Haber Detayı
24 Mart 2014 - Pazartesi 11:44
 
Devlet Okulunda 55 Kişilik İstiklal Marşı Orkestrası
55 ÖĞRENCİNİN ENSTRÜMANINA 600 KİŞİLİK ÖĞRENCİ KOROSU EŞLİK EDİYOR
Eğitim Haberi
Devlet Okulunda 55 Kişilik İstiklal Marşı Orkestrası

Antalya’da bir ilköğretim okulu, öğrencilerinden oluşturduğu 55 kişilik orkestrayla her pazartesi İstiklal Marşı’nı canlı olarak seslendiriyor. Müzik öğretmeni Ramazan Duran, öğrencilerin çok yetenekli olduğunu belirterek, "Öğrencilerimiz 8’inci sınıfta mezun oluyor. Mezun olmayıp iki yıl daha burada kalsalar her biri müzik öğretmeni olur" dedi. 
Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi'ndeki 42 yıllık Kocademir Ortaokulu, öğrencilerinden oluşturduğu 55 kişilik orkestranın her Pazartesi İstiklal Marşı’nı canlı seslendirmesiyle Türk Bayrağı’nı göndere çekiyor. Her Pazartesi sabah erken saatlerde okul bahçesinde sıralanan 600 ilköğretim öğrencisi canlı olarak seslendirilen İstiklal Marşı’nı bir ağızdan okuyor. 
Müziğe özel ilgisi olan ve yetenekleri doğrultusunda gitar, melodika, keman, basgitar, org, davul, zil, trampet ve nefesli sazlardan oluşan Kocademir Ortaokulu Orkestrası, İstiklal Marşı dışında belirli gün ve haftalarda özel etkinliklerde görev alarak çeşitli parçaları seslendiriyor. 42 yıllık eğitim yuvasında bir buçuk yıldır devam eden bu uygulama ile öğrenciler haftaya iyi başladıklarını ve İstiklal Marşı’nı daha coşkulu okuduklarını söyledi.

KONSERVATUVAR ÖĞRENCİSİ KARDEŞLER
Orkestrada görev alan öğrencilerden iki kardeş İpek Ceylin Ulukapı ile Alp Derin Ulukapı da yarı zamanlı devlet konservatuvarında eğitim alıyor. Konservatuvarla birlikte okuldaki orkestrada da görev almaktan mutluluk duyduklarını belirten iki kardeş, ileride meslek olarak müzik alanında ilerlemek istediklerini söyledi.

"YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ"
Kocademir Ortaokul Müdürü Sevgi Karabayır, öğrencilerin bu performansından gurur duyduğunu belirterek, önemli gün ve haftalarda orkestranın mutlaka bir etkinliği olduğunu söyledi. Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmek için güzel bir uygulama olduğunu belirten Karabayır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Okulumuzda önemli gün ve haftalarda öğrencilerimiz mutlaka bu türden etkinlik yapıyor. Biz bu uygulamayı müzik ve diğer sanat dallarına yetenekleri olan öğrencilerimizin keşfedilmesi adına yapıyoruz. Öğrencilerimiz müzik öğretmenimizin eşliğinde bir buçuk yıldır İstiklal Marşı’nı orkestra ile canlı olarak seslendiriyor. Öğrencilerimizin bu performansından idareci olarak biz de gurur duyuyoruz." 

"ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 80’İ ENSTRÜMAN ÇALIYOR"
Orkestrayı yöneten ve öğrencilerin müzik alanında ilerlemesi için çalışmalar yapan Kocademir Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ramazan Duran, okuldaki öğrencilerin yüzde 80’inin bir enstrüman çalabildiğini kaydetti. Her hafta müzik derslerinde sadece flüt çalınmadığını belirten Duran, okul idaresinden çok destek aldıklarını şöyle anlattı: "Okulumuzda müzik ağırlıklı çalışmalarımız oluyor. Öğrencilerimizin yüzde 80’i enstrüman çalabiliyor. İdarecilerimiz bu konuda bize destek oluyor. Her hafta çalışmalarımız oluyor. Bir yıldır İstiklal Marşı’nı orkestra eşliğinde okuyoruz. Yıl sonuna doğru değişik projelerimiz oluyor. İstiklal Marşı orkestramız 50 kişilik aralarında konservatuvara giden öğrencilerimiz var." 

"İKİ YIL DAHA BEKLESELER HER BİRİ MÜZİK ÖĞRETMENİ OLUR"
"Öğrencilerimizi bir enstrümana zorlamıyoruz. Hangi enstrümanı istiyorsa onu çalması yönünde teşvik ediyoruz" diyen Müzik Öğretmeni Duran, "Öğrencilerimiz bu konuda çok hevesli. Buradan mezun olup güzel sanatlar lisesinde, eğitim fakültelerinin müzik bölümlerinde okuyan öğrencilerimiz var. Öğrencilerimiz 8’inci sınıfta mezun oluyor. Mezun olmayıp iki yıl daha burada kalsa her biri birer müzik öğretmeni olur" diye konuştu.
İstiklal Marşı’nın ardından öğrenciler, Müzik Öğretmeni Ramazan Duran eşliğinde müzik sınıfında "Saray Yolu" parçasını seslendirdi.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: 55, ÖĞRENCİNİN, ENSTRÜMANINA, 600, KİŞİLİK, ÖĞRENCİ, KOROSU, EŞLİK, EDİYOR
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Devlet Okulunda 55 Kişilik İstiklal Marşı Orkestrası
Yorumlar
Haber Yazılımı