Haber Detayı
23 Aralık 2013 - Pazartesi 16:04
 
BURDUR, HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, Burdur’un hayvancılık desteklemelerinde oransal olarak Türkiye birincisi olduğunu vurguladı. Birlik Başkanı Kamil Özcan, dergimize Ekim ve Kasım ayları değerlendirmesinde bulundu
Ekonomi Haberi
BURDUR, HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

 

                BURDUR, HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

                Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, Burdur’un hayvancılık desteklemelerinde oransal olarak Türkiye birincisi olduğunu vurguladı. Birlik Başkanı Kamil Özcan, dergimize Ekim ve Kasım ayları değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte pek çok çalışma yaptıklarını abelirten Özcan, bunlardan bazılarının Samsun’a 180 adet gebe düve teslimi, Ziraat Bankası Bölge Yöneticilerinin kendilerini ziyaret etmesi ve 2013 yılı ilk 10 ayının değerlendirmesinin yapılması olduğunu söyledi. İşte Kamil Özcan’ın bu çalışmalar hakkındaki değerlendirmeleri.

BURDUR’DAN SAMSUN’A 180 GEBE DÜVE

Burdur DSYB bir ilke daha imza attı ve Samsun-Osmanbeyli Köyü’ne 180 Gebe Düve teslimatını geçekleştirdi. Başkan Kamil Özcan; “Burdur’un, ‘Türkiye’nin Damızlık Sığır Merkezi’ olması yönündeki hedefimiz üzerinde yürüyoruz.” dedi.  SS. Osmanbeyli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (30 aile x 6 baş) süt sığırcılığı projesi kapsamında 180 baş gebe düve teslimatını yapan BDSYB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özcan, hedefleri istikametinde gelişim sağladıklarını belirterek şunları söyledi:

“İlk göreve geldiğimizden bu yana, sektörün içinden gelen birisi olarak, gelişim hedefleri ortaya koyduk. Bu hedeflerin en önemlilerinden birisi olan, Burdur’un, ‘Türkiye’nin Damızlık Sığır Merkezi’ olması yönündeki hedefimiz üzerinde, ilerliyoruz. İşte bu anlamda elde ettiğimiz başarılardan birisi olarak; 180 baş gebe düve teslimatını, Samsun-Osmanbeyli Köyü’ne, BDSYB Düve teslim ekibimiz tarafından gerçekleştirildi. Bu çalışmalarımız devam edecek.”

Eski İl Müdürü Güven’e Ziyaret

Burdur DSYB düve teslimat ekibi, Samsun’a yapılan teslimat vesilesiyle, Burdur’dan Samsun’a tayin olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven’ i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyet ifade eden İl Müdürü Güven; “Osmanbeyli köyümüze alınacak 180 düvenin Burdur’dan gelmesinden dolayı büyük memnuniyet duydum. Burdur’un damızlık düvesini ve Burdur DSYB’nin düve teslimatındaki standartlarını, Burdur’ da görev yaptığım sürede görme fırsatım olmuştu. Damızlık düve için doğru adresin Burdur olduğunu Osmanbeyli vatandaşlarımız da görecektir.” şeklinde konuştu.

Burdur Doğru Seçim

Burdur’un yükselen ‘marka’ değeri olan damızlık düveleri, Samsun’da büyük beğeni topladı. Osmanbeyli vatandaşları, damızlık düve için Burdur’ u tercih etmelerinin doğru bir seçim olduğunu, teslimatta daha iyi gördüklerini belirttiler. Burdur DSYB düve ekibine teşekkür eden Osmanbeyli Muhtarı Ramazan Bülbül, “Gerçekten aldığımız 180 düve için Burdur’ u seçmiş olduğumuz için mutluyuz. Gelen düvelerin hemen hepsi ihale şartnamesinde yer alan özelliklerden daha iyi durumdalar. Teslimatı gerçekleştiren ekip, işinin ehli olmuş, düve teslimatı standartları da yüksek. Umarım köyümüz için yeni bir geçim kaynağı olacak bu düveler, sahiplerine bol kazanç sağlayacaklar.” dedi.

Teslimat ekibinden alınan bilgiye göre; Burdur’un çeşitli ilçe ve köylerinden toplanarak 12 kamyonla Samsuna giden düveler, Burdur DSYB’nin Veteriner Hekim ve Sağlık Teknisyenlerinden oluşan düve ekibi tarafından kontrol edildi. Kontrolden geçen düvelere, gerekli aşıları (Pasteurella spp, Clostriaium spp, Vitamin ADE3 ve Parazit ) yapılıp, ultrasonla gebelik kontrolüne tabi tutuldu. Düveler, mıknatıs yutturularak sahiplerine teslim edildi.

Burdur DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özcan Samsun’ a verilen 180 düve ile ilgili olarak “Burdur ili içerisindeki tüm ihaleleri Birliğimiz olarak alıyoruz. Gerek düvelerimiz gerekse hayvanların sevk ve teslimatında ki standartlarımız oldukça yüksek. Burdur dışına gönderdiğimiz düveler, bizim için çok önemli. Hem düvelerimizin ‘marka’ değeri artmış, hem de Burdurlu yetiştiricimizin cebine para girmiş oluyor. Damızlık düve için Burdur’ u seçen yetiştiriciler de; belge ve bilgileri eksiksiz, gerekli aşıları yapılmış, gebeliği ultrason kontrolü ile tescilli, yüksek verimliliğe sahip düveler almış oluyorlar. Birliğimiz bu işte kar amacı gütmeden, hem satan yetiştiriciyi, hem de alanı memnun eden bir aracı konumundadır. Üyelerimizin düvelerini, mümkün olduğunca değerinde almaya çalışıyor, düve seçiminde de titiz davranarak alıcıyı memnun ediyoruz.” dedi. 

ZİRAAT BANKASI BÖLGE YÖNETİCİLERİNDEN ZİYARET

Ziraat Bankası yöneticileri, Ziraat Bankası Antalya Bölge Başkanı Recep Özdemir, Denizli Bölge Başkanı Süleyman Yalçın, Burdur Şube Müdürü Oğuzhan Torunoğlu, Mehmet Akif Şube Müdürü Eşref Oğuz Acarer, Yeşilova Şube Müdürü Zuhal Coşkun’dan oluşan bir heyet Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret etti. Ziyaretin Ziraat Bankası ve Burdur DSYB ortak çalışmaları, hayvancılık teşviklerinin dağıtımında ve Ziraat Bankası ile üreticilerin iletişiminde yaşanan sorunları çözme, çiftçiye yönelik krediler hakkında görüş alışverişi olduğu belirtildi. Başkan Özcan’ın makamında gerçekleşen ziyaret, Burdur DSYB Damızlık Düve Çiftliğine gidilerek devam etti.

Ziraat Bankası Yöneticileri ve Başkan Özcan’ın fikir alışverişi ve değerlendirmelerinden sonra konuşan Ziraat Bankası Yöneticileri “Başkanımız Kamil Özcan üreticilerin sıkıntılarını ve Bankamızdan beklentilerini anlatmış, çözüm önerilerini sunmuştur. Birlik ve Ziraat Bankasının ortak hedef kitlesi olan üreticiler için Bankamız olarak elimizden geleni yapacağız. ” ifadelerini kullandı.

Yaptıkları nazik ziyaretleri için Ziraat Bankası Yöneticilerine teşekkür eden Başkan Özcan da “ Ziraat Bankası sektörümüzün en büyük paydaşlarından bir tanesidir. Bu sene IPARD desteği ile Burdur’da birçok yatırım yapılmaktadır. Yapılan ve yapılacak olan yatırımlar için kredi ihtiyaç olunması halinde Ziraat Bankası olarak sizleri üreticimizin bir dayanağı olarak görüyor ve görmeye devam etmek istiyoruz.

Yaptığımız iş gereği, kazanç geri dönüşü geç olabilmektedir. Üreticimiz kredi ile yaptığı yatırımın karşılığını sektörümüzün içinde bulunduğu durum dolayısı ile geç alabilmektedir. Böyle durumlarda hayvanların bakım beslenme gibi ihtiyaçları karşılayamama ve en kötüsü işletmenin batarak kapanmasına yol açabiliyor. Bankanızdan, üreticilerimiz adına ödeme kolaylığı sağlanmasını bekliyoruz.

Hayvancılık sektöründe Avrupa standartlarını yakalama yolunda ilerleyen bir ilin Birlik Başkanı olarak, sektörümüzde makine-ekipman ve modernizasyon konusunda yapılacak yatırımlar Burdur ve Ülke hayvancılığı için çok önemli görmekteyim. Var olan üretici portföyü maalesef iyi para kazanamaz ve dolayısı ile istediği yatırımı yapamaz durumdadır. Ülke hayvancılığı için gerekli olan yatırımın Bankanızın da yardımları ile yapılabilir hale geleceğine inanmaktayım. Bankanıza sektörümüze yaptığı yardımlar için bir kere daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

HAYVAN KAYIT SİSTEMİ VE DESTEKLEME ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (BDSYB) ve Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü  (GTHM), Burdur DSYB toplantı salonunda 10 aylık değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Burdur GTHM Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Yusuf Aksu, Hayvan Kayıt eski sistem sorumlusu Niyazi Özbek, Hayvan kayıt yeni sistem sorumlusu Bekir Göçmen, Burdur DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özcan, Birlik yöneticileri ve Birlik soykütüğü ekipleri katıldılar.

