Haber Detayı
03 Ocak 2014 - Cuma 14:51
 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, AFYONKARAHİSAR’DA
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ AFYONKARAHİSAR’DA
Gündem Haberi
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, AFYONKARAHİSAR’DA

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bütün cami ve mabetler gibi üniversite camilerine de ayrı bir önem verdiklerini söyledi. 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, temaslarda bulunmak üzere geldiği Afyonkarahisar’da Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ı ziyaret etti, ardından da AKÜ Camii açılış törenine katıldı. Gerçekleşen ziyarette konuşan Mehmet Görmez, 2014 yılının ilk cumasında Afyonkarahisar’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Gerçekten Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye’deki tüm camii ve mabetler bizler için çok önemli, üniversitelerin ve kampüslerin içerisine yapılan camilere ise ayrı bir önemsiyoruz. Bizler için ayrıca bir bahtiyarlık, öğrencilerle bir araya gelmek gerçekten çok önemli” diye konuştu.
Ziyaretin sonunda Rektör Solak, Başkan Görmez’e günün anısına plaket verdi.
Başkan Görmez, ziyaretin ardından AKÜ Camii açılış törenine geçti.Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerin mimari yapılarının sadece belli yaş grubu erkekler için değil, toplumun bütün kesimine hitap edecek şekilde olması gerektiğini kaydederek, “İslamın mabedi Allah’ın bütün kullarını genciyle, yaşlısıyla ve çocuğuyla herkesi kucaklayacak şekilde olmalıdır” dedi. 
Temaslarda bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde Afyonkarahisar’a gelen Başkan Görmez, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katıldı. Gerçekleştirilen açılış törenine Başkan Görmez’in yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar İl Müftüsü Burhan İşliyen ve davetliler katıldı.
Yaklaşık 3 bin 500 kişi kapasiteli ve modern mimari ile inşa edilen caminin açınılış töreninin de konuşan Başkan Görmez, mabetler ile üniversitensin ayrı düşünülmemesi gerektiğini kaydetti. Tarihte bütün dinlere ve kültürlere bakıldığı zaman üniversite ile mabetlerin birbirinden ayrılmaz iki önemli müessese olduğunu söyleyen Başkan Görmez, “Hatta bazı medeniyetlerde üniversite kavramı mabetlerden çıkmıştır. Fakat son yüzyılda insanoğlu, insanlık tarihi bir zihinsel karmaşa yaşamış ve zaman zaman üniversite ile mabet birbirinden ayrı terakki edilmiştir. Oysa üniversite ile mabet ayrılınca, din ile bilim, akıl ile vahi, akıl ile kalp, bu dünya ile öte dünya birbirinden ayrılmıştır. Bütün bunları yeniden birleştirmek için bilim ile dini, akıl ile vahi, kalp ile kavmi ve dünya ile ebedi hayatı birleştirmek için mabet ile üniversitenin birlikte düşünülmesine ihtiyaç vardır. Camilerimizin bir şeye daha ihtiyacı var, o da şudur, camiyi inşa etmek yetmiyor, aynı zamanda imar etmek de gerekiyor. Bunun için de peygamberimizin ifadesi ile kalbi camiye düşmüş ve kalbini camide unutmuş gençliğe ihtiyacımız vardır. İnşallah gençlerimizle camilerimizi en iyi şekilde imar ederiz” diye konuştu.
“BAŞKAN GÖRMEZ, 2014 YILININ İLK CUMA NAMAZININ HUTBESİNİ AFYONKARAHİSAR’DA VERDİ”
Camilerin mimarı yapıları hakkında da konuşan Başkan Görmez, şunları söyledi:
“Şunu asla unutmamak gerekir ki, camilerimiz sadece belli bir yaşın üzerinde erkek cemaate hitap eden, çocuklar için mekanı olmayan, gençler için kucak açmayan, kadınlarımızı ve ailelerimizi içerisine kabul etmeyen, engellilerine yeri olmayan bir camii İslamın camisi değildir, bu İslamın mabedi olmaz. İslamın mabedi Allah’ın bütün kullarını kadını ile erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla ve çocuğuyla herkesi kucaklayan bir mabet olarak biz inşa etmeliyiz. Mimarlarımız çalışmalarımızı bu yönde yapmalılar. Şimdilerde camilerimiz bu yönde yeni yeni bütün bu fonksiyonları içerecek şekilde gelişiyor. Ama daha büyük mesafeler kat etmeye ihtiyacımız var.”
Konuşmaların ardından cami, Başkan Görmez ve protokol üyelerinin kestiği açılış kurdelesi ile hizmete girdi.
Açılışın ardından Başkan Görmez, 2014 yılının ilk Cuma namazının hutbesini Afyonkarahisar’dan verdi ve namazı kıldırdı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: DİYANET, İŞLERİ, BAŞKANI, MEHMET, GÖRMEZ, AFYONKARAHİSAR’DA
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, AFYONKARAHİSAR’DA
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI, AFYONKARAHİSAR’DA
Yorumlar
Haber Yazılımı