Haber Detayı
26 Aralık 2013 - Perşembe 15:39
 
DÖRDÜ BİRLİKTE İLK KEZ AYNI KAREDE
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE YÜZ NAKLİ OLAN 4 HASTA BİR ARAYA GELDİ
Sağlık Haberi
DÖRDÜ BİRLİKTE İLK KEZ AYNI KAREDE

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yüz nakli olan 4 hasta, hastane bahçesinde bir araya geldi. Yeni yıla yeni yüzleri ile girecek olan 4 hasta, mutluluk pozları verdi.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yüz nakli olarak yeni bir yaşama adım atan Uğur Acar (22), Turan Çolak (37), Recep Sert (25) ve Salih Üslün (54), hastane bahçesinde ilk kez bir araya geldi. Hastane bahçesindeki vatandaşlar, 4 yüz nakilli hastaya büyük ilgi gösterdi.
Güneşli havada birlikte yürüyen 4 hastanın mutlulukları ise yüzlerine yansıdı. Türkiye’de yüz nakli yapılan ilk hasta Uğur Acar, gazetecilerin ellerindeki mikrofonları alarak diğer hastalarla röportaj yaptı. Hastalara moral veren Acar, yüz naklindeki süreci arkadaşlarına aktardı.
Gazetecilere parmaklarıyla 'tamamdır' işareti yapan yüz nakilli hastalardan Çolak ise yeni yıl mesajını anlatarak, “Bu yıl benim için yeni bir hayat oldu. 2013 yılının nasıl geçtiğini anlayamadım çünkü daha önce çok sıkıntı yaşadım. 2013’te ise çok mutlu günlerim oldu. Ufak tefek operasyonlar geçiriyorum. Bana yüz bağışlayan Tevfik Yılmaz’ın ailesine çok teşekkür ediyorum. Hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Yeni yılda sağlık ve mutluluk bekliyorum” dedi.
Türkiye’nin ilk yüz nakli hastası olarak tıp literatürüne giren Uğur Acar ise yeni yılda yüz nakli olan arkadaşlarının sağlığına kavuşmasını diledi.
Yüz naklinde iki yılı geride bırakmak üzere olduğunu dile getiren Acar, “Şu anda sağlığım yerinde. Büyük riskli dönemleri atlattım. İnşallah arkadaşlarım da atlatır. 2014’te inşallah arkadaşlarım ve Türkiye için hayırlı olur. İnşallah mutlu günler yaşarız. Bu zamana kadar bir film ya da reklam teklifi gelmedi. İnşallah 2014’te benimle görüşürler. Bir filmde oynamak isterim. Özellikle de Kurtlar Vadisi Pusu. Hiçbir bölümünü kaçırmıyorum. Tek hayalim Kurtlar Vadisi dizisinin bir bölümünde bile olsa oynamak. Cep telefonu melodisi bile dizi müziği. İnşallah 2014 yılında bir bölüm de olsa Kurtlar Vadisi dizisinde oynarım” diye konuştu.
Operasyonu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Uğur ve Turan’ın riskli dönemleri atlattığını kaydetti. Bu hastaların hayat boyu yaşamlarına dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Özkan, “Hayat boyu dikkatli olacaklar. Ufak tefek şeyler arada yapılabilir. Turan küçük bir işlem geçirdi. Esas önemli operasyonu üçüncü yüz nakilli hastamız Recep Sert’e yaptık. Recep'in çiğneme hareketleri ve daha rahat yiyip içebilmesi için bir operasyon gerçekleştirdik. Bunun sonucunu 15 gün içinde görmeyi bekliyoruz. Son hastamızın durumu da gayet iyi. Bu iki hastayı da iki hafta içinde taburcu etmeyi bekliyoruz" dedi.
Turan Çolak’ın gözüne yapılan operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ömer Özkan, “Turan’ın göz kasları artık çalışıyor. Göz kaslarını çalışmadığı döneme kaslara yerleştirdiğimiz aparatı kaldırdık. Göz kapakları biraz daha kontrollü hale gelsin diye askı hareketleri ufak tefek ameliyat oldu. Görünümü ve göz hareketleri ile ilgili ameliyatlardır" diye konuştu.
Salih’e çok yakın dönemde bir operasyon düşünmediklerini dile getiren Prof. Dr Özkan, “Boğazında nefes aldığı delik var. Onun kendi kendine kapanmasını bekliyoruz. Açık olduğu için biraz zaman alacak. Antrenman şeklinde günün yarısında ağzından nefes alabiliyor. Recep Sert ise 15 gün içinde yemek yemeye başlayabilir. Bütün hastalarımızı şubat ayına gelmeden normal hayatlarına dönebilir” ifadelerini kullandı.
Özkan ayrıca, yeni yılda embriyo nakil işlemlerinin başlayacağını belirtti.

YÜZ NAKİLLİ HASTALAR HAKKINDA
Türkiye’nin ilk yüz nakli 21 Ocak 2012 tarihinde, henüz 40 günlükken evlerinde çıkan yangında yüzü tamamen yanan 19 yaşındaki Uğur Acar'a yapılmıştı. Acar’a Uşak’ta geçirdiği tren kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü nakledilmişti. Acar, Türkiye’nin ilk yüz nakillisi olarak literatüre girmişti.
İzmir’de yaşayan 35 yaşındaki Turan Çolak’a ise 15 Mayıs 2012 tarihinde yine Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın yüzü nakledilmişti. Çolak’a yüz nakliyle birlikte saçlı deri ve kulak nakli de yapılmıştı. Çolak, Türkiye’nin dördüncü Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin ikinci yüz nakilli hastası olmuştu.
Prof. Dr Ömer Özkan başkanlığındaki ekip 19 Temmuz 2013 tarihinde ise 27 yaşındaki Recep Sert’e yüz nakli yaptı. Sert’e tatil için Muğla’ya gelen ve denizde geçirdiği kalp krizinin ardından beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kuzca’nın yüz nakledilmişti. Akdeniz Üniversitesinin üçüncü, Türkiye’nin beşinci yüz nakillisi Sert’e operasyonda üst ve alt çene nakli de yapılmıştı.
Türkiye’nin altıncı Akdeniz Üniversitesinin dördüncü yüz nakli ise 23 Ağustos 2013 tarihinde 54 yaşındaki 3 çocuk babası Salih Üslün’e yapıldı. Edirne’de yaşayan Üslün’e Antalya’da geçirdiği trafik kazasının arsından beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan’ın yüzü nakledildi. Üslün’e yüz nakliyle birlikte burun, alt ve üst çene, göz kapağı ve saçlı deri nakli de yapılmıştı. Türkiye'nin en yaşlı yüz nakillisi olan Üslün, 23 yaş gençleşti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: AKDENİZ, ÜNİVERSİTESİ, HASTANESİNDE, YÜZ, NAKLİ, OLAN, 4, HASTA, BİR, ARAYA, GEL
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DÖRDÜ BİRLİKTE İLK KEZ AYNI KAREDE
Yorumlar
Haber Yazılımı