Toplantıda, Burdur’ un 2013 yılında destekleme hak edişindeki başarısı gündeme geldi. Hayvan sayısına oranla hayvancılık desteklemelerinden en fazla yararlanan ilin Burdur olduğu belirtildi. Görünen bu tablo karşısında hayvancılık sektörünün paydaşlarının üzerlerine düşen görevi iyi yaptıkları ortaya çıkmaktadır diyen Başkan Özcan “Oransal anlamda birinciyiz. Ama bu hedef yükseltmeyeceğimiz, çıtayı daha da yukarı çıkarmaya çalışmayacağız demek değil. Bu başarı ile gurur duyarak sektörümüzün tüm paydaşları ile birlikte daha iyi yerlere geleceğiz.” dedi.

Toplantıda Şube Müdürü Aksu ve beraberindekilere Burdur DSYB’nin yapmakta olduğu (2013 yılı ilk 10 ay) küpeleme çalışmaları, istatistiki veriler ve hayata geçirilmek istenen projeler hakkında bir sunum yapıldı. Ayrıca hayvan pasaportlarının dağıtımında yaşanan aksamaları engellemesi ve Birlik duyurularının vatandaşa ulaşabilmesi için Burdur DSYB tarafından hazırlanan ‘pasaport dağıtım kutuları’ uygulaması Müdür Aksu ve beraberindekilere sunuldu.  Sunumu yapan Burdur DSYB Genel Koordinatörü Veteriner Hekim Yüksel Güldalı:  “Yönetmelik gereği 20 günde takılma zorunluluğu olan yeni doğan buzağı küpeleme işlemini Birliğimiz olarak ortalama 7 gün gibi Türkiye rekoru diyebileceğimiz sürede yapıyoruz. Şimdi yaptırdığımız ‘pasaport kutuları’ ile de pasaportların yetiştiriciye ulaşmasında yaşanan sorunları en aza indirmeyi hedefliyoruz. Hayvan kayıt sisteminde Burdur örnek bir ildir. Ayrıca bu durum Birliğimiz, Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ve yetiştiricilerimizin ortak bir gururudur.” şeklinde konuştu.

Yapılan sunumum ardından Burdur DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Özcan, hayvan kayıt eski sistem sorumlusu Niyazi Özbek’ e Ülke ve Burdur Hayvancılığı için yaptığı çalışmalardan dolayı bir plaket verdi ve “ Niyazi Bey’ e çalışmalarından ötürü Birliğimiz ve yetiştiricimiz adına teşekkür ediyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Başkan Özcan: “hedefimiz% 100 faydalanma”

Toplantının ardından bu başarı hepimizin başarısıdır diyen Kamil Özcan “Öncelikle sayın müdürümüz Yusuf Aksu ve beraberindekilere teşekkür ediyorum. Cumartesi günü mesai harici olmasına rağmen toplantımıza katıldılar. Bu durum bile Burdur hayvancılığının nasıl bu seviyeye geldiğini açıkça göstermektedir. Burdur hayvancılığı, bu uyum ve çalışkanlıkla bu günlere gelmiştir. Hayvancılık desteklemelerinde oransal anlamda Türkiye birincisiyiz. Bu sene üye veya değil, tüm yetiştiricilerimize dağıtılmak üzere bir ‘hayvancılık destekleme rehberi’ kitapçığı hazırladık ve dağıtımını gerçekleştirdik. Birinci olduk zaten yeter demiyoruz. Hedefimiz kitapçıkta da belirttiğimiz gibi ‘desteklemeden faydalanamayan ne bir baş buzağımız, ne bir baş ineğimiz, ne de bir litre sütümüz kalmasın’ diyoruz. Hedefimizi %100 olarak belirledik ve bunun içinde çalışmaya devam ediyoruz. Toplantımız vesilesi ile Birliğimizi ilk defa ziyaret eden Müdürümüz Yusuf Aksu” ya bir kez daha Burdur’umuza hoş geldiniz diyorum. Birliğimiz olarak kendisi ile uyumlu bir çalışma dönemi geçireceğimize inanıyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Önceki görev yeri Şanlıurfa’da Burdur’ u çok duyduğunu belirten Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Yusuf Aksu “Burdur hayvancılık alanında Ülkemizin gözbebeği illerinden. Gerek oturmuş hayvan kayıt sistemi, gerek hayvancılık desteklemelerinden yararlanma oranı gerekse hayvancılığın uygulanma şekli ile örnek olan bir şehir. Çalışma sistemi böyle oturmuş, böyle başarılı bir ilde görev yapmaktan memnuniyet duymaktayım. Umarım ilerleyen dönemlerde Burdur hayvancılığı için daha da çok çalışarak, daha iyi yerlere gelmesini sağlayacağız.” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Damızlık, Sığır, Yetiştiricileri, Birliği, Başkanı, Kamil, Özcan, Burdur’un, hay
Yorumlar
Haber Yazılımı