Haber Detayı
25 Aralık 2013 - Çarşamba 09:28
 
ANTALYA’DA HER 3 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR
ANTALYA’DA HER 3 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR. TÜRKİYE’NİN YÜZDE 23 OLAN ORTALAMASINA GÖRE ANTALYA ÇOK ÇOK İYİ”
Ekonomi Haberi
ANTALYA’DA HER 3 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, Antalya’da 780 bin sigortalı çalışan olduğunu belirterek, “Antalya’da her 3 kişiden biri çalışıyor. Türkiye’nin yüzde 23 olan ortalamasına göre Antalya çok çok iyi. Antalya Türkiye’nin en dinamik şehridir” dedi. 
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ANSİAD) 19. Olağan Toplantısı’nda konuşan Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Selim Erol, SGK işveren mevzuatı uygulamaları, teşvikler, hacizler, haciz ve yapılması gereken işlemler konusunda katılımcılara bilgiler aktardı. 2008 yılından bu yana herkesi dinlemeye ve anlamaya çalıştıklarını dile getiren Erol, SGK’nın insanlara 286 çeşit hizmet sunduğunu kaydetti. Döşemealtı ilçesine SGK’nın bir merkez müdürlüğü açılacağının müjdesini veren Erol, “İl Özel İdare Binası alanının bize tahsisi için başvurumuz onaylandı. Antalya Koleji’nin ön yerindeki 70 dönüm arazinin 30 dönümünün bize kamulaştırılması için onay çıktı. Buraya Antalya SGK kampüsünü yapacağız” dedi.
İstatistiklerin Antalya’nın 10 yıl içinde mevcut İstanbul nüfusuna yaklaşacağını belirten Erol, “Antalya’da yıl içinde 11 milyonu uçakla seyahat eden turist ağırlıyoruz. 2 milyon civarında karayolu ile gelen misafir var. Antalya’nın 2.8 milyon nüfusu var. Gelen misafirlerle birlikte kentin ortalama nüfusu 3.6 milyon oranına ulaşıyor. Yüzde 50 kayıt dışı nüfusu da ağırlamış oluyoruz” diye konuştu.
Antalya’da SSK’lı 540 bin 636, Bağ-Kur’lu 138 bin 627, Emekli Sandığı mensubu 61 bin 417 kişi bulunduğunu kaydeden Erol, toplam sayının ise 740 bin 680’i bulduğunu belirtti.

“HER 3 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞIYOR”
Antalya’da 780 bin civarında mevsimsel sigortalı sayısı olduğunun altını çizen Erol, “Kentte her 3 kişiden birisi aktif olarak çalışıyor. Türkiye’nin yüzde 23 olan ortalamasına göre Antalya çok çok iyi. Antalya Türkiye’nin en dinamik şehridir” dedi.
Sağlık suiistimallerinin önüne geçilmesi amacıyla biometrrik kimlik doğrulama sistemine geçildiğini kaydeden Erol, hastaneye gidildiği zaman parmak izi ya da avuç içi damarının izi olması kaydıyla işlemlerin kimlik gösterilmeden direkt yapılabildiğini belirtti.

“E-HACİZ MAĞDUR ETMEYECEK”
Antalya’da e-haciz uygulamasında diğer 81 ilden farklı bir uygulama olmadığına değinen Erol, “E-haciz uygulamalarını kendi iç dinamiklerimiz içinde test ediyoruz. Bu uygulama ne zaman hayata geçekse Antalya’da da o zaman hayata geçecektir. Sistemin işlerliğini göstermek için uygulamalar yapılıyor. Sizleri mağdur edecek bir uygulamanın içinde olmadık ve olmayacağız. E-haciz uygulamasında bütün yollar biterse ondan sonra banka aşamasına geçiyoruz. Normal haciz koyuyoruz. Yakalamalı haciz koymuyoruz. SGK kimseyi mağdur etmek amacı içinde değildir. Örneğin, 20 bin lira borcunuz var. Hepsini kapatmaya gücünüz yok. Gelirsin bu borcunu 36 aya böldürebilirsin. Herhangi bir verilmesi halinde diğer hacizleri kaldırıyoruz. Türkiye genelinde e-haciz uygulamasına geçilinceye kadar Antalya’da da uygulamaya geçilmeyecek” diye konuştu.

“250 BİN İCRA DOSYASI VAR”
Antalya’da 250 binin üzerinde icra dosyaları olduğunu işaret eden Erol, “Bu işlemleri 30 civarında icra memurumuzla yapıyoruz. E-haciz kapsamında banka hesaplarına uygulama olmayacak. E-hacizle bir tıklama kişinin nesi var nesi yok ortaya çıkacak. Nakit akış hızı ve tablonuzu olumsuz etkileyecek işlem yapmayacağız. Zamandan ve kişi sayısından tasarruf sağlayacağız. 250 bin dosyayı zamanı geldi mi diye görme şansımız yok. Örneğin bir esnafın ödemediği Bağ-Kur pirim borcu var. Diyelim 36 bin lira borcu var. Sağlıktan yararlanamıyor. Bize gelip prim borcunu 36 aya yapılandırıp ilk taksitini ödemesi halinde bütün sağlık hizmetlerinden yine yaralanabiliyor” dedi.
Erol, SGK ile sözleşmesi bulunan ülkelere gidecek olanların bu ülkelere gitmeden önce SGK’dan yaşam belgesi almaları halinde o ülkedeki sağlık harcamalarını Türkiye’deki gibi ödeme yapacaklarını kaydetti. Erol, Türkiye’de yaşayan yerleşik yabancıların 245 lira civarındaki SGK primini ödeyerek bütün sağlık harcamalarından yaralanabileceklerinin altını çizdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ANTALYA’DA, HER, 3, KİŞİDEN, BİRİ, ÇALIŞIYOR, TÜRKİYE’NİN, YÜZDE, 23, OLAN, ORTA
Yorumlar
Haber Yazılımı