Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 10:00
 
Eski Milletvekili Macit sağlık konusunu masaya yatırdı
Geçmiş dönem Burdur ve İstanbul Milletvekili ve DSP Genel Yardımcılığı görevinde bulunan Hasan Macit Burdur'da bir basın toplantısı düzenleyerek sağlık sorunlarını masaya yatırdı.
Siyaset Haberi
Eski Milletvekili Macit sağlık konusunu masaya yatırdı

 

 

Hastaların yüzde 40 ı çevre illere gidiyor


Burdurda hastaların sağlık sorunları ile karşılaştıklarında tedavilerinin il Devlet Hastanesinde gerektiği gibi  yapılamadığı ve komşu illere tedavi için gitmek zorunda kaldıklarını belirtti 


Tedavi için komşu illere taşınan Burdurlu, gittikleri yerlerde hasta kabul edilmemesi, kabul edilse de acilde beklemek zorunda kalmaları gibi sıkıntılarla karşılaşmalarınin altını çizdi.

 

Macit "Bu durum hemşerilerimizin perişan etmekte, gereksiz para harcamalarına neden olmaktadır.

İlimizin sosyal ve ekonomik olarak büyük kayıplarına sebep olmaktadır. 

Bu durum, sorunlar bulunup önlemler alınmadıkça devam edecektir " diye konuştu

 

Sorunlar ve çözüm önerilerini dile getiren macit Devlet Hastanesinin depreme dayanıksız olarak yıllardır hizmet verdiğini belirterek günde 10 bin kişinin riskle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

Hastanede 10.000 insanın ölme tehlikesi var

 

Hasan Macit " Mevcut hastanemiz fiziki olarak yetersizdir. Burdur halkının gereksinimini karşılayamamaktadır. Koğuş oda sitemi, ortak tuvaletler, eksik havalandırma sistemi gibi durumlar, Burdur Halkını zora sokmakta, çağdaş bir sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Ayrıca, günlük ortalama on bin (4000 günlük poliklinik sayısı, 1200 çalışan, 300 yatan hasta, 4000-4500 hasta yakını)  kişinin girip çıktığı binanın depreme dayanıklı olmadığı söylenmektedir. 1. Derece deprem bölgesi olan ilimizde bu durum büyük bir facia ile sonuçlanabilir. Afet durumunda yardım eden değil, yardım edilmesi gereken bir yer haline gelebilir. " dedi.


Siyasi hesaplar bir kenara bıraķılsın


Kısır çekişmeleri bırakarak bir an önce yeni hastanenin yapılarak, çağdaş bir sağlık hizmetinin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Macit"

Yeni hastane planlaması yapılırken; TTB, Eczacılar Odası, Mimarlar Mühendisler Odası paydaş olarak görülmeli ve önerileri alınmalıdır. Hangi ilçelerden hasta başvurusunun çok olduğu, Sevk güzergâhları, Zemin yapısı, Çevre koşullarının hastane yapılmasına uygun olup olmadığı birlikte araştırılmalıdır. Bu durum otoparktan, esnaf yerleşimine kadar geniş yelpazeli Sosyolojik araştırma gerektiren bir iştir." dedi.


Önemli branşlarda hekim yok


 Burdur Devlet Hastanesinden; Göğüs Cerrahisi, Gastroenteroloji, Endokrinoloji vb kadrolarda hekim bulunmadığının alþıni çizen Macit "Bu kadrolara uzun zamandır atama yapılamadı. Diğer branşlarda hekim sayıları azaldı. Son 6 ay içerisinde, Uzman Hekimlerin yaklaşık ¼’i ayrılmıştır. Ayrılmaların yılbaşı itibariyle hızlanmasından korkulmaktadır. 

 

Burdur sağlık çalışanlarınca tercih edilen bir il iken, artık sağlık çalışanları için tercih edilmeyen bir il oldu. 

 

Tayin için çok tercih edilmeyen illerin hekim sayısını korumak için sözleşmeli hekim çalıştırma uygulaması vardır. İlimiz hastanesinin sözleşmeli hekim kadrosunun sayısı arttırılır ise Burdur tercih edilen il olabilir.
Hekim eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekir" dedi


Anjiyo ünitesi kurulsun


 Hasta sevklerinin en önemli kısmını oluşturan Kardiyovasküler Departman ‘ın Devlet Hastanesinde bulunmadığının altını çizen Hasan Macit" Bu sebeple kalp krizi geçirmekte olan, Anjio yapılması gereken, Kalp - Damar ameliyatı olması gereken çok sayıda hasta çevre illere yönlendirmek zorunda kalınıyor. 
Anjıo ünitesi acilen açılmalı" diye konuştu.


Hekimlerin yüzde 25'i tayin oldu


Hastanemizdeki döner sermaye dağıtımındaki yetersizlik ve çalışanlar arasında adaletsizlik, hekimlerin ayrılması ve dışardan gelmeyi düşünen hekimlerin Burdur’u tercih etmemesinde en büyük etken olduğuna vurgu yapan Macit"

 

Döner sermaye sorunu tüm sağlık çalışanlarının sıkıntıları olarak görülmesi gerekmektedir. Son birkaç yıldır yardımcı sağlık personelleri hiç döner sermaye alamamaktadır.

 

Yaz döneminde birkaç ay hiç ödenmemiş yada çok az döner sermaye dağıtılmıştı. Sonrasında Tabip Odasının yoğun girişimleri sebebiyle, dağıtım oranlarının 39’dan 41’e çıkarılması sebebiyle bir miktar düzelme sağlanmıştır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Her ay Bakanlığın insafına bağlı kalmaktan hekimler oldukça rahatsızlar.
Döner sermaye dağıtımı kalıcı olarak çalışma barışını sağlayan ve adaletli hale getirilmelidir." diye konuştu


Yasal olmayan icap nöbeti hekimleri bezdiriyor


Yasal sınırının iki katı icap nöbetine kalan hekimlerin moral ve motivasyonunu bozduğu, hekimlerin bu konudaki dilekçeleri, İl Sağlık Müdürlüğü gerekli şekilde yanıtlanmadığını öne süren Macit "Bu durum hekimlerin aile düzenlerini bozmakta, kronik yorgunluğun tıbbi hatalara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu durum hem ilgili yasaya, hem mevzuatlara, hem genelgelere, hem yargı kararlarına aykırıdır. Tabip Odası ve Hekimler bu konuyu yargıya taşımak için çalışmalarını tamamlamak üzereler. Yargıya taşınmadan İl Sağlık Müdürlüğü  bu sorunu çözmeli aksi halde hekimler Burdurdan uzaklaşır yada performans düşer buda hastalara zarar verir " dedi


Acil hizmeti işlevini yapamıyor


Askeri hastanenin kapatılıp tüm askerlerin Devlet hastanesine sevk edilmesinin  Devlet Hastanesine ek bir yük oluşturturduğun altını çizen Macit ". Bu durum, kapasite ve donanım yetersizliği olan hastanemizde, acil servis işleyişini zora sokmaktadır


Burdur halkı bir an önce yeni hastanenin yapılmasını, malzeme donanım ve hekim eksikliğinin gidermesini bekliyor" diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Milletvekili, Macit, sağlık, konusunu, masaya, yatırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı