Haber Detayı
25 Aralık 2013 - Çarşamba 16:35
 
‘İNTERNET VE BİLİŞİM HUKUKU’ E-KONFERANSI
KONFERANSTA İNTERNETİN FAYDALARI VE ZARARLARI ANLATILDI
Eğitim Haberi
‘İNTERNET VE BİLİŞİM HUKUKU’ E-KONFERANSI

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çiftci, insanlığa ve kişilere sayısız yarar ve nimet sunan internetin, beraberinde birtakım zarar ve sakıncalar da beraberinde getirdiğini söyledi. 
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘İnternet ve Bilişim Hukuku’ konulu e-konferans, AKÜ Enformatik Bölümü dersliklerinde gerçekleştirildi. İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programı öğrencilerine yönelik düzenlenen ve uzaktan eğitim teknolojilerinden yararlanılarak yapılan e-konferans, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çiftci tarafından verildi.
Konferansta, iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin beraberinde internet ve bilişim hukukunun önemini her geçen gün daha da arttırdığını belirten Prof. Dr. Ahmet Çiftci, konuşmasında bilişim alanı ve bilgisayarın unsurlarını açıkladı. İnternet yayıncılığının işlevleri, süjeleri, yararları ve sakıncalarına da değinen Prof. Dr. Ahmet Çiftci, "İnternetin başlıca yararları arasında uzaktan eğitime vasıta olma, medyayı yani yazılı basını takip etme, olaylara ve haberlere kısa sürede ulaşma, alışveriş yapma, bankacılık işlemleri yapma, görüntülü ve sesli konuşma, kültürü geliştirme fonksiyonunu sıralayabiliriz. İnsanlığa ve kişilere sayısız yarar ve nimet sunan internet, beraberinde birtakım zarar ve sakıncalar da doğurmaktadır. Kişisel verilerin elde edilmesi, özel hayatın ihlâli, online dolandırıcılık, hakaret, telif haklarının ihlâli, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, çocukların cinsel istismarı, intihara yönlendirme, genel ahlâka aykırılık yani müstehcenlik ve pornografi, fuhuşa aracılık etme, sağlık için tehlikeli madde temini ile uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, Atatürk aleyhine suç işleme, kişileri asosyal, içine kapanık hale getirme, bağımlılık oluşturma, aile düzenini bozma, argo ifadeler yoluyla dili bozma ve yozlaştırma, teröre hizmet amacıyla kullanılması bu zarar ve sakıncalardan bazılarıdır" dedi.
Konferans bitiminde AKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Doğan tarafından Prof. Dr. Çiftci'ye katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KONFERANSTA, İNTERNETİN, FAYDALARI, ZARARLARI, ANLATILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı