Haber Detayı
03 Ocak 2014 - Cuma 16:01
 
BAKA DESTEĞİ BUCAK SÜT SEKTÖRÜNDE
BAKA desteği Bucak süt sektöründe yenilik ve büyümede itici güç oldu
Ekonomi Haberi
BAKA DESTEĞİ BUCAK SÜT SEKTÖRÜNDE

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), sorunlar çözüm önerileri ile durum tespiti amacıyla gerçekleştirdiği yerinde ziyaretler kapsamında Burdur’un Bucak İlçesi’ndeki süt ve süt mamulü üreten firma yetkilileri ile biraraya geldi. BAKA’nın mali destek programlarıyla sağladığı desteğin kendileri için itici güç olduğunu ve desteklenen projeleri sonrasında üretimde, pazar ile ürün çeşitlerinde artışlar olduğunu belirten firma yetkilileri, yeni ufuklar açarak yeni ürün ve pazarlar bulmaya yönlendiren kalkınma ajansına teşekkür etti.

Burdur, Isparta ve Antalya’da ekonominin olduğu her yerde olan BAKA, Burdur’un Bucak İlçesi’nde inceleme ziyaretlerinde bulundu. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile Burdur YDO Koordinatörü Mehmet Candan, uzman Mustafa Nalçacıoğlu, Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay ile biraraya geldi. Bucak ekonomisi hakkında görüş alışverişinde bulunan BAKA ekibi ile Kaymakam Akçay birlikte süt ve süt mamulleri üreten firmaları ziyaret etti.

BAKA Genel Sekreteri Engin ile Kaymakam Akçay, Bucak Sanayi Sitesi’ndeki fabrikasında üretim gerçekleştiren Duranlar Süt’e gitti. Duranlar Süt’ün Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Süleyman Duran, üretim tesislerini gezdirerek ekipmanlar, ürünler, üretim ve pazar hakkında bilgiler verdi. Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili de olan Süleyman Duran, firmanın 1997’de üretim tesisini kurduğunu, beyaz peynirle başlayan üretimi bugün yoğurt, kaşar peyniri, tereyağ, ayran ile dil, otlu, çerkez gibi farklı çeşit ve gramajlarda yöresel peynirler ile 45 ürünle sürdürdüğünü anlattı.

VERİMLİLİKTE ARTIŞ, MALİYETLERDE AZALMA

Mali destek programından yararlandıklarını ve büyük katkı sağladığını belirterek BAKA’ya teşekkür eden Süleyman Duran, “BAKA’nın desteklediği projemizle geleneksel olarak keselerde gerçekleştirilen süzme yoğurt üretiminde dolum tankıyla birlikte paketleme olarak 8 makine ekipmanı aldık. Firmamız verimlilikte yüzde 30 artış ile üretimde birim maliyetlerinde de yüzde 10 azalma sağladık. 2001’den sonraki 6 yılda yüzde 23 büyüme gerçekleştirdik. 2013’de de yüzde 50 oranında gerçekleşen büyümemizde BAKA’nın büyük katkısı oldu” dedi.

2 bin metrekarelik alanda üretimle yeni talepleri karşılayamayacaklarını, 25 milyon liralık yeni yatırımla 13 bin metrekarelik yeni tesisle 70 olan personel sayısını 300’e çıkaracaklarını anlatan Süleyman Duran, iç piyasa marketler zincirlerine verdikleri ürünlerin yanısıra şu an Irak’a gerçekleştirdikleri köy peyniri ile kaymak ihracatını haftada 1 TIR’dan 2’ye çıkaracaklarını, ihracatta yeni hedef ülkelerin Suriye ile Libya olduğunu söyledi. Süleyman Duran, “Burdur’un en fazla ihracatı gerçekleştiren ikinci firması olacağız” diye konuştu.

Üretimi yerinde inceleyen BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, tesisin temiz, yüksek teknolojiye dayalı makinalara sahip olmasının yanısıra firmanın kendisine belirlediği büyük hedeflere doğru ilerlemesi ve bunun için çaba içinde olmasından dolayı tebrik etti ve teşekkür etti.

Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay ile BAKA ekibi, ilçedeki diğer süt fabrikası olan Zerenler Süt’ü de ziyaret etti. Ziyaretleri için teşekkür eden firma sahibi Ali Zeren, sürdürdükleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi. BAKA’nın 2011 Yılı Mali Destek Programı’ndan aldıkları destek için teşekkür eden Ali Zeren, destekle yeni makine ekipmanları almalarıyla proje öncesinde imalatını gerçekleştiremediği kaşar peyniri, lor peyniri, tereyağı ve krem peyniri ürettiklerini anlattı.

İHRACATTA PAZAR ARAŞTIRMASI

Ürünlerin sağlıklı şekilde ambalajlamaya başlanmasını ve 15 yeni istihdam oluşmasını sağlayan BAKA desteğinin kendilerine yeni ufuklar için itici güç olduğunu vurgulayan Ali Zeren, 4 yeni ürünün gelecekte ihraç edilmesi amacıyla dış ticaret departmanı kurduklarını ve Arap ülkelerine yönelik pazar araştırması gerçekleştirdiklerini anlattı. Proje sonrasında 6 olan bayi sayısını 10’a çıkardıklarını ifade eden Ali Zeren, rekabet gücü kazanmak ve kurumsal kimliğini güçlendirmek amacıyla proje kapsamında ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin kurulumunu ile belgelendirme çalışmaları başlattıklarını sözlerine ekledi.

BAKA ekibi, yerinde bilgi edinirken Antalya, Burdur ve Isparta’yı içeren Kalkınma Ajansı’nın kuruluşu, vizyonu, hedefleri, görevleri, faaliyetleri ve mali destek programları ile ilgili de bilgilendirme yaptı. Genel Sekreter  Tuncay Engin, kapasite artırımı, Ar-Ge, yeni pazarlar ve ihracat konularından BAKA’nın her zaman KOBİ’lerin yanında olduğunu, olmaya da devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: BAKA, desteği, Bucak, süt, sektöründe, yenilik, büyümede, itici, güç, oldu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BAKA DESTEĞİ BUCAK SÜT SEKTÖRÜNDE
BAKA DESTEĞİ BUCAK SÜT SEKTÖRÜNDE
Yorumlar
Haber Yazılımı