Haber Detayı
23 Aralık 2013 - Pazartesi 15:42
 
DOKTORLAR "YAŞAMAZ" DEDİ 28 YAŞINA GELDİ
KONYA’DA, SARILIĞA BAĞLI KARACİĞER YETMEZLİĞİ TEŞHİSİ KONULAN, DOKTORLARIN 3 YAŞINDAYKEN BİR AYLIK ÖMRÜ KALDIĞINI SÖYLEDİĞİ 28 YAŞINDAKİ MESUT ACAR, ACİL KARACİĞER NAKLİ BEKLİYOR
Yaşam Haberi
DOKTORLAR

Konya’da, sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konulan doktorların 3 yaşındayken "1 aylık ömrü var" dediği 28 yaşındaki Mesut Acar, acil karaciğer nakli bekliyor. 
Konya’da yaşayan Murattin Acar (52) ve Emine Acar(51) çifti, 28 yaşındaki çocukları Mesut Acar’ı 25 yıl önce soğuk algınlığı nedeniyle hastaneye götürdü. Mesut Acar’ın sarılık geçirmesi nedeniyle karaciğerinde bozukluk meydana geldiği ve siroz olduğu belirlendi. Doktorlar o dönem Mesut Acar’ın 1 aylık ömrü kaldığını söyledi. Acar ailesi hastaneden ayrıldıktan sonra ilaç tedavisine devam etti. 

İKİ AY ÖNCE RAHATSIZLANDI
Mesut Acar, iki ay önce banyoda bayılınca Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tedavisinde Acar’ın karaciğerini tamamen kaybettiği belirlenerek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Murattin Acar, eşi Emine Acar ve oğlu Mesut Acar ile birlikte Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'ne başvurdu. Acar’ın burada yapılan tedavisinde acil olarak karaciğer nakli yapılmasına karar verildi. Acar ailesi bunun üzerine Ulusal Organ Bekleme Listesine kayıt yaptırdı. 

KADAVRADAN BAĞIŞ BEKLİYOR
Anne Emine Acar’ın karaciğerinde yağlanma, baba Murattin Acar ise kan grubunun uymaması nedeniyle oğullarına karaciğerini bağışlayamadı. Mesut Acar’ın diğer kardeşlerinden birinin karaciğerinin küçük olması, bir diğeri ise rahatsızlığı nedeniyle verici olamadı. Mesut Acar için mutlu haber ise ağabeyi Eyüp Acar’dan geldi ancak Eyüp Acar’ın da kan grubunun uyması nedeniyle verici olamadı. Mesut Acar’a doktorlar başka bir karaciğer nakli bekleyen hastaların yakınları ile çapraz nakil yapılabileceği müjdesini verdi. Acar, ailesi şimdi kendilerine çapraz nakil için gelecek haberin yanında kadavradan karaciğer bağışını bekliyor.

"ÇOCUĞUMUN KURTULMASINI İSTİYORUM" 
Oğlunun 3 yaşından bu yana karaciğer hastası olduğunu anlatan baba Acar, şöyle konuştu: "Biz yoksul insanlarız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Antalya’ya geldik kadavra listesine yazıldık. Ne zaman çıkacağını bilemiyoruz. Bir baba olarak canımı vermeye hazırım ama benimki de olmadı. Doktorlar acil karaciğer nakli olmasını istiyor. Çocuğumun kurtulmasını istiyorum. Oğluma 3 ay ömür biçmişlerdi. Şu an 28 yaşında. İlaç tedavisiyle bugünlere geldik. Bir ay yaşar dediler ama hâla ayaktayız. Şimdi elimiz kolumuz bağlandı. Oğlumun bu yaşına kadar yaşaması Allah’ın bir mucizesi diyoruz."

"HASTALIĞI ATLATTIĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜK"
Ev hanımı Emine Acar ise oğlunun tedavisine yıllardır devam ettiklerini belirterek, oğlunun bu uzun süreçte hastalığı atlattığını düşünerek sevindiklerini hatırlattı. Oğlunun iki ay önce fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldığını ifade eden anne Emine Acar, sözlerine şöyle devam etti: "Hastanede bize karaciğerin bittiğini ve organ nakli yapılması gerektiğini söylediler. Bizi Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada bize kadavranın yanında acil olarak oğluma canlıdan karaciğer nakli yapılması gerektiğini öğrendik. Maddi durumumuz kötü. Belediyenin bakım evinde kalıyoruz" 
Oğluna karaciğerini vermek istediğini ama olmadığını dile getiren anne Acar, "Oğluma 1 ay ömür vermişlerdi ama 28 yaşına geldi. Zaman zaman işe girdi ama sağlığı nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. Büyük oğlum başka bir hastaya karaciğerini verebilir. Çapraz nakli bekliyoruz. Tek isteğimiz oğlumuza bir karaciğerin çıkmasıdır" dedi.

"YARDIM BEKLİYORUM"
28 yaşındaki Mesut Acar ise, 3 yaşından bu yana hastalıkla mücadele ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Sarılık olunca karaciğerim iyice kötüleşti. İki ay önce karaciğer yetmezliği olduğunu öğrendim. Antalya’ya geldik. Canlı veya kadavradan nakil olmam gerektiği söylendi. Ailemden karaciğer çıkmadı. Büyük ağabeyimin karaciğeri sağlam ama onun da kan grubu uymadı. Başka bir hasta ile çapraz nakil olabiliriz. Sesimizi duyan varsa bize yardım etsin. Kadavrayı bekliyorum inşallah çıkar. Sesimi duyanlar bağışta bulunsun" 
Sağlığına kavuşunca evlenip çocuk sahibi olmak istediği kaydeden Acar, "Çalışıp evime ekmek götürmek istiyorum. Babama yardım etmek istiyorum. Ortam içine girmek istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KONYA’DA, SARILIĞA, BAĞLI, KARACİĞER, YETMEZLİĞİ, TEŞHİSİ, KONULAN, DOKTORLARIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı