Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 13:07
 
127 MİLYON METREKÜP DEPOLAMA HACMİNE ULAŞILDI
DSİ SON 18 YILDA BURDUR’DA 16 BARAJ 1 GÖLET YAPARAK 127 MİLYON METREKÜP DEPOLAMA HACMİNE ULAŞILDI...
Gündem Haberi
127 MİLYON METREKÜP DEPOLAMA HACMİNE ULAŞILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Burdur’da yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

 

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

 

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

 

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

 

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

 

Şirin Burdur’un Münbit Topraklarını Sulamaya devam ediyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Burdur ilinde inşa edilen 29 adet sulama tesisi 256 bin 150 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Burdur topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 384 milyon 225 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

 

99 Bin 90 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Burdur’umuz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 3 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 3 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 99 Bin 90 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 135 Milyon 135 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Burdur zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olmaya devam edecektir.’ dedi.

 

Burdur’umuza 16 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık.

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Burdur’umuzda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 174 adet Tesis ile 1 Milyar 756 Milyon 207 Bin 163 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Burdur’da son 18 yılda 16 baraj ve 1 gölet inşa ettik.

 

İnşaatı Devam Eden 5 Baraj ve 1 Gölet ile 11 Bin 90 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Burdurlu vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Burdur’un su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 5 baraj ve 1 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 

Burdur’a Memba Kalitesinde İçme suyu

Genel Müdür YILDIZ, Burdur İlimiz de, yeraltı suyu kaynaklarından temin edilen içme suyunun, yapımı tamamlanan 20 km’lik isale hattı ile Burdur’a ulaştırıldığını, ayrıca günlük kapasitesi 35.000 m3 olan arıtma tesisi inşaatında çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ayrıca Burdur İli Master Plan çalışmaları tamamlandığı,

Burdur İlçeleri ve Beldeleri İçme suyu Master plan hazırlanması çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

 

Burdur’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Burdur İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan123 adet taşkın koruma tesisi ile 88 yerleşim yeri ve 56 Bin 148 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 5 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

 

1 Adet Yeraltı Barajı Planlama ve Proje Çalışmaları Başladı.      

Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Burdur ilimiz Ağlasun İlçemiz Kibrit Ovası depolama tesisi için planlama ve Proje çalışmalarımız devam etmektedir. ‘Dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 127, MİLYON, METREKÜP, DEPOLAMA, HACMİNE, ULAŞILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı