Haber Detayı
06 Ocak 2014 - Pazartesi 12:57
 
BAKA VE KOSGEB’DEN İŞBİRLİĞİ
Yeni girişimcilerin yetiştirilmesi, iş sahalarının açılması ve istihdamın artırılması amacıyla KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı.
Ekonomi Haberi
BAKA VE KOSGEB’DEN İŞBİRLİĞİ

Yeni girişimcilerin yetiştirilmesi, iş sahalarının açılması ve istihdamın artırılması amacıyla KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı. Burdur’un Bucak İlçesi’nde 25 engelli veya engelli ailesine uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi. Eğitimi başarıyla bitiren girişimci adayları, engelli ve engelli aileleri için destek oranı yüzde 70’den 80’e çıkarılan KOSGEB’in işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım ile işletme giderleri olmak üzere 30 bin liralık karşılıksız desteklerinden yararlanabilecekler.

BAKA ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) protokolü sonrası 2011’de başlayan Antalya, Burdur ve Isparta’da sürdürülen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne özel bir yenisi eklendi. BAKA, Batı Akdeniz’de ilk kez Burdur’un Bucak İlçesi’nde engelliler ve engelli ailelerine yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimi gerçekleştirdi. Eğitime, engelli veya engelli ailesinden oluşan kafeterya, dikiş atölyesi, tuhafiye gibi işyeri açmayı planlayan 25 girişimci adayı katıldı.

Kursu başarıyla bitirenler için eğitim aldıkları Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesi’nde düzenlenen törene Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, KOSGEB Burdur Hizmet Müdür Vekili Lütfullah Bakır, BAKA Burdur YDO Koordinatörü Mehmet Candan ile Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop ile başarılı kursiyerler katıldı.

‘ÖRNEK OLACAK PROJE’

Projenin yürütülmesinde emeği geçen Türkiye’nin en iyi kalkınma ajansı BAKA ile KOSGEB’e ve engelliler derneğine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Akçay, “Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Kaymakamlık olarak bize düşen varsa her zaman göreve hazırız. İşlerini kuran engelli ve engelli yakınımız olursa bizi çok sevindirecektir” dedi.

Engelli ve engelli yakınlarına yönelik girişimcilik eğitimi projesinin örnek olabileceğini vurgulayan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, “Bu eğitim programı, engelli ve engelli yakınlarının kendi işini kurması, kendi kazanması ve işçi çalıştıracak istihdam sağlayan işyeri sahibi olmasının önünü açacak bir eğitim programıydı. Bu şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanmayı sağlayacak kurs çok az. Sizler arasında 4-5 ve daha fazla işyeri açılacağına inanıyoruz. Biz bunu Türkiye’nin her yerinde uygulansın diye bakanlığımıza model olarak sunmak istiyoruz. Uygulansın ki insanlarımız devletin teşviği ve desteğiyle kendi işyerini açabilsin. Kimseye muhtaç olmadan kendi işini kursunlar, bu hususu çok önemsiyoruz. Katkısı olan KOSGEB Hizmet Merkez Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. İnşallah bir süre sonra da işyeri açılışlarına geliriz” diye konuştu.  

KOSGEB Burdur Hizmet Müdürlüğü’nün 2 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinde 100’e yakın yeni girişimciye destek olduğunu belirten Müdür Vekili Lütfullah Bakır ise, 200’ye yakın firmaya da Ar-Ge çalışmalarında genel destek sağladığını söyledi. MAKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hüseyin Dalğar’dan uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere başarı belgelerini Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin, Belediye Başkanı Ramazan Ayaz,  dernek başkanı Mehmet Öztop ile BAKA ve KOSGEB uzmanları verdi.

TOPLUM İÇİNDE VARIZ DİYEBİLMEK

BAKA ile KOSGEB’e engelliler ve engelli ailelerine yönelik eğitim çalışması için teşekkür eden Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop da, “Kursiyerlerin istihdam ve işyeri edinmesi amacıyla toplum içinde biz de varız diyebilmeleri için böyle biz kursu düzenlemeyi öngördük. Sağolsunlar, başta BAKA ve KOSGEB olmak üzere kurumlarımızın katkılarıyla girişimcilik kursu açıldı. Biz engelli ve engelli ailelerinin işyeri açmada önündeki engelleri de kursla aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Sertifika töreni sonrası Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin ve Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, BAKA ve KOSGEB uzmanları, girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan engelli yakını olan Hüseyin Gençöz’ün açtığı işyerini ziyaret etti. Hüseyin Gençöz, misafirlerine özel dibek kahvesi ile ‘Osmanlı Şerbeti’ ikram eden ve işyerini geliştirmek için önerilerini aldı.

Doğal Karlama Osmanlı Türk Kahve Evi’ni açan Gençöz, Bucak’ta bir ilke imza attıklarını, ürünlerinin hepsi dibek olmak üzere kaküleli, damla sakızlı, vanilyalı, çikolatı gibi kahve çeşitleri bulunduğunu söyledi. Bucak’a özgü salep ile soğuk sıcak içecek grubu ile kahvaltı verdiklerini söyleyen Hüseyin Gençöz, BAKA’nın eğitiminin ardından KOSGEB desteğiyle işyerini açtığını şu an için 4 kişilik istihdam sağladığını söyledi.

2011’de başlayan BAKA’nın KOSGEB işbirliğinde istihdamın korunması, artırılması geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalı girişimcilik eğitimleri, Antalya, Isparta ve Burdur merkezleri ile ilçelerinde bugüne kadar 38 kez gerçekleştirildi. Isparta’daki 8 eğitimi tamamlayan 217 kursiyerden 20’si, Burdur’daki 15 eğitimi bitiren 377 kursiyerden 38’i, Antalya’da ise 15 girişimcilik eğitimini bitiren 426 kursiyerden 12’si işyerini açtı.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Yeni, girişimcilerin, yetiştirilmesi, iş, sahalarının, açılması, istihdamın, art
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAKA VE KOSGEB’DEN İŞBİRLİĞİ
BAKA VE KOSGEB’DEN İŞBİRLİĞİ
Yorumlar
Haber Yazılımı