Haber Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 16:04
 
BURDUR’ DA DİJİTAL HASTANE DÖNEMİ BAŞLIYOR
Sağlık Haberi
BURDUR’ DA DİJİTAL HASTANE DÖNEMİ BAŞLIYOR

 

         Burdur İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bucak ve Yeşilova Devlet Hastanesi Uluslararası bir sertifika olan “HIMSS 6” yolculuğunu tamamladı. HIMSS yetkililerinin denetimleri sonucu “HIMSS 6” belgesini almaya hak kazandı.

 

       T.C. Sağlık Bakanlığı ve Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen dijital hastane sertifikasyon çalışmaları kapsamında HIMSS Akreditasyon yetkilileri tarafından 24 Aralık 2019 tarihinde Bucak ve Yeşilova Devlet hastanesinde yerinde değerlendirme validasyon ziyareti gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından Burdur'un, 6. Seviye Dijital Hastane kriterlerini taşıdığı ve sertifika almaya hak kazandığı bildirildi.

 

         Bucak ve Yeşilova Devlet Hastanesi, yenilenen kriterlere göre 2019 yılında Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek kentte 'Dijital Hastane' unvanı almaya hak kazanan ilk hastane oldu.

 

         Kasım ayında gerçekleştirilen HIMSS’19 Eurasia – Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarında; Türkiye’deki HIMSS EMRAM seviye 6 ve 7 alan hastanelerin bu başarıları ile Avrupa’da yakalanması güç bir başarıya imza attığını belirten HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III ise Türkiye’de bu alandaki politikalar sayesinde sağlıkta dijitalleşme konusunda inanılmaz bir büyüme ve gelişme gördüklerini dile getirdi.

 

          Burdur İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Reha Sermed Aygören yaptığı açıklamada;

          “HIMSS EMRAM Seviye 6 süreci başlangıcında, gerekli yazılımsal ve donanımsal ihtiyaçlarımızı belirleyip, eksiklerimizi tamamlayarak sistemimizi kurduk. Personellerimize gerekli eğitimleri verdik. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra belge için başvuruda bulunduk. Yapılan yerinde değerlendirme sonrasında belgeyi almaya hak kazandık. HIMSS 6 Dijital Hastane Belgesini almanın ve böyle kaliteli bir sistemi değerli halkımızın hizmetine sunabilmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda hazırlanma sürecinde, emeği geçen büyük özveri ve gayret ile çalışan tüm personellerimize teşekkür eder, belgemizin hastanelerimize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ederiz. Bu sistemle birlikte, sağlık bakım hizmetlerinin kalitesini geliştirme, medikal hataları önleme ve hastalara uygun tedavi verilmesi gibi birçok konuda büyük faydalar sağlanmaktadır.

 

            HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) sertifikası ile hastanelerde muayene işlemi sonrası doktoru tarafından yataklı tedavi kararı alınan hastaların, hastaneye yatışından itibaren taburcu oluncaya kadar kendilerine uygulanan sağlık hizmetlerinin tamamı dijital ortama kaydediliyor. Kâğıt kullanımı ortadan kaldırılıyor. Hastaların tedavi takibi tamamen dijital ortamda gerçekleşiyor. Sistem doktor ve hemşirelerin tedavi sırasında hata yapmalarının önüne geçerek, hasta memnuniyeti ve güvenli tedavi hizmetinin tam anlamıyla hayata geçmesini sağlıyor.

 

             Burdur İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, diğer hastanelerimizde de Uluslararası standartlara uygunluğun temini ve klinik süreçleri iyileştirmek amaçlı uygulanan Seviye 6 belgesini almak olduğunu dile getirdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURDUR’, DA, DİJİTAL, HASTANE, DÖNEMİ, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı