Haber Detayı
07 Ocak 2014 - Salı 16:02
 
2014 TAKVİMİNE YATIRIMLAR DAMGA VURDU
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından hazırlanan 2014 masa takvimi vatandaşlarımızın beğenisine sunuldu.
Siyaset Haberi
2014 TAKVİMİNE YATIRIMLAR DAMGA VURDU

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Başkanlığında vizyon projelere imza atan Afyonkarahisar Belediyesi, 2014 yılına özel olarak hazırladığı masa takviminde çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı.

Milyonlarca liralık yatırım

Akarçay, Taş Medrese, Kent Meydanı, Mahallelerdeki  alt ve üst yapı çalışmaları, Bilgi Evleri, Asfaltta TSE Belgesi, Zafer Kent Ormanı,  Yüntaş Fabrikalar, Kent Bilgi Sistemi, Hobi Bahçeleri, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Engellilere  araç dağıtımı  gibi vb. milyonlarca liralık yatırımlara 2014yılı takviminde yer verildi.

Takvimde anlatılan projeler fotoğraflarla desteklenirken, görsellik açısından büyük beğeni toplaması bekleniyor.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2014 masa takviminde yer alan sunuş yazısında Afyonkarahisarlılar'a şöyle seslendi;

 Yoğun bir tempoda çalışarak başarılarla dolu bir yılı daha geride bırakmanın mutluluğu içerisinde olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2014 yılında da ilimiz ve ülkemiz adına güzel gelişmelerin yaşanmasını temenni etti.

2014 yılının Belediye açısından 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler ile yeni bir anlam kazandığına dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban;  mesajında şu ifadelere yer verdi; Afyonkarahisar Belediyesi olarak başarılı bir takvim yılını daha geride bırakarak yeni bir yıla, 2014 yılına giriyoruz. 2014 yılı Belediyemiz açısından 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler ile yeni bir anlam kazanıyor. Halkımızın tercihlerine göre yeniden şekillenecek olan Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisimiz beş yıl boyunca halkımızın hizmet ve yatırım beklentilerini karşılamaya çalışacak.

Hizmet çıtasını yükselten ve tarihinde ilk kez projeleri ve seçim taahhütleri ile hemşehrilerimizin ve Afyonkarahisar'da yaşayanların huzuruna çıkıp oy isteyen bir Belediye Başkanı olarak oylarınıza yeniden talibim. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Türkiye genelindeki ilk beş il belediye başkan adayından biri olmak bana ve Afyonkarahisarlı hemşehrilerilerime büyük onur vermiştir. Bu onura layık olmak için çok çalışıp başarılı olacağız.

Geride kalan yaklaşık 5 yıllık çalışma döneminde geçmişten gelen büyük sorunları kentimizin gündeminden çıkarmak için çok çalıştık. Mahalle mahalle alt ve üst yapıyı yeniledik. Yerel yönetim olmanın sorumlulukları ile şehrimizin geleceğini planladık. Bütçemizi ve yatırım harcamalarımızı sürekli büyüttük. Belediye'yi Afyonkarahisar'da hak ettiği noktaya taşımak için başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere Milletvekillerimiz, bürokratlarımız, Belediye Meclisimiz mesai arkadaşlarımla birlikte koştuk. Afyonkarahisar'da yaşayanlar ve bu şehrin kurumları ile iyi bir işbirliği sergiledik. Uyumun bir parçası olmaktan da öte, birlikte yaşama ve çalışmayı sağlayan sinerji yaratan bir Belediye anlayışı sergiledik.

Hizmet ve yatırımlarımız sırasında bizlerle birlikte olan medya mensuplarımıza ve çalışmalar sırasında bizlere büyük anlayış gösteren Afyonkarahisar'da yaşayan tüm halkımıza teşekkür ederim.Belediye Başkanlığı dönemimde ikinci beş yıllık dönem benim için inşallah ustalık dönemi olurken, kentimizi sizlerle birlikte şekillendirmeye devam edeceğiz.İkinci dönemimde yapacağımız yatırım ve hizmetlerimizi halkımızın beklentilerine cevap verecek şekilde şimdiden planladık. Seçim taahhütlerimizi çok yakın bir zamanda halkımızla paylaşacağız.

Geçmişten günümüze seçim taahhütleri ile ilk kez halkımızın oylarına talip olan ve taahhütlerinin tamamına yakınını gerçekleştirmiş bir Belediye Başkanı olarak 30 Mart yerel seçimlerinin Afyonkarahisar'a hayırlar getirmesini şimdiden diliyorum.2014 takvim yılının Afyonkarahisarımız, ülkemiz, milletimizi tüm İslam Alemi ve dünyamız için barış, kardeşlik ve huzurun egemen olduğu bir yıl olarak geçmesini Yüce Allah'tan temenni ediyorum.

Hemşehrilerime ve yaşayanlarımıza sağlık, mutluluk ve başarıyı Yüce Allah'tan niyaz ederken selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

AKARÇAY REKREASYON PROJESİ

 

1938 yılında ilk kez gündeme gelen Akarçay Rekreasyon Projesi'ni gerçekleştirmek Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun değerli katkıları ile Afyonkarahisar Belediyesine ve bizlere nasip oldu.AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen "Yaşanabilir ve Estetik Şehirler" konulu sempozyumda Afyonkarahisar Belediyesi tarihinde ilk kez Akarçay Rekreasyon Projesi ile Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Aynı zamanda Türkiye Yerel Yönetimlerinin Oscarı olarak bilinen Yerel Yönetim Ödülleri Şehir Planlama ve Kentsel Tasarım kategorisinde Akarçay Rekreasyon Projesi ile Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban Yılın En İyi Belediye Başkanı ödülünü aldı.Ulusal medyada da büyük ilgi gören Akarçay Rekreasyon Projesi yıllar itibariyle yapılacak olan yeni düzenlemelerle birlikte Afyonkarahisar'ı 2023'e taşıyacak olan projelerden biri olarak öne çıkıyor.Binlerce metrekarelik yeşil alan düzenlemesi, sportif ve sosyal donatıları, gezi teknesi, kanoları, köprüleri, ışıklı fıskiyeleriyle dikkat çeken Akarçay Afyonkarahisar deyince akla gelecek en önemli proje olarak halkımızın beğenisini kazandı.

 

İÇME SUYU ŞEBEKESİNİ YENİLEMEYE BAŞLADIK

İçme suyunda yılların ihmali olarak görünen şebekelerin büyük bir bölümünü geride kalan 4,5 yıllık süre içinde yeniledik.Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan içme suyu şebekesine sahip tarihi SİT alanını oluşturan 19 mahalledeki tüm içme suyu şebekeleri abone bağlantıları da dâhil olmak üzere yenilendi.İçme suyu şebekelerinde yıllardır devam eden kayıp kaçakları önleyen, kaynak israfına son veren ve abonelere ulaşan içme suyu kalitesini artıran çalışmalar herkesin takdirini kazandı.

Büyük bir çoğunluğu sağlıksız asbest ve pik borulardan oluşan şebekelerin yenileme sırasında ortaya çıkan görüntüleri yapılan yatırımların ne kadar isabetli olduğunu gözler önüne serdi. Mahallelerde yapılan yatırımlar sırasında öncelikle alt yapı vurgusu yapan Belediyemiz bu dönem içinde halkımızın gösterdiği anlayışla 46 mahallede 138 kilometre ana su şebeke hattı döşedi.

YOL VE KALDIRIMDA REKOR KIRDIK

Belediyemiz asfalt, beton parke ve kaldırımda geçmiş dönem çalışmaları sırasında beş yılda yapılanı bir yılda yaparak rekor üstüne rekor kırdı. Asfalt, yol ve kaldırım çalışmaları sırasında Afyonkarahisar Belediyesi'ne ilk kez modern asfalt tesisi kazandırıldı.Çalışmalar sırasında kullandığımız tüm makine teçhizatları yenileyerek gücümüzü güç kattık.  TSE standartlarında üretilen sıcak asfaltla başta şehir merkezinin ana arterleri olmak üzere çok sayıda mahallemizin yolları asfaltlandı.

Asfalt Üretim Tesisimizle birlikte kurduğumuz Doğal Taş ve Dekoratif Parke ve Bordür Fabrikası ile yol kaldırım malzemelerini üreten ender Belediye olduk. Geceli gündüzlü çalıştık. Göz boyamadık. Alt yapısı yenilenen tüm mahalleleri asfalt, parke yol ve kaldırımla tanıştırdık.

 

 

67 MAHALLEMİZİ YENİLEDİK

Belediye olarak giriştiğimiz alt ve üst yapı seferberliğinde ilk kez mahalle bazında çalışmalar yaparak uzun yıllar alt ve üst yapı sıkıntısı yaşayan mahallelerimizin ihtiyaçlarını karşıladık.  Eylül 2013 dönemi itibariyle alt ve üst yapısı yenilenen mahalle sayısı bu dönemde 67'ye ulaştı.Marulcu Mahallesi'nde başlattığımız bu çalışmalar sırasında bu mahallemizin tüm alt yapısı yenilendi. 

Afyonkarahisarımızın en büyük mahallesi durumunda bulunan Cumhuriyet Mahallesi'nde amamlanan çalışmalar yıllar itibariyle diğer mahallelerde de sürdürüldü. Belediye dışındaki kurumların eksik alt yapıları tamamlatıldı. Kaldırımlar ve yollar kilitli parke ile döşenirken bazı mahallelerde yollar sıcak asfaltla kaplandı. İçme suyu şebekelerini yenilenen mahallelerin kanalizasyon sorunları giderildi.

 

 

ÇEVRECİ BELEDİYE OLDUK

Belediyemiz son dönem içinde gerçekleştirdiği yatırımları sayesinde "Çevreci Belediye" oldu.  Daha önceki tarihlerde işletmeye alınan Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde de çöpten elektrik enerjisi üretimi ve tıbbi atık sterilizasyon tesisleri bu dönemde yapıldı.  Afyonkarahisar Belediyemizce yaptırılan Atıksu Arıtma Tesisi'nde, Afyonkarahisar şehir merkezi ile birlikte Salar, Sülün, Nuribey, Erkmen ve Değirmen Ayvalı Belediyeleri ile toplam 6 belediye ve 9 köyün atıksuları arıtılmaktadır. Günlük 220 bin kişinin atıksuları bertaraf edilerek doğaya zararsız hale getirilmektedir.

YATIRIMLARI KATLADIK

Bütçe rakamları günden güne büyüyen Belediyemizin son beş yıllık dönem içinde yatırım harcamaları gider bütçesinin nerede ise yarısına yaklaştı.2012 yılında 60 milyon liralık yatırımı ile göz kamaştıran Belediyemizin 2013 mali yılı yatırım miktarının 60 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.  İzlenen akıllı politikalar, cari harcamaların dikkatli yapılması sonucunda Belediye Bütçesi'nde yatırıma ayrılan miktar hızla arttı.

2004 yılında 2 milyon, 2005 yılında 5 milyon, 2006 yılında 10 milyon, 2007 yılında 9 milyon, 2008 yılında 18 milyon, 2009 yılında 11 milyon yatırım yapan Belediyemiz 2010 yılında yatırım miktarını 26 milyona, 2011 yılında 57 milyona çıkararak kendi rekorlarını kırdı.

 

BELEDİYE BÜTÇESİNİ ÜÇ KAT BÜYÜTTÜK

Belediyemizin yatırım ve hizmetlerinde son 4,5 yıllık süre içinde görülen genişleme ile yatırım ve hizmet kalitesinin artışı Belediyemiz bütçesinin büyümesi ile orantılı oldu.2009 Yılında 58 milyon lira olarak gerçekleşen bütçemiz 2010 yılında 86 milyon lira, 2011 yılında 110 milyon lira ve 2012 yılında da 133 milyon liraya yükseldi. Belediye bütçesinin sürekli büyüyen rakamlarının 2013 mali yılı için 140 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

2013 Mali yılı için 60 milyon lira olarak gerçekleşmesi tahmin edilen yatırım harcamaları dikkate alındığında Belediyemiz yatırım harcamaları bütçenin yaklaşık 43'ünü oluşturdu.

 

ENGELLİ, YAŞLI, HANIM VE KÜÇÜKLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Belediyemiz Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile ilklerle tanıştı. İlklerle birlikte engellilerimiz, yaşlılarımız, bayanlar, küçükler ile öğrencilere hizmette pozitif ayrımcılık yaptık.Daha önceleri sosyal yaşamın dışında kalan engellilerimize Türkiye rekoru kırarak 348 adet akülü araç ve 134 adet tekerlekli sandalye dağıttık. Şarj istasyonu kurduk. Yaptığımız imar çalışmaları ile engelleri aşılabilir hale getirdik.

Başarılı ilköğretim öğrencilerimize 1143 bisiklet verdik. Yaşlılarımız için 272 adet hobi bahçesi tahsis ederek boş zamanlarını değerlendirdik. Emekliler Lokalimizi hayata geçirdik. Hayata bağlanmalarını sağladık. Hanımlar Lokali açtık. Bayanlarımızı eğittik. 9 mahalle fırını yaptık. Muhtarlarımızı bilgisayarlandırdık. Bebeklerimize "Hoş geldin Bebek" diyerek ailelerini tebrik ettik. Yakınlarını kaybeden hemşerilerimizin zor günlerinde yanlarında olduk.

BİLGİYİ "BİLGİ EVLERİNE" TAŞIDIK

Belediyemiz tarihinde ilk kez eğitim öğretimde seferberlik başlattı. İl merkezinde başta ilk ve orta öğretim okulu öğrencileri olmak üzere tüm kesimlerin eğitim-öğretim çalışmalarında kullanılmak üzere şehir merkezinin 8 ayrı noktasında  "Bilgi Evi" yaptık.2013-2014 öğretim yılında toplam 2530 öğrencinin ücretsiz olarak eğitim-öğretim gördüğü Bilgi Evlerinde sınavlara hazırlık dışında birçok faaliyette bulunuluyor. Etüt, bilgisayar salonları, ücretsiz test dokümanı, akıllı tahtalar, oyun alanları ve 20 kişilik sınıfların bulunduğu Bilgi Evleri bütün çocuklarımız için eğitimde fırsat eşitliğini sağlıyor.

Bilgi Evleri aynı zamanda yaz tatili boyunca tüm kesimlerin eğitim ve öğretim aldığı bütün yıl boyunca mahallede yaşayanların hizmetinde olmasıyla dikkat çekiyor.  Sahipata Mahallesinde Necip Fazıl Kısakürek Gençlik ve Kültür Merkezi,  Olucak Mahallesinde Hürriyet Bilgi Evi, Kanlıca Mahallesi'nde Kanlıca Bilgi Evi, Karaman Mahallesi'nde Bilgi Evi 1, Uydu kentte Uydu Kent Bilgi Evi, Karşıyaka Mahallesi'nde Karşıyaka Bilgi Evi, Gazi Mahallesinde Harb- İş Bilgi Evi, Fakıpaşa Mahallesi'nde Bilgi Evi 2 faaliyetini sürdürüyor. Nazmi Saatçi Mahallesinde Nazmi Saatçi Bilgi Evi 9. Bilgi Evi olarak hizmete girecek.

 

HİZMET VE YATIRIMLARIMIZIN KALİTESİNİ ARTIRDIK

Hizmet ve yatırımlarımızla birlikte ürettiğimiz yatırım ve hizmetlerimizin de kalitesini artırdık.Hizmet ve yatırımlarımızı üretirken kullandığımız makine ve araç parkurunu yeniden oluşturduk. Asfalt üretim tesisimiz, alt yapı malzemelerini üretecek olan fabrikalarımız, yepyeni araç parkurumuz ile yatırım ve hizmetlerimizin kalitesini artırdık.

Daha önceki dönemlerde diğer kuruluşlardan iş makinesi talebinde bulunan Belediyemiz bu dönemde 120'i aşkın iş makinesi araç ve gereci alırken 16 milyon liralık harcama ile çalışanlarımızın eli kolu iş makinelerine kavuştu. Baştanbaşa tefriş edilen Yeni Belediye Binası, personelimizin sahip olduğu diğer araç ve gereçlerin yenilenmesi hizmet ve yatırımlarımızın kalitesini ve çalışanlarımızın iş verimini artırdı. Afyonkarahisar'da yaşayan tüm vatandaşlarımızın aldığı hizmetin kalitesi arttı.

AFYON'DA SPORA SAHİP ÇIKTIK

Spor Kompleksimiz sayesinde sporu termal ve turizmle buluşturacağız. Sporun yaygınlaşması, desteklenmesi ve spor tesislerimizin yenilenmesi konusunda önemli aşamaları bu dönemde gerçekleştirdik.

650 Bin metrekarelik komplekste 15 bin kişilik stadyum, yarı olimpik yüzme havuzu, atletizm sahası, kamp eğitim merkezi, bir adet kapalı tenis kortu, 2 adet açık tenis kortu, su kayak parkı,  bin ve beş yüz kişilik kapalı spor salonları, 8 adet doğal çim saha, 2 adet sentetik çim saha ve lojmanlar bulunacak. Yapımı uzun yıllar öncesine dayanan ve il merkezine yeterli gelmeyen Atatürk Spor Tesislerimizin yerini alacak Spor Kompleksi'nin yapımına başladık.

İştirakimiz olan AFJET'in bünyesinde ilimizi profesyonel liglerde temsil edecek bir futbol takımının alt yapısını AFJET Afyonspor olarak oluşturduk. Belediye Spor'u canlandırdık. Basketbolda erkekler bölgesel ligde ve voleybolda 3. Türkiye Liginde mücadele eden takımlar kurduk. Atletizm, judo, güreş, futbolda yaş grupları  ile halk oyunlarında faaliyet gösterdik. Amatör sporumuzu desteklemek için kulüplerimize malzeme ve nakit yardımında bulunduk. Atlı Spor faaliyetlerini destekledik.

 

GÖNÜL KAPIMIZI AÇTIK, ULAŞILABİLİR OLDUK

Sizlerin Belediye Başkanı olarak geride kalan beş yıla yakın bir zamanda gönül kapımızı açık tuttuk. Herkes için ulaşılabilir olduk. Kent merkezinde yaşayan tüm kesimlerin Belediye yönetiminde söz sahibi olmasını sağladık. Halkla ilişkiler çabamızın bir sonucu olarak hemşerilerimiz ve yaşayanlarımızın düşüncelerini ve katkılarını aldık. Başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere milletvekillerimiz,  İlimizin değerli yöneticileriyle bir uyum içinde çalıştık. Yakalanan uyum sonrasında hizmet ve yatırımlarımızın kalitesini ve miktarını artırdık.

Başardık. Çünkü insanımızın gönlünü ve kalbini kazandık. Belediye Meclisimiz, Kent Konseyimiz, mesleki kuruluşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte çalıştık. Yöneticilerimizle birlikte ayağınıza geldik. Mahalle toplantıları düzenledik. Sofranıza konuk olduk. Sevinç günlerinizde sevindik. Acılarınızı paylaşarak azaltmaya çalıştık. Dertlerinizi dinledik. Çözüm bulmaya çalıştık. Hiç kimseyi bizden ayrı görmedik. Çalışanlarımızla birlikte bir aile olduğumuzu unutmadık. Çalışma barışı ve ortamını koruduk.

 

Kaynak: (bakayrıntı) - bakayrıntı Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Belediyesi, tarafından, hazırlanan, 2014, masa, takvimi, vatanda
Yorumlar
Haber Yazılımı