, hatta ve hatta İnsuyunda bir turizm beldesi oluşturulması düşüncesindeyiz. 

2014 BEKLENTİLERİ

Esnaflarımıza; esenlikler, bol kazançlar, hayırlı işler olmasının yanında benim öncelikli olarak beklentim, ilimizin ürünlerinin yol kenarlarında pazarlanmasının sağlanmasıdır. İnşallah 2014 yılında bunların hayata geçirilip olacağına inanıyorum çünkü takip ettiğim kadarıyla bazı gelişmeler var. Biz bazı konuları takip ediyoruz ve takip etmeye de devam edeceğiz. Karayolu kenarlarında ticaretin gelişmesi, artık turizm bölgelerine kadar taşınmasını arzu ediyoruz ve asıl önemlisi bu konuyu esnaflarımıza anlatıyor, onlarla paylaşıyoruz.

2014 SEÇİM YILI OLACAK

Biz 2014 yılında seçim sürecine girdik. Odalar, birliklerimiz, federasyonumuz ve konfederasyonumuz 2014 yılında seçim yapacak. Ocak ve Mart sonuna kadar Esnaf Odaları’nın seçimi, Mayıs’ta Birliklerin seçimleri, Haziran’da Federasyonun ve Ekim ayında da Konfederasyon seçimi var. Dolayısıyla bu yıl seçim yılımız olacak. Seçimlerimizde tüm üyelerimiz katılıyor, davetiyeler çıkarılıyor, ilanlar yapılıyor ve sandık sistemiyle; Seçim Kurulu nezaretinde seçimlerimiz yapılıyor. Burada bütün arzu eden arkadaşlar olabilir, herhangi bir sıkıntı olmaz, herkes aday olabilir, aday da oluyorlar, olacaklardır. Bu noktadan baktığımızda güzel bir seçim yılı geçirmemizi de temenni ediyorum. İnşallah hayırlısı olur. Devam edenler devam edecektir, yeniler çıkacaktır; kazananlar- kaybedenler olacaktır. Bunlarda da herkes kaderine razı olmalıdır diye düşünüyorum. Medeni bir şekilde seçimlerimizi yerine getirmek istiyoruz. Yerel seçimler konusunda ise; yerel seçimler de bizim seçim dönemimize rastlıyor, yerel seçimler bizim seçimlerimizi etkilemez, sıkıntı olmaz. Belediye seçimleri farklı, bizimkiler farklıdır. Burdur için her şeyin hayırlı olsun isteriz.  Biz 2014 yılında eğitimlere yoğun olarak önem vereceğiz. Eğitimler muhakkak olmalıdır. İnsanlar mutlaka eğitilmeli ve yaptıkları işi bilerek yapmalıdırlar. Eğitim olmayınca ne yaparsanız yapın, o işi bilmiyorsanız o işte başarılı olamazsınız.

Hızlı tren hakkında henüz net bilgilerim yok. Ancak etütlerinin yapıldığını söylüyorlar, 2023’e kadar tamamlanacağı söyleniyor. Geçiş güzergâhları belirlenmiş, bunlar teknik konulardır. Hızlı trenin Burdur’dan geçmesi büyük bir nimettir. Geçerken de birkaç istasyon olacaktır, o istasyonlarda da hareket mutlaka olacaktır. Burdur’a ne kadar hizmet olursa ve gelirse Burdur o kadar rahatlar.

İmar konusunda ise Kurna rampasına kadar imara alınma durumu var. Üniversite ile şehrin birleşmesi açısından bu önemlidir. Üniversitenin sahası çok iyi ve geniş bir sahadır, orada yapılacak olan her hizmet Burdur’a fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla üniversite ile şehrin imar olarak birleşmesi gerekir. Güzel şeylerin olacağına inanıyorum. 

ÜNLÜ İŞADAMLARIYLA ESNAFLARIMIZI BULUŞTURMAK İSTERİZ

Sizin de belirttiğiniz gibi 2014 yılı beklentilerimiz ve düşüncelerimiz arasında, ilimizin ve bu toprakların ünlü sanayicileri ve işadamlarını esnaflarımızla buluşturmak da var. Bu insanlarla esnaflarımızı bir araya getirmeyi de düşünebiliriz. Ülke genelinde isim yapmış zengin kişileri, bu yörenin ünlü sanayici ve işadamlarını esnaflarımızla buluşturmak; ticari faaliyetleri üst düzeyde olan bu insanlarla bir araya gelip, Burdur’a yatırım yapmaları, Burdur’daki yatırımlarını artırmalarını isteriz. Bu bizi sevindirir. Bu tür bir buluşma için bizim zaman zaman toplantılarımız ve gayretlerimiz de olacaktır. Bunları yapmamızda, bir araya gelmemizde ve istişare etmekte fayda vardır.

2. OSB’NİN KATKISI BÜYÜK OLACAK

İlimiz Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğinde 2. OSB alanı işi de iyi gidiyor diyebilirim. 2014’te bu açıdan iyi gelişmelerin olacağını zannediyorum. Bu tür gelişmelerin de bizim esnafımız açısından oldukça yararlı olacağına ve gerek ilimize ve gerekse esnaflarımıza katkısının büyük olacağını düşünüyorum. Sizin de az önce söylediğinizi tekrarlamak isterim, bana kalırsa 1. Organize Sanayi Bölgesi ile 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin birbirinin kopyası olmasını istemem. Yenilikler, yeni sanayiciler, yeni hizmetler üreten firmaların olmasını dilerim. Örneğin ilimiz ekonomisinin can damarlarından olan mermer sektörünün alt veya yan ürünlerinin yapılması lazım. Burdur’da böyle bir şey yok. Ya okullarda bunun bölümleri konulmalı, ya Mesleki Eğitim Merkeziyle böyle bir sanat dalının oluşturulması veya da 2. OSB’ye bunları yapacak kişilerin, firmaların olması gerekir.

3. ETAP TOKİLER İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ HIZLANDIRIR

TOKİ Tarafından yapılan bu dönüşüm konusunda, kentsel dönüşüm konusunda şunu söyleyebilirim; inşaat sektörü her zaman hareketli bir sektördür.  Bu sektör ne kadar hareketli olursa ilimiz de o kadar ekonomik hareketlilik olur. Çünkü inşaat sektörünün pek çok girdisi var ve bu girdileri temin eden pek çok esnafımız bulunuyor. Dolayısıyla 3. Etap TOKİ’lerde olsun ya da diğer firmalarda olsun inşaat sektörünün olması Burdur’da hareket yaratacaktır. İşsizliğin önlenmesi, daha fazla alışverişin olması, ticari hayatın büyümesi ve hatta insanların ev sahibi olması konularında faydaları bulunacaktır. 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: ESNAF, ODASI’NIN, 2013, DEĞERLENDİRMESİ, 2014, BEKLENTİLERİ
Yorumlar
Haber Yazılımı